Kendin yap makina taşıyıcı takımı

taydin

Usta Üye
Ağır makinaları stabil bir şekilde sağa sola gezdirebilmek için makina taşıyıcı takımları bakmıştım. Ama 3 tonluk bir takımın fiyat 4500TL gibiydi :eek: Aslında elimde 2 tonluk transpalet var, ama makinayı tek başına taşımak için bunlar uygun değil. Yere yeterince stabil basmıyorlar. O yüzden kendim bir takım yapmaya karar vermiştim ve bir süre önce de yapmıştım. Öncelikle elimdeki katı modelleme yazılımı ile tasarımını yaptım

tasiyici1.jpg

tasiyici2.jpg

on.jpg

tasiyici3.jpg

Tekerlekler için keslamid denen bir malzeme kullandım. Bu malzeme oldukça dayanıklı ve tornada da güzel işlenebiliyor.

Tekerlekleri 80mm uygun çapa getirdim, iç delikleri deldim ve rulmanları yerleştirdim

scaled_img_2050.jpg

scaled_img_2051.jpg

Mil için 20mm civa çeliği kullandım. Öncelikle segman yerlerini açtım. Ama tabi rulmanların iç çapı 20mm, civa çeliği de 20mm olduğundan girmezdi. Rulman iç çapını mikrometre ile ölçtüm, neredeyse tam olarak 20.00mm. Civa çeliğinin dış çapını ölçtüm, o da neredeyse tam 20.00mm. İlk mili taktım tornaya ve zımpara ile bir süre üzerinden geçtim. Epey uğraştıktan sonra 19.98mm ye getirdim. Gene de rahat girmiyordu. Sıcak hava ile rulmanları ısıttım ve o şekilde milleri geçirebildim ve segmanları da taktım.

scaled_img_2054.jpg

scaled_img_2052.jpg

scaled_img_2053.jpg

scaled_img_2055.jpg

Lama demirleri uygun ölçüye getirdim. Üst taşıyıcı tablayı sanayide kestirdim.

scaled_img_2057.jpg

Arabaların yan kısımlarını kestim ve millerin geçeceği olukları açtım. Sonra da civatalar için delikleri deldim ve kılavuz ile diş açtım.

scaled_img_2082.jpg

scaled_img_2083.jpg

Ön arabanın rulman yatağını açtım. Bu baya uğraştırdı. yüzde bir milim hassasiyetle çalışmak gerekiyor. Biraz az kes, rulman yatağı hiç girmiyor. Biraz fazla kes, yatak küt diye düşüyor içeri ve yerinde durmuyor. Ön arabada konik rulman kullandım. Böylece hem aksiyal yük hem de radiyal yük binmesi sorun olmayacak. Ayrıca somunlarla uygun şekilde sıkılınca da hiç boşluk kalmayacak.

scaled_img_2086.jpg

Arka tarafı:

scaled_img_2087.jpg

Ön arabanın üst tablasının milini hazırladım tornada. Rulman somunu için diş de açtım.

scaled_img_2088.jpg

scaled_img_2089.jpg

scaled_img_2091.jpg

Ön arabanın üst tabla milini, tablaya çakarak geçirdim ve kaynattım:

scaled_img_2094.jpg

scaled_img_2095.jpg

Arabaların çerçevesinin parçalarını birbirine kaynak yaptım ve rulman yatağını da yerine kaynattım. İş bittikten sonra da antipas ile boyadım

scaled_img_2093.jpg

scaled_img_2096.jpg

scaled_img_2097.jpg

scaled_img_2098.jpg

Bitmiş hali :)

scaled_img_2099.jpg

Ama bir kere fayanslı yere geçtikten sonra ön arabada ciddi bir sıkıntı olduğunu farkettim. Düz iler geri gitmekte sıkıntı yoktu, ama dönüşler çok zor oluyordu. Bütün gücümü vermezsem kesinlikle dönmüyordu. Döndürecem diye zorlarken hatta ön arabanın sapını da kırdım 20mm civa çeliği sapı nasıl kırdığıma hala aklım ermiyor :D

scaled_img_2103.jpg

Atölyenin bir yarısının tabanına fayans döşemiştim, diğer yarısına daha yapamamıştım makinalar olduğu için. Bu taşıyıcılar ile makinaları fayanslı bölüme aktardım. 10 cm yüksek olan yere frezeyi çıkarmak baya bir macera oldu. Bir ara freze, aradaki cam ağacı kalas parçaları ile 30cm havada idi. Bereket makinayı devirmeden fayanslı gere geçirdim

scaled_img_2100.jpg

Sorun, ön araba tekerleklerinin, ön arabanın merkezinin yörüngesinde olmamasıydı. O yüzden dönerken sürtüyorlardı. Bir süre bu şekilde idare ettim, ama baktım olacak gibi değil, bu konuda birşey yapmaya karar verdim. Tekerlekleri birbirine mümkün mertebe yaklaştırmaya çalıştırm önce.

scaled_img_2496.jpg

scaled_img_2497.jpg

scaled_img_2498.jpg

Ama tabi aksilik mutlaka çıkacak. Bu şekilde yapınca, tekerlekler oraya sığmadı :mad:

Ben de milleri kestim ve o şekilde denedim:

scaled_img_2499.jpg

scaled_img_2501.jpg

scaled_img_2502.jpg

Bu şekilde sığdı tekerlekler. Böyle topladım arabayı ve tekrar denedim. Bu şekilde dönüşler daha kolay hale geldi. Ama gene de çok rahat değil tabi, biraz sürtme var. Ama en azından bunlarla 2 tonluk frezeyi atölyede köpek gezdirir gibi sağa sola gezdirdim :D

scaled_img_2725.jpg

scaled_img_2730.jpg

scaled_img_2724.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
0,01 mm gerçekten iyi bir hassasiyet, ölçüm ekipmanlarınızı merak ettim hocam.

Bu kadar düzgün işçilik yapıp, boyayı rulo ile yapmanıza şaşırdım. :D sizin 7.5 kW kompresör vardı o canavar dururken rulo olmamış.:D

Bu atölye sadece hobi amaçlı mı:)

Saygılar.....

Muhteşem.
Kardeş sen elektronik miyendisi misin? makine miyendisi mi?Ni len buuu.:D
Keşke böyle iş yapabileceğimiz bir atölyemiz olsa.
Tebrik ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri