Keçe nasıl Takılır,dikkat edilecek hususlar nelerdir?

sky4t

Üye
Merhabalar.Arçelik 5500E Çamaşır Makinemde sıkmalarda çok ses geliyordu.Bir gün yine böyle sıkarken pat diye bir ses geldi ve evin şalteri attı.Arkasını açıp baktığımda rulmanın bulunduğu yerden paslı su akmış ve tahmin ediyorum ki rezistanstan attırmış.Üç ayaklı kasnağı söküp baktığımda içerde kalan rulman pas tutmuş,keçe parçalanmıştı.Şimdi ustalardan ricam bu keçeyi nasıl çıkarıp,yenisini nasıl takıcam.Bir de paslı rulmanı ben çıkarabilir miyim? Saygılar

Kece ve rulmanları sökmek sorun degildir beceri isteyen yönü çakmak ve montajıdır daha önce yapımını seğretmemiş bir kişinin yapmasını tavsiye edemeyiz ama sökümünü tarif edebilirim .1/2 inç su borusunu (40-50 Cm) keceli taraftan arka rulmana oturacak şekilde sokunuz 1Kg lık bir çekiçle sertce vurunca arka rulman yerinden çıkacaktır .Çıkan rulmanın tarafından boruyu kecenin oldugu taraftaki rulmana oturtun sertce 8-10 vuruşta keçe ile beraber rulmanı cıkarın.Çıkan numunelerle beraber malzemeciye gidin yanlış rulman ve kece alabilirsiniz!
Montaja gelince aslında basittir ama gerekli malzemeler elinizin altında olmalıdır.
kesinlikle rulmana direk çekiç vurmayın uygun genişlikte rulman takozları ile rulmanları presler biçimde yataga tam dik açı ile düşük kuvvetlerle çakınız tam oturduguna emin olunuz (sesi toklaşır).
Rulman takozu bulamaz iseniz cıkan rulmanların sıkıca gecen bölümünü çepe cevre(etrafını) taşlayarak 1-2 mm rulman takozu yerine kullanabilirsiniz
taşlamadan kullanmak isterseniz hem yeni hemde eski rulman aynı yuvada sıkıştırmış olursunuz
Keçenin içindeki yayı yağlayınız kecenin uzun süre görev yapmasını sağlar.Kazan milinin geçecegi iç yüzeyide yağlayınız kazana oturturken yararı olacaktır.
Rulman yatağını monte ederken dikkat etmen gereken en önemli husus kecenin iç yanaklarının ezilmemesi olmalıdır bunun için de iç kazanı her iki yönede çeviren bilinçli bir yardımcıya ihtiyaç duyacaksın.Döküm üç ayagı yerine oturtuktan sonra yarım santim geri çekin iç kazan döner durumda iken sertce oturtun.Vidaları diş kaptırmadan sıkın .
Makinanın sigorta attırmış olması role yapışma riski yüksek, istersen malzemeciye gitmişken birde ısıtma rolesi alıver!
Birde motor kablo soketlerine su gidince sigorta atar bu nedenle motor soketlerinin içinde spak varmı kontrol edin varsa motor tako bobini yanmış olabilir

Son düzenleme:
Yardımınız için çok teşekkürler.Rulmanları ve keçeyi söküp yenilerini taktım.Elektronik kartta direnç yanmış onu da tamir ettirdim.Motoru bobinajcıya götürdüm.Motorda sorun yok dedi.Sadece kömürleri değiştirdiğini söyledi.O halde şalteri attıran rezistans mı oluyor.Makinayı çalıştırsam tekrar kartı yakar mı? Bir de motor milini yağlarken keçeye denk gelen yeri de yağlayacak mıyız? Yağlarsak mil döndüğünde su kaçırmaz mı? Teşekkür ederim.

Karttaki direnç 1 kohm tako direncidir .Buda suyun soketlere gidip tako gerilimine ac gerilimin atlama yaptıgını ifade ediyor .

Su kaçagını kestikten sonra sigorta atma riski hemen hemen ortadan kalkmış oluyor .

Zaten rezinstanstan kaynaklanan sebeblerden sigorta atarsa su seviye şalteri veya varsa ısıtma rolesini zorlar .

Kece yaglanmaz ise sürtünmeden kısa sürede deforme olur kece iç kanalı mutlaka kavucuklu gresle sıvama tarzında yaglanıp montaj yapılmalıdır

Motorunuzun tako bobini şişmiş olma riski yükek iç direnci 28 ohm olmalı ,motor soketinin 6 ve7 nolu soketlerden ölcüm almalısınız.

Çok Teşekkürler.Nihayet makinemiz eski haline döndü.Bir arkadaşım keçeyi yeni değiştirdiğim için ilk yıkamayı 90 derecede yapmam gerektiğini böylece keçenin mili tam sıkacağını söyledi.Bu doğru mu? 90 derece makineye zarar vermez mi? Çok önceden bir kere öyle yıkama yapmıştık deterjan bölümünden bile buhar çıkıyordu. Birde bu yeni rulmanlar eskilerinden biraz daha sert gibi.Yeni oldukları için mi? Bu durum motora zarar verebilir mi? Saygılarımla.

okadar ısı makinanız için tehlike arz etmez ama tavsiye edebilinir en yüksek ısı 70 derece olmalıdır.

**bu yeni rulmanlar eskilerinden biraz daha sert gibi** ???
ANLIYAMADIM sesmi var sıkışık gibi sertmi dönüyor?

Kece tam oturmamış veya içe doğru katlanmış .Döküm ayağı tekrar sökün kazanı merkezleyerek bir kişi önden tutsun rulman yatagını kecenin yanakları burcun tam üstüne oturtarak ileri sürüp üç ayagı sabitleyin

**Rulman yatağını monte ederken dikkat etmen gereken en önemli husus kecenin iç yanaklarının ezilmemesi olmalıdır bunun için de iç kazanı her iki yönede çeviren bilinçli bir yardımcıya ihtiyaç duyacaksın.Döküm üç ayagı yerine oturtuktan sonra yarım santim geri çekin iç kazan döner durumda iken sertce oturtun.Vidaları diş kaptırmadan sıkın .**

Uyarım zaten sonucun bu şekilde olamasından korktugum içindi . Bu durumda kullanırsanız mutlaka 3 ay içinde yaptıgınız işlemi tekrarlamanız gerekecek

Döküm 3 ayağı çok zor taktığım için pek çıkarmak istemiyorum.Bu şekilde kullanırsam motora zarar verir mi? Bu şekilde keçe ne kadar dayanabilir?

<<<<Uyarım zaten sonucun bu şekilde olamasından korktugum içindi . Bu durumda kullanırsanız mutlaka 3 ay içinde yaptıgınız işlemi tekrarlamanız gerekecek>>>

motora su giderse yanar ,kömür biterse yanar burda sorun üç ayakta, ya yolun başında söküp takaçaksın yada üç ay sonra yeni kece rulman la beraber takaçaksın ! hangisini seçersen seçim senin!

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri