Kettle düğmesinden duman çıkıyor.

Objektif

Üye
Merhabalar, Felix marka, fl 364 model kettlın su kaynadıktan sonra, düğmesinden duman çıkıyor, kablo yanık kokusu geliyor:Sorun ne olabilir, birde kettle nasıl sökülüyor;bütün vidalar sökülecek mi rezistans vidaları ayrı mı? Bir vida üçgen şeklinde o yüzden soruyorum, tırnaklı mı yoksa o düğmeyi nasıl çıkartabilirim? Teşekkürler.

Mesaj düzenleme yok sanırım, üstte düzenleyerek yazacaktım bulamadım.
Düğme olan kısmı açtım, aşağı kısmı sökmeye gerek yokmuş:)
Termostatın hali resimlerde, kabloyu değiştirmeye gerek yok sanırım;benim anlamadığım termostat görevini yapıyor, su kaynayınca termostat atıyor, duman çıkıyor, yanık kablo kokusu geliyor.
Bu termostatı değiştirirsem sorun kalmaz değil mi?
Birde fiyatı nedir, nerde bulunur yetkili servisin olmadığı yerler için.
Teşekkürler...

dWPU4IM.jpg

ERxLYFu.jpg

uçtakımı.jpg

Termostat su kaynayınca açıyor demişsiniz su ısıtıcısının çektiği akımı ölçün rezistansta problem olabilir (Fazla akım çekiyordur.) Bu nedenle termostat hasar görmüş olabilir,su almış olabilir. Hemen hemen her ilde beyaz eşya yedek parçacıları bulunur onlara sormanızda fayda var.

uçtakımı.jpg

Termostat su kaynayınca açıyor demişsiniz su ısıtıcısının çektiği akımı ölçün rezistansta problem olabilir (Fazla akım çekiyordur.) Bu nedenle termostat hasar görmüş olabilir,su almış olabilir. Hemen hemen her ilde beyaz eşya yedek parçacıları bulunur onlara sormanızda fayda var.

Teşekkürler. Su kaynayınca düğme atıyor, kettle kapanıyor ama düğmeden yani termostatın olduğu
yerden duman çıkıyor, kapanmasına rağmen.

Açınca termostat kısmı ıslaktı ve kablolarda oksitlenmede mevcuttu
Ölçme işlemini nasıl yapabilirim?

Uçlar için ayrıca teşekkürler.

Ketılların zaman ayarı olarak kullanılan termostatlar , aslında görevleri bilinmediği için, başka görevler yüklenildiği için bir çok tehlikelere gebe. Tüm kullanıcılar genelede termostatı (bimetali) su ısınınca otomatik kapatan sistem olarak bilir. Doğrudur ama eksiktir. Kullanıcı ketılı kapatmayı unursa oluşabilecek tehlikeleri engellemek için vardır. Çoğu kullanıcı suyu ısıttığını gördüğü halde ketılı kapatmaz. Bu da fazladan enerji kaybına, kablonun, bağlantı elemanlarının ve ara kontrol elemanlarının kısa sürede bozulmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden :
-ketıllara gereğinden fazla veya az su konulmamamlı.
-kaynama görüldüğünde otomatik beklenmeden kapatılmalı.
-rezistans da kireçlenme artmadan temizlenmeli (Rezistans su yerine kireci ısıtır, fazla ısınır, otomat da atmayınca kendisi bozulur)
-Ketıllardaki filtereler sadece suyu süzmez, içerdeki buharı tutarak termostatın zamanında atmasını sağlar. Filtre temizlenmeli ve filtresiz ketıllarda üzerine tülbent bez konulabilir.

3-4 hafta içinde ketıllarla ilgili video da hazır olacak inşallah. Hala merak ediyor olursanız takip etmeye devam ediniz.

Sağlıcakla...

Sn elektrofizikçi'nin söyledikleriyle alakalı sizin yaşadığınız sorunun sebebi; Termostatmış gibi bilinen cihazda kullanılan bimetal(termik koruyucu) eleman ve bunu kullananların genelde atmasına kadar beklemesi ve ketıl'a fazla su koyulması (taşmasıdır.)

Ketılların zaman ayarı olarak kullanılan termostatlar , aslında görevleri bilinmediği için, başka görevler yüklenildiği için bir çok tehlikelere gebe. Tüm kullanıcılar genelede termostatı (bimetali) su ısınınca otomatik kapatan sistem olarak bilir. Doğrudur ama eksiktir. Kullanıcı ketılı kapatmayı unursa oluşabilecek tehlikeleri engellemek için vardır. Çoğu kullanıcı suyu ısıttığını gördüğü halde ketılı kapatmaz. Bu da fazladan enerji kaybına, kablonun, bağlantı elemanlarının ve ara kontrol elemanlarının kısa sürede bozulmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden :
-ketıllara gereğinden fazla veya az su konulmamamlı.
-kaynama görüldüğünde otomatik beklenmeden kapatılmalı.
-rezistans da kireçlenme artmadan temizlenmeli (Rezistans su yerine kireci ısıtır, fazla ısınır, otomat da atmayınca kendisi bozulur)
-Ketıllardaki filtereler sadece suyu süzmez, içerdeki buharı tutarak termostatın zamanında atmasını sağlar. Filtre temizlenmeli ve filtresiz ketıllarda üzerine tülbent bez konulabilir.

3-4 hafta içinde ketıllarla ilgili video da hazır olacak inşallah. Hala merak ediyor olursanız takip etmeye devam ediniz.

Sağlıcakla...

Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Dört gözle bekliyorum videoları, meraklıyım tamir konularına.

Sn elektrofizikçi'nin söyledikleriyle alakalı sizin yaşadığınız sorunun sebebi; Termostatmış gibi bilinen cihazda kullanılan bimetal(termik koruyucu) eleman ve bunu kullananların genelde atmasına kadar beklemesi ve ketıl'a fazla su koyulması (taşmasıdır.)

Ölçmeye gerek var mı acaba? Bimetali değiştirmek kafi mi, ölçme işini nasıl yapıyoruz? Şu öğrenme isteği yok mu:)

Fazla sordum kusuruma bakmayın.

Estağfirullah istediğiniz kadar sorabilirsiniz bizde elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırız.
Multimetrelerle 10A'e kadar devreye seri girerek ölçüm yapılabilir. Pensampermetre ile ölçülebilinir bunun için de faz-nötr kabloları ayrılmış bir uzatmalı priz düzeneği falan olmalı. Bu nedenlerden dolayı;
Elektrikte ölçme işi tehlikelidir bu konuda bilgisi olan birinden uygulamada yardım almanızı tavsiye ederim.

Gizli rezistans var bu kettleda kireç yok ama. Fişten çekmek lazım sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri