keb f4 e.oc hatası

teknis

Üye
merhaba elimdeki keb f4 2,2kwlık sürücü E.OC hatası veriyor
sürücüye enerji veriyorum start alıyo 3-5 sn sonra e.oc hatasına geçiyor
neden kaynaklanır yardımlarınızı bekiyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kısa devre hatası motor ve motor kablosunda sorun olabilir invertörden ucları cıkar ıyle start ver arızaya geçiyorsa invertordur kolay gelsin

oldu bitti keb suruculeri sevmem
motor mili uzerindeki yuku kaldirin bakin olmadiysa surucu cikisindaki motora gidenleri sokup calistirin
ariza ortadan kalkiyorsa kablolari takip motor klemensinden sokun tekrar bakin (dikkat edin mumkunse kablo uclarini izole edin) yine hata yoksa motoru baglayin deneyin hata varsa motor uzerindeki yuku motoru kontrol edin.

E. OC hatası Error Over Current yani "Aşırı Akım" alarmıdır. Muhtemelen anlık olarak sistemin akım limitlerinin üzerine çıkıyor gibi. Bunun için öncelikle;

*İnvertöründeki kalkış ve duruş rampalarına bak. İniş ve kalkış rampalarının çok küçük değerde olması, motorun duruş ya da kalkış anında sistemine aniden yük bindireceği için sistemin anlık olarak çektiği akım fazla olabilir. Bu yüzden invertör alarm veriyor olabilir.

*Çıkışlarda kısa devre olabilir.

*Topraklamasını kontrol edip, sorunsuz olduğunu görmelisin.

*Ayrıca motor mili vs. mekanik aksamda oluşabilecek herhangi sıkışma ve zorlama da motoruna aşırı akım çektireceği için bu alarma sebebiyet verebilir.

Bence bir pens ampermetre alıp sistemin çektiği akım değerlerini gözlemleyerek işe başlayabilirsin. Ayrıca motor beslemesi üzerindeki kontaktör ve şalterlerdeki klemens bağlantılarını da kontrol etmeni tavsiye ederim. Bağlantıların gevşek olmadığından emin ol.

Bir keresinde çalıştığım işletmede KEB invertör E OC hatası veriyordu ara ara, bizi bir iki gün uğraştırmıştı bu arıza. Bizde oluşan E OC hatasının sürekli olmayıp da 5-6 saatte sadece bir anlık olarak vermesi, panoyu resetleyince normal çalışması arıza bulmayı çok zorlaştırmıştı. En sonunda motora giden fazlardan kontaktör üzerindeki bir tanesinin gevşek olduğunu tespit edip sorunu düzelttik. Bu durum tesadüf olmuş da olabilir ama ondan sonra bir daha E OC hatası almadık o makinadan.

Sendeki EOC alarmı sürekli olarak veriyorsa yukarıda yorum yazan arkadaşların tavsiyeleri ile de hızlı bir şekilde ilerleyebilirsin. Ama sana da bahsettiğim ve bizim başımıza gelen arızadaki gibi 5-6 saatte bir sadece bir anlık olarak arıza verip; panoyu resetledikten sonra saatlerce normal olarak çalışmaya devam ediyorsa; Allah kolaylık versin kardeşim :)

cevaplarınız için teşekkür ederim hepinize.
öncelikle sürücüye boşta voltaj veriyorum motor felan hiç birşey baglı degil ilk başta çalışıyor.
manuel olarak start veriyorum çalışıyor çıkış veriyor ve 30sn-1dk süre sonra geçiyor e.oc ye sürücüde oldugunu düşünüyorum ama bulamadım henüz.

motor milindeki yuku kesip deneyin yani motoru bosta calistirin.
motorun milindeki yuk fazla olabilir.
motor yataklarini kontrol edin rulmanlar bozulmus sikisma yapiyor olabilir.

hocam zaten sürücüyü boşta yani motoru söküp deniyorum.
sürücüde hata. ve büyük ihtimalle sorunu çözdüm hepinize teşekkür ederim verdiginiz cevaplar için

hocam zaten sürücüyü boşta yani motoru söküp deniyorum.
sürücüde hata. ve büyük ihtimalle sorunu çözdüm hepinize teşekkür ederim verdiginiz cevaplar için
Selamün aleyküm benim keb sürücü de oc hatası var sorun neydi yardımcı olurmusunuz

sürücü üzerindeki kondansatörleri kontrol et akıp sürücüyü hataya geçiriyorlar.
Bu sürücüler eski tarihli olduğu için ilk bakmanız gereken malzemeler kondansatörlerdir çoğu arızaların kaynağı budur.
Bu sürücüler eski tarihli olduğu için ilk bakmanız gereken malzemeler kondansatörlerdir çoğu arızaların kaynağı budur.
Keb F4 Inverter Panel Ekranı 00f4010 1009 sürücü ile pc arası bağlantı keypad lazım sub9 konnektörlü elinde fazla olan var mı ikinci el satın alsak.

Ekli dosyalar

• KEB İNVERTER BİLGİ.docx
    12.2 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
İlk konu acilali çok olmuş ama belki tekrar ihtiyacı olan ark. Olabilir. Arkadaşlar bütün sürücülerde o.c. arızası aşırı akım hatasıdır. Motor uçlarını sökün tekrar enerji ve cihaza start verin hala o.c. veriyorsa cihaz arizalıdır. 👍

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri