Kendi Dizaynım CNC Pantograf

Rodop_Boy

Üye
Kendi dizaynım olan CNC Pantografın resmini yüklüyorum. Makina imalatı yapan ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Eksik gördüğünüz noktaları söyleyebilirseniz imalatına geçmeden önce yorumlarınıza göre yeniden gözden geçiririm tasarımı.

Modelde sadece vidalı miller ve ilgili parçaları eklenmemiştir.

dy1lp.jpg

kolay gelsin.

Tesadüf olacak ki dizaynım dediğin cnc modeli yıllardır piyasada satılmakta. Motorlarla mili de eklersen renderlanmış şekli

Gökmen abi amerikayı yeniden keşvetmeye gerek yok diyerek epey uzun süre gerek burda gerek internette gerekse youtubede cnc tiplerini inceledim. (seninkilerde :) dahil) kafama en çok yatan tip bu oldu bir farklı olarak sanırım Akyele abinin yaptığu Y ekseninin . ray sistemini üstten vermek oldu daha sağlam olur diye düşünerek. Aslında ölçüleri tabla X 1000 mm ye x 650 mm oldu Z 450 yapmıştım ama kolonlar yüksek kaldı ve beni korkuttu şuan ki hali 350 mm civarı. Kendi dizaynım derken beni kurtaracak ölçülerde yaptığım imalat öncesinde bana fikir vericek kendi modellemem babında demek istedim. Özellikle modelliyorumki imal edildikten sonra araba ölçüleri sipindel ölçülerinden tablada oluşucak işlenemez alanları görüp net istediğim işleme alanında bir makina olsun. O yüzden benim dizaynım :) Ölçüleride büyük tutmamın sebebi de 4. Ekseni üzerine eklemek istiyorum uzun parçalar işleyebilmek için. Z boyunu hantal olduğu için düşürdüm demiştim X ve Y de biraz gözüme büyük ve hantal gibi gözükmeye başladı. Oralardada biraz ufaltma yoluna gitsemmi? Sizin ekstra önerilerinizi bekliyorum.

Gökhan ın modelde yanlarda tek araba var gibi gözüküyor .
Rodoplunun çiziminde çift araba gözüküyor .
Kesinlikle mukayese edilemez , hele birde boydan fedakarlık edilip araları açılırsa.
Yanları genelde spindleyi tabla üzerinde tutabilmek adına geriye kavisli yapılır.
Ama şekilsizce.
En azından simetrik geometri ile biri öbürüne kapanır şekilde yani malzeme israf etmeden..
Öne arkaya tamam ya yanlarda ?
Sadece üst köprünün geniş tutulması ile alt şase ve tabla strok ölçülerinde yapılabilir...

kpr1.jpg

----
Akyele artık şu millerden kurtulmanın zamanı gelmedi mi ?
3-5 kuruş ucuz olacak diye neleri feda ediyorsun ?
Motorları asla öyle millerle uzun civatalarla bağlamayın.
Silindirik kaplinler kullanın.
AL blokdan kolayca işleyebilirsiniz , illa hazırına para vermek gerekmez.
Mdf yetiyosa kesinlikle vida da gereksizdir.
Kremayer hem ucuz hem pratik hemde hızlıdır.
Bazı yerler kremayer hassas olmaz diye uydururlar , sallayın .
2 metresi 20-40 TL montajı kolay , pinyonun en ufağı 1/2 inch motor miline geçebilir ve en yüksek torku ve tabii en düşük devri alabileceğiniz kadar ufak mevcut , o haliyle bile 5mm vidadan hızlı olabilir.
Sadece 2-3 TL.
Tek kusuru toz olabilir , o da alta tablanın altına gizlenme ile kolayca önlenebilir...

4 eksen simultane işleri nasıl gidiyor solidmi power mi ?

Sana bir tüyo , rodoplu cad-cam yazılımlarında üstad , yakalayabilirsen elinden kaçırma.
--------
Motorları milleride çizsen iyi edersin sonra nasıl bağlayacağım mesnetleri sonlandırma rulmanları kaplinleri nasıl nereye sığdıracağım diye düşünmezsin.
Köprünün yüksekliğinden korkma.
Sadece spindle yerine basit bir nozul takarak 3D printer takılabilirsin...
Gerçi daha öncede yazdım.
Köprü ayaklarını sökülür takılır yap araya takoz koy gerektiğinde.
Tabii Z strokunu iyi düşünmen lazım.

Görüldüğü gibi sizi sınırlayan sadece hayallerinizdir.
Bırakın free takılsınlar . :rolleyes:
Gördüklerinizi işin gereği sanmayın.
Tıpkı sizin gibi kendince bir şeyler yapanların hayalleri....

-----------
Hariçden gazel okumak ne kadar kolay ve zevkli bir bilseniz... ;)

Bunu yapabilirsem pantograf için gördüğüm en uygun 5 eksen makina tipi olan tabladan divizörlü ve kafadan açısal hareketli bir 5 eksen denemeside yapmak istiyorum.

Ama önce şu 3 eksen için ciddi anlamda önerilerinizi bekliyorum.

Tablaya difizörü ... düşündükten sonra , hadi gel 2 adet tak step motoru ve güzel bir beşik olsun
Hem daha kolay post bulabilirsin hem de daha bir stabil hem de ucuz olur gibime geliyor.
Kafadan oynakları boş ver.
Yüksek devirlerde dönen şeyler yörünge değiştirmek istemezler .
Değiştircem dersen ona göre laf dinletecek kadar güçlü olman gerekir.

İlla kafaya bir şeyler düşünüyorsan , spindle yi özel seç takım değiştirmeli olsun.

-----

Yapılan önerileri gayrı ciddi buldu isen yazmayız agam senin canın sağ olsun.

Haklısın Kazım abi millerden vazgeçtim çokdan
miller aslında bana Hiwin raylardan daha pahalıya mal oldu :)
bir daha asla mil kullanmam ,
resimdekini model olarak önermiştim

Estafrulla abi senin için demedim zaten. Hemen kızma diyer arkadaşların da yorumlarını almak için dediydim :)

senin fikirlerinden hep faydalanıyorum. ilk tasarımı zaten senin önerilerinle değiştirdim yeniden modelledim.

5 eksene geçersek dediğin gibi döner tabla olayına geçicem senin dediğin yüksek devirle dönen şeyler yörünge değiştirirken sıkıntı yaratıyorlar bunu düşünmemiştim ama eskiden RC helikopterim vardı onda bunu görmüştüm ama hiç aklıma gelmedi.

Kafadan herekli düşündüm çünkü imalı daha kolay gibi geldi bana. Çalıştığım firmada zaten beşikten hareketli bir 5 eksen DMU65 monoblock var ondan post da çalabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri