Kesici kurma

Rascon54

Üye
Sayın ustalar eski tip 830 kva trafomuz var şuan yetersiz geliyor kısa sürede değişecek sıcaktanda aşırı akım trafo su açıyor sinyali siliyorum kesiciyi bazen kurmak gerekiyor eldiven takıp kolla kuruyorum patlama yada bi sıkıntı olurmu kesiciyi kurarken belgemde yok.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sayın ustalar eski tip 830 kva trafomuz var şuan yetersiz geliyor kısa sürede değişecek sıcaktanda aşırı akım trafo su açıyor sinyali siliyorum kesiciyi bazen kurmak gerekiyor eldiven takıp kolla kuruyorum patlama yada bi sıkıntı olurmu kesiciyi kurarken belgemde yok.

Ekat belgen yoksa müdahale etmen kanunen yasak.Trafo açıyorsa korumadan mı açıyor bucholzdan mı açan sinyal neyi gösteriyor.

Aynen hocam suçlu olduğumu biliyorum akım trafolarından açıyor. Gücü yetmiyor sıcak hava açtırıyor.

daha önce yeten trafo şimdi niye yetmiyor , + ek güç mü çekiyorsunuz ?
ölçüm yaptınız mı ? voltaj düşmesi var mı ? fazla güç çekiyorsanız güç azaltın
( güçü kurtaracak gereksiz yerleri veya + gerekli yerleri enerjisiz bırakın )
trafo aşırı ısınmadan vidalarında sorun yaratabilir .

Zamanında kurulmuş kuruma hocam üzerine gel git zamanda çok sayıda elektrikli alet eklendi ve sınıra dayandık. 2 haftadır üst üste aşırı akım rölesi açıyor panoda ve kesiciyi kurmak gerekiyor belgem yok korkuda var kesiciyi filan kurarken İnş. Patlama filan yaşanmaz.

Acil kurumun yetkilisi kim ise bildir !!! , belgem yok seninde başın belaya girer
( bir yollu anlat )
bu trafo işinden sıyrıl . hadi şimdi böyle trafo değişse bile belgen yok sakıncalı .
acil güç azalt .
iş güvenliği malzemeleri ( tam )
belgeli ekip ( en az iki birey ) olunmadan işlem yapılmaz .

Son düzenleme:
Tüm kesiciler otomatik olarak kapatıldığında kurar. Kesicinin kurmaması ya kurma motorunun sigortasının atık oldğunu yada antipompaj rölesinin arızalı olduğunu gösterir.

Yüksek gerilim kumandasını ne kadar iyi bilirsen bil kesici uzaktan kumanda panosundan açılıp kapatılır. Yoksa kesicinin tüplerinin her zaman patlama ihtimali vardır.

O trafo 830 değil büyük ihtimal 630 kva dır. Aşırı akımdan açması trafonun set edilen akım tepinin aşırı akım rölesinin görmesi nedeniyledir. Akım trafoları büyük ihtimal 50/5 tir. Aşırı akım röle tep iniz 4 den küçükse 4.5 a kadar çıkarabilirsiniz. Aksi halde trafo ve yüksek gerilim tesisatınızı baştan başa değiştirmeniz dağıtım şirketinden enerji müsaadesi almanız gerekebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri