Kilovat

4x6 lık kablo gerilim düşümünü kurtarmaz.

%e = 100*L*N / ( 56*S*U*U ) formülünde
e : gerilim düşümü yüzdesi ( 3 olmalı )
L: metre cinsinden uzunluk , 150 metre
N : güç , 20000 W
S: kablo kesiti
U : gerilim ,380 V

buna göre S değeri 12 gibi bir değer çıkar.12 lik kablo olmadığı için bir üst değer olan 16 lık kablo kullanmanız gerekir.

16 lık kablo yaklaşık 100 amper çeker ve işinizi görür.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.

buna göre S değeri 12 gibi bir değer çıkar.12 lik kablo olmadığı için bir üst değer olan 16 lık kablo kullanmanız gerekir.

Cok tesekkur ederim

sayin yildirim bi konu aklima takildi peki biz 40 kw gucunde bir voltaj regilatoru alsak kabloyu degismeden isi cozebilirmiyiz

Kablo, kapasitesinin üstünde akim taşırsa ısınır.isinan iletken zamanla deforme olur.bu da kablonun yanması gibi neticelere sebep olur.voltaj regülatörü ile sadece gerilimi düzenlersiniz.

Sizin işinizi çözmez regülatör.hem regülatör alacağınız parayla yeni kablo çekebilirsiniz. Zamandan da tasarruf edersiniz

sayın @zeybek in tüm söylediklerine katılmakla beraber, sadece küçük bir hatırlatma yapalım uygulamada yanlışlık olmasın.

kablo kesit belirleme ie ilgili aramalarınızda genelde gerilim düşümü formülü karşınıza çıkar. bu tek başına yeterli değildir.kabloların akım taşıma kapasitesine de bakmanız lazım.

mesela 200 kW yükü 30 mt ileride kullanacaksanız atıyorum 16 lık kablo gerilim düşümünü kurtarır ama akım taşıma kapasitesi yetmez. hem gerilim düşümünü hem de akım taşıma kapasitesini karşılayan kesit kullanılmalıdır.

Hocam tam olarak aynı durumu yaşıyorum
Karşıma gerilim düşüm çıkıyor ama o kablonun kurtarmış ağınızda biliyorum kablonun akım taşıma kapasitesi ni nasıl hesaplariz dediniz gibi 200kw bir makinaya 35 m kablo cekicem kesiti ne olmalıdır
Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

kablo kesitini gerilim düşümü formulunden hesaplayın.

Daha sonra hangi marka kablo kullanacaksanız ( atıyorum HES ) , kablo markasının sitesine girin. Akım taşıma kapasiteleri belirlenmiş ve listelenmiştir. Google dan aratırsanız da karşınıza bilgi çıkar.

4X240 N2XH ( artma ihtimali olmayacaksa 4x185 olabilir ) kablo kullanmanız gerekir.

Ben 200 kW için 2 Adet 3x95+70 NYY kablo çekerim...

1- Akım kapasitesi daha yüksek
2- Fiyatı daha uygun
3- İşlemesi daha kolay

Dikkat edilmesi gereken husus kabloların eşit uzunlukta kesilmesi...

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri