Kesici yaylari hakkinda

electrics

Üye
ben orta gerilim kesicilerinde gördügüm icin kesicilerin hepsini cift yay (acma kapama ) diye biliyorum ama birisi yüksek gerilim kesicilerinin tek yay oldugunu soyledi, acaba dogru mu bu? eger oyleyse nasil ac kapa ac yapiyor??
anlayamadim:)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aklıma gelen tek bir fikir var, ama tamamen atıyorum. Doğrusunu bilen lütfen açıklasın.

Aç-kapa-aç genelde yanlış açmada (örn. havai hatta geçici kısa devre) kullanılan bir teknik. Sürekli izlenmeyen, başında biri durmayan kesicilerin basit ve geçici hatada tekrar enerji vermesi için kullanılıyor. Halbuki YG kesicileri (aynı AG kesicilerinde olduğu gibi) genelde kontrollü noktalarda tesis ediliyor. Bu nedenle sadece açma yapıyorlar, kapama operatör kontrolünde yapılıyor. Dolayısıyla ikinci yaya gerek olmuyor.

:confused:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri