Kinect tabanlı Robot Kol Projesi

ernuynk

Üye
Merhaba arkadaşlar,

EEM 3.sınıf öğrencisiyim bu aralar mezuniyet tezimi belirlemekle uğraşıyorum. Kinect kontrollü robot kol yapmayı düşünüyorum. Kinect'in olmadığı ortamlar için de C# üzerinde WPF ile çok kullanışlı ve verimli bir arayüz tasarlayarak Pc üzerinden kontrol sağlamayı düşünüyorum. Elektronik ve Yazılım alanlarına çok ilgili olduğum için böyle bir proje düşündüm. Sizlere bir kaç sorum olacak,

1) Öncelikle daha önce hiç robot kol yapmadım yani bildiğimiz klasik türde bir robot kol için bile mekanik gereklilikler nedir bilmiyorum. Mekanik parçaları nasıl temin ederim, nasıl tasarlayabilirim? (Nerede kestirilir, nasıl yapılır vs.)

2) Projemin olmazsa olmazı kablosuz haberleşme olacağı için robotun PC ve Kinect ile hiç bir bağlantısı olmayacak. Bu yüzden sistemde Arduino, Raspberry Pi tarzı bir mikrodenetleyici kullanmam gerekecek sanırım. Geçen dönem 8051 Mikroişlemcisi gördüm. Bu dönemde 8051 Mikrodenetleyicisi göreceğim. Gerek aldığım eğitim için gerekse mesleğin tam içinden olduğu için 8051 kullanarak kablosuz haberleşme ve diğer bütün işleri halledebilir miyim ? Yoksa Arduino tarzı bir sistem mi kullanmalıyım?

3) Kablosuz haberleşme için Bluetooth, WiFi ve diğer protokoller içerisinden hangisi önerirsiniz ?

Teşekkürler.

30 metre menzilde bluetooth HC-05/06/07 öneririm.
arduino pro mini kullanabilirsin.

Peki projemde ARM tabanlı bir sistem kullanmak istesem çok sorunla karşılaşır mıyım? (Örn: Kablosuz haberleşme, ek olarak ses ile kontrol v.b.)

Teşekkürler.

Peki projemde ARM tabanlı bir sistem kullanmak istesem çok sorunla karşılaşır mıyım? (Örn: Kablosuz haberleşme, ek olarak ses ile kontrol v.b.)

Teşekkürler.

ARM ailesi işlemci seçenekleri ve nette bulabileceğiniz neredeyse her konudaki örnek projeleri ve kütüphaneleri nedeniyle iyi bir tercih olur.
Başlangıç için diğerlerine göre nispeten ucuz geliştirme kitleri ile başlanabilir. stm32f4-disco vs. gibi.

Hesap kitap işleri PC de bitecekse, mikrodenetleyici sadece pwm üretmek vs. gibi basit işlerle uğraşacaksa üzerinde yeterli donanımsal modüller olan bir mcu seçilmesi yeterli. ARM de olur, PIC de.

Haberleşme için ise gereken bant genişliği gibi şeyler önemli. Örneğin Digi nin XBee markalı Zigbee modülleri AT modda çok sık veri gönderimi gibi durumlarda donabiliyor gibi sorunları vardı.Başka bir markada olmayabilir. Net karar vermeden önce denenmeli.
Bire bir dışında çok noktalı iletişim gerekmediğinden uygun bant genişliğine sahip herhangi bir RF modül de kullanılabilir, Wifi da.
Karar vermeden önce RC araçların uzaktan kumandaları nasıl çalışır gibi şeylere bir bakmanızda fayda olabilir. PPM gibi protokollere de bir bakın. Gayet basit bir şekilde halledilebilir. Aliexpress, ebay de gayet ucuz PPM çalışan modüller var.Kanal sayısı yeterli olursa bence iyi bir tercih olur.

Wifi iletişimde her ne kadar hazır kütüphaneler de olsa TCP-IP stack gibi şeylerle de uğraşmak gerekir. Stack ile uğraşmak istemezseniz hızı yeterli olurmu bilmiyorum ama ESP8266 gibi çok ucuz wifi modüller de var. Denemek gerek.

ARM ailesi işlemci seçenekleri ve nette bulabileceğiniz neredeyse her konudaki örnek projeleri ve kütüphaneleri nedeniyle iyi bir tercih olur.
Başlangıç için diğerlerine göre nispeten ucuz geliştirme kitleri ile başlanabilir. stm32f4-disco vs. gibi.

Hesap kitap işleri PC de bitecekse, mikrodenetleyici sadece pwm üretmek vs. gibi basit işlerle uğraşacaksa üzerinde yeterli donanımsal modüller olan bir mcu seçilmesi yeterli. ARM de olur, PIC de.

Haberleşme için ise gereken bant genişliği gibi şeyler önemli. Örneğin Digi nin XBee markalı Zigbee modülleri AT modda çok sık veri gönderimi gibi durumlarda donabiliyor gibi sorunları vardı.Başka bir markada olmayabilir. Net karar vermeden önce denenmeli.
Bire bir dışında çok noktalı iletişim gerekmediğinden uygun bant genişliğine sahip herhangi bir RF modül de kullanılabilir, Wifi da.
Karar vermeden önce RC araçların uzaktan kumandaları nasıl çalışır gibi şeylere bir bakmanızda fayda olabilir. PPM gibi protokollere de bir bakın. Gayet basit bir şekilde halledilebilir. Aliexpress, ebay de gayet ucuz PPM çalışan modüller var.Kanal sayısı yeterli olursa bence iyi bir tercih olur.

Wifi iletişimde her ne kadar hazır kütüphaneler de olsa TCP-IP stack gibi şeylerle de uğraşmak gerekir. Stack ile uğraşmak istemezseniz hızı yeterli olurmu bilmiyorum ama ESP8266 gibi çok ucuz wifi modüller de var. Denemek gerek.

Çok teşekkür ederim. Bu konular üzerine araştırmalarımı biraz daha genişleteyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri