Kendi yapımım inverter kaynak makinası

Frekans 40khz.
Ferrit olarak bunu kullanabilirsin

https://www.ozdisan.com/pasif-komponentler/feritler/feritler/CF195T6325C

Sarım sayısı aynı.

Plazma kesmin çıkışı yanlış sarmışım daha az sarmak gerekiyor devreyi değiştireceğim.

Osiloskoprunuz varsa devreyi yapmanızı öneriririm .
Plazma için ayrı devreden bahsetmişsiniz o ne içindi ve mevcutmu? Birde plazma çıkışı yüksek olması nasıl bir sonuç gözlemlediniz?

Patlama sesi oluşuyor , plazma ucunuda bozabilir igbt leride yakabilir , bunu engellemek için trafo çıkışına bobin koymuştum, bu seferde amper azaldı, sarım sayısı yarıya indirilmeli ama denemedim, daha sonra deneyip yazarım.

Bende kendi kaynak makinamı yapmayı düşünüyorum aslında. Ama şu ıgbt ler yüzünden pek cesaret edemiyorum. Malum fiyatı yüksek tranasistörler. Çıkış trafosu için daha açıklayıcı bilgi vermeniz mümkünmü acaba. Sarım yapılacak tel kesitleri ve trafo nüvesi nasıl olmalı. Birde osilatör kısmı transistör ile yapılmış gereksiz karışık görünüyor. Bunun yerine uc 3845 veya tl 494 entegreleri kullanılsa daha basit hale getirilmiş olmazmı. Igbtleri süren trafo yerine mosfet sürücü entegreleri iş görmez mi burada.

Aslında bunu AC destekleyecek hale getirirseniz (aluminyum kaynağı için), piyasadaki pahalı AC TIG makinalara güzel bir alternatif olur. Şu anda işe yarayan AC TIG makinaları en az 10,000 TL :eek:
Yanlışınız var işe yarayan ac dc makinaların ikinci el fiyatları 15000 civarı bendeki bu :) 15000 e satıyorum şuan
IMG_20180219_162724.jpg
Screenshot_20180323-212248.jpg

Bende kendi kaynak makinamı yapmayı düşünüyorum aslında. Ama şu ıgbt ler yüzünden pek cesaret edemiyorum. Malum fiyatı yüksek tranasistörler. Çıkış trafosu için daha açıklayıcı bilgi vermeniz mümkünmü acaba. Sarım yapılacak tel kesitleri ve trafo nüvesi nasıl olmalı. Birde osilatör kısmı transistör ile yapılmış gereksiz karışık görünüyor. Bunun yerine uc 3845 veya tl 494 entegreleri kullanılsa daha basit hale getirilmiş olmazmı. Igbtleri süren trafo yerine mosfet sürücü entegreleri iş görmez mi burada.

Teller çıkış daha kalın olmalı , girişi 1.2mm tel ile sarabilirsin çkışda ise 1.2mm 5 tane yan yana koyup sarabilirsin dikkatli sar emaye tel soyulup primer sekonder birbirine değmesin
sekonder teli ısı bandı ile iyice izole edebilirsin.

İgbtleri çinden alırsan sorun olmaz.

Tl494 vs kullanmadım çünkü huyunu suyunu bilmiyoruz transistörlere ise tam hakimiz öyle değil mi.

Devre karmaşık değil eğer osiloskopun varsa flip flipdan başlayıp gate driverine kadar yapar yapar test edersin ondan sonra gate driver bobinni sarıp çkışları test edersin , feed backi 10k pot ile +15v bağlayıp test etti mi devre ile işin bitti demektir.

Devreden çok memmunum saytan kulağına kurşun, rutili bıraktım bazik ile kaynak yapıyorum bazikte çok akım çekilir kablolar kızıyor elimi kaynak makinesinin fanlarına tutuyorum buz gibi.

Harcı borcunu ödemiyor hocam. Hazır alsanız daha karlı olur.

Çok sayıda yapacaktım zaten ama sadece alüminyum soğutucusu 150tl yuh.

Sağdan soldan bulduğum hurda parçalarla yaptım.

Mesela alüminyum soğutucuyu bozuk bir muzik setinden almıştım , girişteki büyük kondansatörü hurda malzelemri sökerek birliştirp yaptım.

Eline sağlık. Ben yıllardır kaynak çı olarak çalışıyorum.. Bazik elektrot u invertör kaynaklar eritiyor ama kimi iyi eritiyor kimi zorlanıyor.. Örneğin fimer in italyan olanı grimsi renklisi özellikle çok süper.. Bunu sağlayan frekans aralığı mı? Bir sorum daha olacak.. Ac-dc veya dc kaynağı değişiklik yapmadan hava girişi yaparak aynı zamanda plazma olarak kullanmak mümkünmü?

Eline sağlık. Ben yıllardır kaynak çı olarak çalışıyorum.. Bazik elektrot u invertör kaynaklar eritiyor ama kimi iyi eritiyor kimi zorlanıyor.. Örneğin fimer in italyan olanı grimsi renklisi özellikle çok süper.. Bunu sağlayan frekans aralığı mı? Bir sorum daha olacak.. Ac-dc veya dc kaynağı değişiklik yapmadan hava girişi yaparak aynı zamanda plazma olarak kullanmak mümkünmü?
İmkansız plazma kesme yüksek voltajla arka yapar normal kaynak ta boşta 80 volt yükte 25 volt ortalama çıkış vardır inverter lerde plazmada daki gerilim önce pilot ark oluşturur torçun içindeki elektrot ve nozul arasında +ve - olarak bu gerilim öle bi gerilimki basınçlı komprasör den üflenen hava bu arkın içinden geçerken erir ve maddenin plazma haline dönüşür yani havayı eritiyor resmen

Arkadaşlar voltmetre ile kaynak makinasının çıkışını ölçerseniz (özel bişey değilse sıradan kaynak mak.)
çıkış eğer 80V ise o devre forward devresidir eğer çıkış 60-65v ise hbridge yapıdadır.

Forward devreleri yüksek akım veremiyor smps kuralları çerçevesinde anlatması uzun , fakat yapımı daha ucuza mal oluyor . (internette inverter circut diye aratırsanız çıkan bi devre uc8243 entegre var işte yapı o). Bazik uc kaynak ilk değdiği an çok yüksek kısa süreli amper istiyor mesela anlık 300A eğer kaynak makinası anlık yüksek amperlere ulaşamazsa uc yanmayıp demire yapışıyor yani bazik kaynak için anlık yüksek amper gerekli sırrı burada.

Plasma kesimde hal hazırda bekleyen 300v olması gerekiyor 150v denedim kesim yapmadı plazma başlayınca 300v 150v düşüyor ama 300v hazırda beklemesini istyor

Tıpkı arc kaynağında 60v den 25 v düştüğü gibi ama direk 25v verirseniz kaynak yapılamıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri