Kilovat

100 mt mesafeye 20 kw trifaze elektirik kablosu cekicez kaclik kablo kullanmamiz lazim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yükünüz motor mu? Rezistif (ısıtıcı gibi) yük mü?

8 senelık bir üyenin bu sorusu garıp değilmi.
Sayin zeybek ben enerji nakil hatti hic cekmedim kendi isyerimin kw 7 kw oldugundan ve calistirmayi dusundugum makine 20 tam gucte 20 kw enerjiye ihtiyac duydugundan mevcut kablomun yetersiz gelebilevdgini dusundugum icin enerji nakil hatti konisunda siz uzmanlarin gorusunu almak istedim

motorumuz 10 kw isitici potamiz da var oda 10 kw toplam 20 kw
Arkadaşım olay, enerji hattı çekmek degilki, 8 senedir formu takip ediyorsun. Demek ki meslekdensin,veya aşınmasına. Kilovat değil, kilovat olması gerektiğini bilirsin. Formda aratırsanız. Kesit soru hesapları bol miktarda var. Kendin ugrasirsan hem zevkli olur, hem aklında kalır, bunu öğüt olarak kabul et.

sayın @zeybek in tüm söylediklerine katılmakla beraber, sadece küçük bir hatırlatma yapalım uygulamada yanlışlık olmasın.

kablo kesit belirleme ie ilgili aramalarınızda genelde gerilim düşümü formülü karşınıza çıkar. bu tek başına yeterli değildir.kabloların akım taşıma kapasitesine de bakmanız lazım.

mesela 200 kW yükü 30 mt ileride kullanacaksanız atıyorum 16 lık kablo gerilim düşümünü kurtarır ama akım taşıma kapasitesi yetmez. hem gerilim düşümünü hem de akım taşıma kapasitesini karşılayan kesit kullanılmalıdır.

sayın @zeybek in tüm söylediklerine katılmakla beraber, sadece küçük bir hatırlatma yapalım uygulamada yanlışlık olmasın.

kablo kesit belirleme ie ilgili aramalarınızda genelde gerilim düşümü formülü karşınıza çıkar. bu tek başına yeterli değildir.kabloların akım taşıma kapasitesine de bakmanız lazım.

mesela 200 kW yükü 30 mt ileride kullanacaksanız atıyorum 16 lık kablo gerilim düşümünü kurtarır ama akım taşıma kapasitesi yetmez. hem gerilim düşümünü hem de akım taşıma kapasitesini karşılayan kesit kullanılmalıdır.
Yildirim bey bugun olcum yaptim mesafemiz 150 mt imis mevcut kablom 4×6 antigron sitemizde bulunan elektrikci bu kablonun 65 amp cekebilecegini soyluyor getirmeyi pilanladigim makine tam gucte 45 amp cekiyor ancak bu herzaman deyil bu gucun 25 amp pota isiticilari istenen isiya gelinceye kadar cekiyor sonrasinda isi dusenedek bekliyor kalan 20 amp de makine motoru harciyor kablo degistirmeden makine bu sekilde calisabilirmi int hazir hesaplama prg kullanarak kendimce bi hesap yaptim sonuc 6 lik 6 awg kablo cikti (ayrica onceden yolladigim msj lardaki yanlis bilgiler icin ozur diliyorum acele ile olcmeden yazdim )yardimci olabilecek misiniz

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri