Keypad Üzerinden Çift Basamaklı Sayı Girme (Arduino)

Hocam daha once test etmedim denemedim ama düşüncem şu şekilde keypadın baglı oldugu pinlerden veri akısı bit şeklindedir mesela 16 karakter için 4 bit gerekli arduınoya bagladıgınız keypad mesela 0 a bastıgınızda 0000 1 e bastıgınızda 0001 3 bastıgınızda 0011 olarak arduinoya data gelir bu 4 bit için arduınodan 4 ayrı pini okuyarak ona göre değerlendirebilirsiniz keypad lib direk char seklinde okumaya uyarlanmıs anladıgım kadarıyla o yuzden sıkıntı cıkarıyor gibi illaki daha kolay yolu vardır ama aratırmadan direk aklıma geleni yazdım kolay gelsin....

Ben denedim simulasyonda sorun çıktı. Çalıştıramadım, Noble arduino da iyiidir yardımcı olabilir.

Valla hocam dün biraz kurcaladım ama yine sıkıntı çıkıyor ilk girilen sayıyı 100 ile çarpıyorum ancak sonrasında diğer girilen sayıları ilk girilen karakterin yanına ekleyip 2-3 basamaklı yapmıyor sürekli en son girilen karakteri tutuyor değişkende doğal olarak en son girilen karakteri *100 yapıyor ve sonuç yanlış oluyor :( sanırım sorun -48 ile yapmamdan kaynaklı değil doğru formülü bulamıyorum :(

Bunu bence @NoBLe06 çözebilir. Ancak kendi bilgisayarı yanında değilmiş. Size ne zamana lazım bu ?

Hocam daha once test etmedim denemedim ama düşüncem şu şekilde keypadın baglı oldugu pinlerden veri akısı bit şeklindedir mesela 16 karakter için 4 bit gerekli arduınoya bagladıgınız keypad mesela 0 a bastıgınızda 0000 1 e bastıgınızda 0001 3 bastıgınızda 0011 olarak arduinoya data gelir bu 4 bit için arduınodan 4 ayrı pini okuyarak ona göre değerlendirebilirsiniz keypad lib direk char seklinde okumaya uyarlanmıs anladıgım kadarıyla o yuzden sıkıntı cıkarıyor gibi illaki daha kolay yolu vardır ama aratırmadan direk aklıma geleni yazdım kolay gelsin....

aynen öyle hocam keypad kütüphanesi char şeklinde karakter okuyor ve ben bunu matematikel işlem yapabilmek için -48 formülü ile ascii den integer türüne çevrim yaptım fakat sonrasında burada takıldım 1'den 9'a kadar bir problem yok tek basamaklılarda ancak çift basamaklı da mantığı oturtamadım :(

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri