Kesit hesabi yardim

elektrikpc

Üye
Arkadaslar merhaba.Oncelikle yarin bir kaba taslak bir maliyet istnildigi icin forumdan yardim isteme geregi duydum.

Sorun 3 noktaya 2-3 kw isitici icin enerji tasimam gerekiyor.Yanliz mesafeler cok uzak.3noktada birbirine seri dusunun.Orta noktaya bir pano koyup oradan 2 kol ile diger noktalara enerji verilecek.Trafo ile orta nokta 700-800 metre.orta nokta ile diger noktalar arasi ise 1300 ve 900 metre.Her noktada sadece 3kw lik isitici konulacak.kablo tek basima kesfini yaptim yalniz kablo kesiti biraz fazla cikti.Tek oldugum icin teyit edemedim kimseyle.Acaba bu konuda yardimci olabilirmisiniz??Umarim sorunu anlatabilmisimdir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ustam toplam gücü 10 kw ve uzunlugu 900 metre olarak baz alırsak, trafodan orta panoya 3*50+35 bakır kablo çeker sen gerilim düşümü %2.45 ile toplam 17 A alım çekebiliriz. Orta noktan dan 2.noktaya 1300 mt olan yere 3kw güçten sayarsak 3*25+16 bakır kablo , %2.6 gerilim düşümü ile 6A akim cekebilrsin. 3.noktaya 900 mt olan yere 4*16 bakır kablo ,%2.75 gerilim düşümü ile 5A akim cekebilrsin.

Nereyi ısıtacaksınız?

Maliyetin farkında mısınız 3x50+25 nyy kablonun fiyatı metre cinsi 66 tl civarı 900 x 66 = 59400 tl sadece orta dağıtım panosuna gidecek kablonun maliyeti gerek varmı böyle bir şeye

Toplam kazi kablo ve iscilik icin 110000 civarinda kabataslak bir fiyat cikardim.Acil istedikleri icin bende ayni kesitlere yakin hesaplar cikardim cunku.

Toplam kazi kablo ve iscilik icin 110000 civarinda kabataslak bir fiyat cikardim.Acil istedikleri icin bende ayni kesitlere yakin hesaplar cikardim cunku.
Yakından o.g. geçiyorsa trafo bağlayarak daha ucuz a mal edersiniz bu işi bir kaç ay önce 250kva trafo ve direk için 25-35 arasında fiyat teklifleri almıştım.Sizin işinizi 50kva direk tipi trafo fazlasıyla yeter

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri