Kendin yap cep osiloskopu

TEKNİK AÇIKLAMALAR:
Lambalı teknolojisinde çok yüksek empedanslar söz konusu idi.
Çok yüksek empedanslarda gürültü unsuru daha önemli olduğu için GROUNDING kondansatörün dış yüzeyini dahi ilgilendiriyordu.
Ayrıca bu teknik sadece AUDIO (ses) cihazlarını kapsamayıp HF (Yüksek frekans teknolojisinde çok çok daha fazla önem arzediyordu.
Çünkü GROUNDING tekniği havadan yayılan elektromanyetik dalgaların iletken yüzeylerdeki indüklemesi ile de doğrudan ilgilidir.
Yani kondansatörün dış yüzeyi canlı uçta ise, dış yüzeyde indüklenen dış elektromanyetik dalgalar daha fazla gürültü oluşturmakta idi.
Günümüz modern yarı iletken teknolojisinde empedans lambalılardaki gibi yüksek değildir. Olsa olsa 100Kohm hadi bilemedik 250kohm
Ama eski bir lambalı cihazı söküp incelersek genel empedansların 500K 1Mohm gibi olduklarını görebiliriz. Hatta çok eski lambalı amplilerde çoğu volüme potlarının 1mohm olduğunu çoğu teknik arkadaşlar bilirler.
Günümüzde yapılmakta olan çoğu lambalı yükselteçlerin empedansları olsa olsa 250K ohm gibi kullanılmaktadır. Bu da lambalı teknolojisinin avantajı olan ROLL-OFF frekansının yükseltilmesi demektir ve audio tekniğinde zayıf noktadır.
Eskiden bu tip kondansatörlerde bu işaretin olması son derece normaldir.
Ancak günümüz tekniğinde kullanılan çoğu kondansatörler bu teknik ile aykırıdır. Çünkü çoğu üretim ya film tipidir ya da polyester kılıflıdır.
Film tiplerinin çoğunda iki yüzey olduğu için yüzeyin bir tanesi dışta ise diğer yüzey de diğer dışta yapılmaktadır.
Bu sebeple yüksek kaliteli yapılmış olsa da dış yüzey işareti konulamaz.

Bu durumda kutupsuz almaya gerek var mı kutuplularla kendimiz oluşturalım?
Kötek smileyi yok mu :D Al kafana kafana :) :mad:
Bir kutuplu kondansatörü iki tane kullanarak kutupsuz yapabilirsin ama, iyi kalite kutupsuz bir kondansatörün davranışını elde edemezsin.
Öyle yapılabilseydi çok daha fazla ücretle satılmakta olan kutupsuz kondansatörlere bu kadar paralar vermeye gerek olmazdı.
Örnek linkler.
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/KEMET/R60EI422040L0K?qs=w/v1CP2dgqrXrQGBTSYD6w==
Bu linkte abuk görünüşlü 2.2uF luk bir kondansatör görülmektedir.
Fiyatı sudan ucuz yetişen alıyor. 2.11 EURO :D
Bu da yarı iletken teknolojisinde kullanılabilecek bir kondansatör.
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/KEMET/R82CC4220AA70J?qs=Jv4FAWB%2B0Hat6z7%2B27wDpw==
3.3uF 50V Fiyatı 0.80 AVRO.

Benim arkadaşa mesajım şu idi.
Kulak mütekamil ölçü aletlerinin ölçebildiği farkları algılayamaz.
Yani girişte elektrolitik kondansatör kullanılan bir amplinin karakteristiği kondansatörü ters bağlamakla kulak ile anlaşılamaz.

Memnuniyetle veririm,birilerinin bir şeyler yapmasına vesile olmak beni mutlu eder.

:)Sıkıntı yok bu konuda:).

Kutupsuz kondansatörlerin bağlantı yönlerini bulabilmek için gerekli gördüm.
Ayrıcada her zaman lazım oluyor.
kutupsuz kondansatorün bağlantı yönü var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri