Kendi kendini yok eden poşet

Biz eskideeen eskideeeen file diye bir tor-
ba kullanırdık.Çok geliştiğimizi söyleyerek
naylon torbaya geçtik.Ne yani,kandırmış-
larmı bizi.
Sami abi dediğiniz gibi en iyisi o fileleri kullanmak galiba.
File ile markete gitsek ne gözle bakarlar acaba :)

Birinci örnek yurdumuzdan. Bozcaada'da plastik ambalaj ve poşet yıllardır yasak. Parayla bile bulamassın.
Hiç sıkıntı olduğunu görmedim.

İkincisi Avrupa ülkelerinin tamamında yıllardır paralı.
İlk başlarda alışık olmadığımız için poşet arandık markette kasada. Sonra kasadan önce boy boy poşetleri gösterdiler. İhtiyacımız kadar aldık. En ucuzu 10€ cent. Ama sağlam ve kaliteli. Metro marketinkiler gibi.
Sonra boşaltınca katlayıp çantamıza koyduk. Yırtılıncaya kadar kullandık.
Daha sonraları giderken yanımızda 3-5 tane götürdük. Çünkü bazı dükkanlarda parayla bile bulamıyorsunuz.

kese kağıdı imalatına geçsek mi? biraz un,biraz şeker ve biraz sirke ile tutkal yapılıyormuş...
Çocukluğumda en çok yaptığım şeydi. Özellikle yazları yaylada çok ihtiyaç olurdu. Akşamları oturur yapardım. Bazen ailecek yapardık. Manavlara çimento kağıdından, bakkallara gazete kağıdından verirdik.

para eder mi ki? hali hazırda 10 kilo gazete var...

kese kağıdı yapalım ziyan olmasın diyeceğim .un da pahalandı yapıştırmak için .
bir de yasak olabilir gazete boyası vs gibi . kullanımı .

bir zamanlarda içki poşeti diyelim ( siyah + pis kokulu + sağlıksız maddeli ) bu da yasak herhalde olabilir
tabiki yiyecek kullanımı için tam bilği sahibi değilim .

ÇÖZÜM : SADECE POŞET Mİ ? DİĞERLERİ .
SADECE POŞETE YÖNLENMİŞ DURUMDA POŞET PARALI OLUNCA ÇÖP SORUNU ÇÖZÜLMÜŞ OLUYOR HERHALDE TAMAMEN KALDIRILMASI GEREKİR
POŞET ÜRETİM YOK , ÇÖP POŞET YOK ( TERSTEN ÇÖZÜM )
GERÇEK ÇÖZÜM AHLAK VE EĞİTİM .

biraz internet de dolaştım karşıma çıktı , ne kadar doğru bilmem

https://www.webtekno.com/ingiliz-ce...thal-eden-turkiye-copluge-donecek-h55433.html

memlekette öküz çok ancak bunu izlerler:

memlekette öküz çok ancak bunu izlerler:

Esasında film beklerdim . şimdi izlemiş oldum .

Sabah proğramları var . baş sırada ünlüler ne yapmış ne etmiş ,
yemek kim iyi yapmış vs gibi gelin kaynana , polika vs gibi
kimsenin işine gelmez eğitici proğramları izlemezler .
gerçi yayınlayan da yok zaten .

gerçekler , başına gelince dank ediyor .

Son düzenleme:
Sonuçta oldukça geç olarak ele alınan, ancak dünya çapında ve ülkemizde doğanın kirlenmemesi bilincine karşı açılan çok önemli bir adımdır veya çok önemli bir kampanya niteliğinde olabilecektir. Bu konuda hem satıcı hem de müşteriler tarafından alınabilecek olan bazı önlemler bulunabilir.

Satıcı tarafında: naylon poşet ücretli kağıt poşet ücretsiz satılabilir. Poşet satın almak istemeyenler kağıt poşeti satın almayı düşünebilir.

Müşteri tarafında: Kendi ceplerinde katlanmış bir naylon çantayı veya bez bir çantayı ağır olabilecek yükleri (4-5 kilo) taşımak üzere ceplerinde hazır olarak tutabilirler.

Örneğin Pazar yerine gidildiğinde bu esnaf tarafında da naylon poşete ücret ödemek istemeyenler (Doğaya seven bilinçli tüketiciler) için hem ücretli naylon poşeti hem ücretsiz kağıttan kesekağıdı poşeti seçeneği birlikte bulunabilir. El arabası veya filesi yanında olanlar kesekağıdıyla verilen çokça paketleri kolayca bu fileye (Çok eskiden olduğu gibi) veya tekerlekli kendi el arabasına koyup poşet tüketimine hiç gerek duymamış olacaklardır. Bu şekilde hem naylon poşetin parasına hem de isteyerek veya istemeden doğaya önem verebilenler (!) naylon poşet tüketimini büyük oranlarda kısmış olacaklardır. Kolay gelsin.
kağıtın tamamı yurtdışından dövizle geliyor eskişehir deki toprak kağıt fabrikasını bir görün ne halde seka fabrikaları da kapatıldı arazileri ya Toki ev yaptı ya da park oldu kocaeli deki fabrika gibi bir ara trt deki filinta dizisi çekilmişti seka fabrika arazisinde.Dolar 7 tl.geçince gazete basmaya kağıt bulamdı gazeteciler.
Bu poşet parası mağazaya mı kalacak hazineye mi?Benim tahminim poşet e vergi koyulacak parasının büyük çoğunluğu hazineye gidecek bir karikatür görmüştüm poşet paralı olunca çevreyi kirletmeyecek mi diyordu vatandaşın biri.
8000 bin şubesi olan mağazalar var Türkiye de günde 1000 adet satış yapılsa ve 1000 adet poşet parası alınsa 365 günde en azından bir derdine derman olur devletin dimi.
Ama çare vergi ile vatandaşını soymak mı yoksa Almanya Fransa gibi Hollanda gibi üretimi artırmak mı?Almanya da zarar ediyor diye PSG ye satılan Opel in yıllık cirosu 60 milyar euro Hollanda Konya ili kadar bir ülke yıllık 200 milyar euro tarım ürünü satıyor benim babamın ahırında bile Hollanda inekleri var peki biz ne üretiyoruz?Et fransa sırbıstan dan araba almanya dan uçak katar dan hediye Abd malı!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri