kilitli motor sıralması

blue_game

Üye
arkadaşlar merhaba;

size şöyle bir sorum olucak

8 adet motor elimde mevcut bu motorların çalışması aşağıda anlattığım gibi olucak yardımcı olursanız sevinirim
malzemeler
8 ad kontaktör
8 ad start (0/1)

bu motorlar birbirleri ile kilitlemeli yani biri çalışırken diğeri çalışmayacak şekilde çalışması lazım
Örneğin: 3 motor çalışırken 5. motorun startını 1 pozisyonuna aldığım zaman 5. motor çalışmayacak 3. motoru 0 pozisyona çektiğimde 5. motorun startı 1 pozisyonunda olduğunda çalışmaya başlayıcak bu bütün motorlar için gerekli

devre şemasını çizebilirmisiniz.

yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum

teşşekkürler..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çok zor değil .Çiz bakalım yardım ederiz.Motor kontaktörlerini birbirinin nc kontağından geçir.

zaten ordan geçiriyorum fakat 0/1 anahtar koyacağım yerde bi hata var yada start-stop mu koysam onu kestiremiyorum

iki tanesini çalıştırmayı biliyorsan diğerleri aynısını devam edersin
EKTS çizim ve sumilasyon programında çizip deneye bilirsin.

8 motordan herhangı bırtanesı calısrsa bır baskası calısmayacak dogrumudur

Kardeşim bunun için her kontaktörde en az 7 adet Nc kontak olmalı. Bunu da düşünmek lazım. Her bir kontaktörün Nc kontağı diğer 7 kontaktör bobininin önünde olmalı çünkü. Yani malzemeye ek olarak yardımcı kontaklar da kullanman gerekir mutlaka. Hatta kullandığın kontaktörün markasına göre bu yardımcı kontaklar da yetmeyebilir. Malzeme olarak sadece 8 kontaktör 8 adet 0/1 anahtar yazdığın için söylüyorum bunları. en ucuz yollu ilave röleler ile halledebilirsin bence. Bu saydığın kadar malzemeyle zor.

Kardeşim bunun için her kontaktörde en az 7 adet Nc kontak olmalı. Bunu da düşünmek lazım. Her bir kontaktörün Nc kontağı diğer 7 kontaktör bobininin önünde olmalı çünkü. Yani malzemeye ek olarak yardımcı kontaklar da kullanman gerekir mutlaka. Hatta kullandığın kontaktörün markasına göre bu yardımcı kontaklar da yetmeyebilir. Malzeme olarak sadece 8 kontaktör 8 adet 0/1 anahtar yazdığın için söylüyorum bunları. en ucuz yollu ilave röleler ile halledebilirsin bence. Bu saydığın kadar malzemeyle zor.

ustam haklısın devresini çizemiyorum kullandığım kontaktörlerde 2 açık 2 kapalı kontak var ama bunlar yetmeyecek gibi duruyo ekte çizimi mevcut varsa hatam düzeltmenizi rica ediyorum
arkadaşlar merhaba;

size şöyle bir sorum olucak

8 adet motor elimde mevcut bu motorların çalışması aşağıda anlattığım gibi olucak yardımcı olursanız sevinirim
malzemeler
8 ad kontaktör
8 ad start (0/1)

bu motorlar birbirleri ile kilitlemeli yani biri çalışırken diğeri çalışmayacak şekilde çalışması lazım
Örneğin: 3 motor çalışırken 5. motorun startını 1 pozisyonuna aldığım zaman 5. motor çalışmayacak 3. motoru 0 pozisyona çektiğimde 5. motorun startı 1 pozisyonunda olduğunda çalışmaya başlayıcak bu bütün motorlar için gerekli

devre şemasını çizebilirmisiniz.

yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum

teşşekkürler..

ekte çizimi mevcut hatam varsa düzeltmemde yardımcı olurmusunuz ?? teşekkürler ....
8 motordan herhangı bırtanesı calısrsa bır baskası calısmayacak dogrumudur
doğrudur

Ekli dosyalar

• New Microsoft Excel Worksheet (3).xls
    88.5 KB · Görüntüleme: 2
Moderatör tarafında düzenlendi:
Tamam doğru.Stop butonu bağlamayacak mısın?

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın.blue_game Her kontaktöre 7 kapalı kontak koymak doğrudur ancak füzili ve gereksizdir.
Aşağıdaki resimdeki gibi yaparasan daha kısa olur.
K- Role veya kontaktör. 8 açık kontağı olacak.

8 motor.PNG

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri