keşif ve fiyatlandırma hakkında yardım

cihan_83

Üye
Benim sorum şöyle
bayındırlık birim fiyat tariflerinde komütator sorti => 1kom. + 2armatür
normal sorti => 1 anahtar + 1 armatür
vavyen sorti => 2 vavyen anahtar + 1 armatür
bundan sonraki her aydınlatma elemanı 1 paralel sorti olarak geçiyor ve bu sekilde de fiyatlandırılıyor. buraya kadar sorun yok, fakat eklediğim resimdeki oda bu tariflerin sanırım biraz dışına çıkıyor. nasıl fiyatlandırma yapmam gerektiği konusunda karasız kaldım. yani;
2 normal sorti...............yatak başı aplik aydınlatmalar için
1 komütatör sorti..........wc-duş için
1 komütatör sorti+2paralel sorti...........oda aydınlatması için
1 vavyen sorti...............giriş holü için
olmak üzere toplam 5 sorti ve 2 paralel sorti olarak mı fiyatlandırmak gerekir, yoksa;
odanın tüm aydınlatma beslemesi 1 adet linye ile sağlandığı için bunu 1 normal sorti+8 paralel sorti (9 adet armatür olduğu için) veya 1 komütatör sorti+7 paralel sorti olarak mı değerlendirip fiyatlandırmak lazım.

bir de 3 armatürün üzerinde bulunan acil durum aydınlatma kitlerini ve bağlantılarını nasıl değerlendirip fiyatlandırmak lazım.
yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
dostum sanırım hata yapıyorsun komitatör sortiye armatürler dahil değildir.

normal sorti adedi = normal anahtar adedi,
komütator sorti = komütator anahtar adedi,
vavyen sorti = vavyen anahtar adedi,
paralel sorti = armatür adedi ile mahaldeki diğer aydınlatma sortilerin farkına eşittir. fakat komütator sortiler 2 adet hesaplanır.
örneğin bir komütatör anahtar ile 20 armatüre enerji verildiği bir tesisat için 1 adet komütatör sorti ve 18 adet paralel sorti vardır.

evet, biliyorum armatürlerin ayrıca fiyatlandırıldıklarını. benim demek istediğim armatürlere giden iletkenlerin sayısı, ifade olarak yanlış anlaşılmış olabilir. uyarın için tşk ederim.

evet, biliyorum armatürlerin ayrıca fiyatlandırıldıklarını. benim demek istediğim armatürlere giden iletkenlerin sayısı, ifade olarak yanlış anlaşılmış olabilir. uyarın için tşk ederim.
bende bu konularda çok zorlanarak öğrendiğim için yardımcı olmak istiyorum. iletkenlerde sayı olmaz bayındırlık tanılarında poz no 734.101 "Peşel, bergman veya PVC boru içerisinde linye hatları en az 2,5 mm2 sorti hatları en az 1,5 mm2 faz ve nötr iletkenleri TS 6429'a göre renklendirilmiş plastik izoleli cinsinden olmak üzere buat, klemens, anahtar, armatür, tespit takozu, her nevi malzeme temini, işyerine nakli ve işçilik dahil komple sıva üstü veya sıva altı aydınlatma sortisi yapılması (armatür hariç). Duvar kalınlıkları normalden fazla olduğu hallerde fiyat farkı ödenmez." şeklinde tanımlanır.

2 normal sorti...............yatak başı aplik aydınlatmalar için
1 komütatör sorti..........wc-duş için
1 komütatör sorti+2paralel sorti...........oda aydınlatması için
1 vavyen sorti...............giriş holü için
olmak üzere toplam 5 sorti ve 2 paralel sorti olarak mı fiyatlandırmak gerekir, yoksa;
odanın tüm aydınlatma beslemesi 1 adet linye ile sağlandığı için bunu 1 normal sorti+8 paralel sorti (9 adet armatür olduğu için) veya 1 komütatör sorti+7 paralel sorti olarak mı değerlendirip fiyatlandırmak lazım.

bir de 3 armatürün üzerinde bulunan acil durum aydınlatma kitlerini ve bağlantılarını nasıl değerlendirip fiyatlandırmak lazım.
yardımlarınızı bekliyorum.

anladığım kadarıyla bir linyede= 2normal sorti+2 komutatör sorti+1vavien+2 paralel sorti var,
parasını da aynen bu şekilde vereceksin(buat,klemens,vb herşeyi dahil;armatürü hariç) zaten bayındırlık kitabı 734-100 poz'unu dikkatlice okursan anlarsın.

acil aydınlatma kitleri için tam emin değilim ama 833-699 pozu senin aradığın poz olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri