Kesintisiz güç kaynağı hakkında

Öncelikle aranıza yeni katılmış bir çaylak olarak herkese saygı ve selamlarımı iletiyorum.

1. Sorum
Bende 600va lık bir kesintisiz güç kaynağı var.içindeki akü 12v 7 ah . bu akü yerine 12v 20 ah akü taksam herhangi bir zararı olur mu?
2. Sorum
Bu kesintisiz güç kaynağının akü giriş yerine araba çakmaklığı takmak ve arabada kullanmak sizce matıklı olur mu? IMG_20180820_065800_731.JPG

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba. Bu konu başlığı forumda daha önce bazı ayrıntılarıyla cevaplandırılmıştı. Cevaplar;
1- Bir zararı olmaz, sadece şarj olma süresi uzar, 1. aküyü çıkarıp 2. olanı kullanmak gerekir. Çünkü 1. akü (kendi aküsü) daha farklı voltaj seviyesindeyse devamlı paraleldeyken sıkıntı oluşabilir.
2- 1. (yani kendi) aküsünü çıkarıp sadece arabanın aküsüne UPS'ye bu prizden doğrudan bu kabloyla (12 voltluk çakmaklık giriş prizi - 12 voltluk jak kablosu ucu ve UPS' nin akü girişi şeklinde) bağlanabilir. Forumda bu konularda meraklı bir üyemiz (Abuzer efendi adında) bunu kendi arabasında ayni bu şekilde deneyip başarılı (sıkıntısız) bir neticeyi almıştı.

* UPS'lerdeki inverter sadece kendi gereksindiği amper oranında bir akımı çeker, bu nedenle 20 A, 60A, 100 A, 12 voltluk akü direk akü bağlantısında bir sıkıntıyı oluşturamaz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Öncelikle aranıza yeni katılmış bir çaylak olarak herkese saygı ve selamlarımı iletiyorum.

1. Sorum
Bende 600va lık bir kesintisiz güç kaynağı var.içindeki akü 12v 7 ah . bu akü yerine 12v 20 ah akü taksam herhangi bir zararı olur mu?
2. Sorum
Bu kesintisiz güç kaynağının akü giriş yerine araba çakmaklığı takmak ve arabada kullanmak sizce matıklı olur mu? Ekli dosyayı görüntüle 46985
Bu ne işe yarıyoki kullanım amacı nedir ?

UPS'yi yani kesintisiz güç kaynağını araçlarda (Mobil) olarak Şebeke elektriği (220 volt olmayan yerlerde, arabada LCD TV, laptop, havya, vb, 300 - 350 watt'a kadar olan düşük watt değerlerindekileri) ayni evlerdeki prizlerdeki gibi kullanılabilmesini sağlıyor. Ancak bu tadilatları sadece 100 watt.'lık daha düşük güçleri için zaten yapmaya hiç gerek yoktur, çünkü oto çakmaklıktan direk 12 volt DC >220 volt AC dönüşümünü yapabilen inverterler, oto aksesuarları bölümünden (Koç-Taş gibi) satın alınabilir.

* 100 watt'dan daha büyük güçlüleri (600 watt gibi) oto aksesuarı olarak epeyce de pahalıdır, UPS inverteriyle aslında çok daha ucuza geliyor, sn. Abuzer Efendi de zaten bu tadilatı sırf bunun için yapabilmişti. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Bu konu başlığı forumda daha önce bazı ayrıntılarıyla cevaplandırılmıştı. Cevaplar;
1- Bir zararı olmaz, sadece şarj olma süresi uzar, 1. aküyü çıkarıp 2. olanı kullanmak gerekir. Çünkü 1. akü (kendi aküsü) daha farklı voltaj seviyesindeyse devamlı paraleldeyken sıkıntı oluşabilir.
2- 1. (yani kendi) aküsünü çıkarıp sadece arabanın aküsüne UPS'ye bu prizden doğrudan bu kabloyla (12 voltluk çakmaklık giriş prizi - 12 voltluk jak kablosu ucu ve UPS' nin akü girişi şeklinde) bağlanabilir. Forumda bu konularda meraklı bir üyemiz (Abuzer efendi adında) bunu kendi arabasında ayni bu şekilde deneyip başarılı (sıkıntısız) bir neticeyi almıştı.

* UPS'lerdeki inverter sadece kendi gereksindiği amper oranında bir akımı çeker, bu nedenle 20 A, 60A, 100 A, 12 voltluk akü direk akü bağlantısında bir sıkıntıyı oluşturamaz. Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim.
Deneyeceğem. Bir ara elektrikli bisikletim vardı onlardan kalan jel aküleri piknikte vs yerlerde hem aydınlanma hem de telefon şarjı için kullanmayı düşünüyorum.
İyi bayramlar dilerim.

Sayın Binbaşı;
Biraz araştırdım. Sizin de belirttiğiniz gibi araba çakmaklığına uygun inverterler var. Benim amacım elimdeki ups'yi değerlendirmek. Belki araç için kullanmayabilirim ama elimdeki iki adet 12 volt 18 amperlik aküyü bu ups'ye takıp kullanabilirim. Maksat Ups boşta kalmasın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri