Kırılan solar panel camı tamiri için fikir

serkan_48

Üye dümdüz üye
Degerli arkadaslar,

Elimdeki solar panel kirildigi icin kullanamiyorum. Bu panelin tamiri icin fikir onerisi ariyorum.

Panel yüzeyindeki cam catladigi icin yagmur yagdiginda iceri su aliyor ve panel voltaj uretmiyor. Ya kisa devre olmasi yada acik devre oluyor ama verim dusuyor. Panel kuruyunca tekrar guc uretmeye devam ediyor.

Tamir icin onerilerinizi bekliyorum. Resimleri tiklayip buyutebilirsiniz.

20191023_205631.jpg20191023_205535.jpg20191023_205652.jpg20191023_205644.jpg20191023_205600.jpg20191023_205637.jpg20191023_205716.jpg20191023_205551.jpg

• Beğen
Tepkiler: huh
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şeffaf cam filmi yapıştırılabilir. Güneş ve soğuk sıcak altında ömürlük olmaz belki ama uzun süre iş görür diye düşünüyorum.

Oto cam filmi dayanıklıdır güneş ve soğuk sıcağa.

pcb korozyon önlemek için plastik şeffaf spreyler var. onlardan kullanabilirsin bence.

Hocam gerçekten bir yalıtım malzemesi ile olabilir bu iş.
Suya,toza,neme dayanıklı yalıtım malzemeleri vardır elbet.
Özellikle bu hasır betonlarına falan uygulanan mazlmeler var

Şeffaf cam filmi yapıştırılabilir. Güneş ve soğuk sıcak altında ömürlük olmaz belki ama uzun süre iş görür diye düşünüyorum.

Oto cam filmi dayanıklıdır güneş ve soğuk sıcağa.
pcb korozyon önlemek için plastik şeffaf spreyler var. onlardan kullanabilirsin bence.
bence denenebilir şeyler üretmişler arkadaşlarımız denemeye değer bence

Degerli arkadaslar,

Elimdeki solar panel kirildigi icin kullanamiyorum. Bu panelin tamiri icin fikir onerisi ariyorum.

Panel yüzeyindeki cam catladigi icin yagmur yagdiginda iceri su aliyor ve panel voltaj uretmiyor. Ya kisa devre olmasi yada acik devre oluyor ama verim dusuyor. Panel kuruyunca tekrar guc uretmeye devam ediyor.

Tamir icin onerilerinizi bekliyorum. Resimleri tiklayip buyutebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 58311Ekli dosyayı görüntüle 58312Ekli dosyayı görüntüle 58313Ekli dosyayı görüntüle 58314Ekli dosyayı görüntüle 58315Ekli dosyayı görüntüle 58316Ekli dosyayı görüntüle 58317Ekli dosyayı görüntüle 58318
epoksi reçine fayda etmedi mi?

Temperli camı yeniden yaptırabilirsin ortalama 120 - 150tl civarında tutar.

epoksi reçine kaplayabilirsin üstüne, başka türlü söküp yenisini takma şansın yok, tek çare bence bu...

serkan kardeşim benim kafamda oluşan fikirleri sana sesli düşünerek anlatayım.
1-güneş paneli, aldığı güneş ışığını elektriğe çevirir, maximum verim için ışık geçirgenliği yüksek olmalı.
2- kırıldı ve(ya) çatladı verimi düştü, yama yapmak lazım.
3- ne uygularsak uyguyalım, ışık geçirgenliği azalacaktır, hele yüksek kaliteli malzemeler UV ışık geçişini engelleyebilir verim iyice düşer.
4- ucuz ve kolay uygulanabilir olmalı(yani ben yapabileyim ki ekonomik olsun)
5- epoksi çok sert olacak ışık geçirgenliği azalacak biraz da tuzlu, bildiğim kadar içinde uv koruyucu var.
6- cam film ucuz ve kolay ama ışık geçirgenliğini ne kadar azaltacak?
7- vernik benzeri spey olabilir ama ne kadar korur?
8- aklıma polyestercilerin kalıba yapışmaması için sürdükleri şeffaf sıvı ayırıcı olan geldi, olur ama ışık geçirgenliği ne bilmiyorum
9- temperli cam yenilemek olabilir ama oldukça zahmetli
10- bu şartlarda bence en ucuzu spey vernikle izalosyon yapmaktır, ikinci seçenek cam filmi kaplama, üçüncü seçenek polyester ayırıcı olan şeffaf malzeme uygulaması kolay ama içerik ve fiyat bilgim yok.
ben sesli düşündüm, kafamdan geçenleri söyledim. kafana yatanları değerlendir, yatmayanları ele. bütün bunlar benim kafamdan geçenler,herkesin fikrine saygı duyarım, hiç kimseyi hiç bir şeyi üzerine alınsın istemem.

Tüm yorumlara teşekkür ediyorum.

mantığıma yatan en mantıklı çözüm panelin önüne yeni bir tabaka cam kestirip koymak ve kenarlarından izole etmek. İzole ederken kenarlara mastik yada silikon çekip etrafından alüminyum çıta geçmekti.

Temperli cam için 200 tl üzeri fiyat verdiler. alüminyum 5 metre civarı lazım onada 75 tl .. Biraz pahalı geldi. Paneli götür işlemi yaptır 1 gün kurusun ertesi gün it al eve getir baya uğraştırıcı maliyetli olacak.

Diğer yöntemlerde de dezavantaj uygulanacak yöntemin güneş ışığına dayanımı aklımda sürekli soru işareti oluyor. Maliyeti en ucuza cam filmi yada epoksi kaplama yapabilirim diye düşünüyorum.

Yarın epoksi fiyatı alıcam. Lokal olarak bulabilirsem alıp uygulamayı düşünüyorum. Hobicilerin epoksi ile solar panel yaptığını görüyorum ama ne kadar uzun ömürlü olacağını kestiremiyorum güneş altında ne kadar şeffaf kalır emin olamıyorum.

Eğer uygulama yaparsam buradan paylaşırım.

Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri