Kaynak Robotu Seçimi

Tercih edilmesi gereken robot hangisi? Neden?

• Kullanılan toplam oy
    23

mkvL

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Ben yeni mezun bir makina mühendisiyim. Aile şirketimize bu yaz bir kaynak robotu alımı yapacağız. Bu alandaki araştırmaları ben yapıyorum. Kaynak robotu seçiminde nelere dikkat etmem konusunda bilgi almak istemekteyim.

Yaklaşık 3-4 aydır araştırma yapıyorum, bir kaç robot entegratörüyle görüştüm. Bunlar KUKA adına SYSRT, MOTOMAN YASKAWA adına Teknodrom, PANASONIC adına Oerlikon, OTC adına ise GeKa.

Ancak öyle bir durumki aynı proje için fiyatlar 60bin ile 150bin Euro arasında geziyor. Ayrıca hangi firma ile görüşsem aşağı yukarı aynı cevabı alıyorum. "Diğer robotlar hiçbir işe yaramaz hurda, bedava verseler alınmaz, onlarla iş yapılmaz ama biz çok harikayız mükemmeliz, bizimle iş yapanlar 1 yılda şirketlerini 3-4 kat büyüttüler, 3. 4. robotlarını alacaklar." vs.

Ben de böyle bir durumda çok kararsız kaldım ve yanlış bir tercih yapmak istemiyorum.
Bu konuda tavsiyelerinizi ve beni yönlendirecek sorularınızı beklemekteyim.

Saygılarımla
mkvL

Belirtmek isterim ki; çok fevkalade bir robot almaktan yana değiliz. Maliyetlerin çok yukarı çıkmasını istemiyoruz. Düzenli bakımlarının yapılması şartıyla, 6-7 sene sorunsuz çalışması arızaya hızlı müdahale ve ekonomik olması beklentilerimiz arasında öncelikli. Bunların hepsinin bir arada olması imkansız, evet, biliyorum. Ancak makul ölçülerde hepsinin biraz olması bizim için yeterlidir.

abb al derim kurulumuda yerli firma yapıyor.abrotech.biz memnunuz firmamızda 8 adet var kurulumu ve kullanımı kolay.

Fanuc Robot tercihleriniz arasında ise,

FANUC Türkiye Sistem Entegratörü ve Otomasyon Çözümleri Olarak Bu Konuda Size Yardımcı Olmak İsteriz..

Hocam bu şirketler projelendirme adı altında güzelce para kazanıyorlar... Projelendirme istemediğini söyle... Projelendirme ile ne yapıyorlar nasıl bir proje yapıyorlarmış... Senin ürünün belli kaynak yapılacak yer belli ee geriye ne kalıyor standart bir robot alacaksın... Öğretmeli mod vs vs... Kuru kuruya para almasınlar... Çok iyi araştırmalısın... Eğer senin bu işten anlamadığını görürlerse gözünü bi güzelce boyarlar... Bir çok firma robotla işinin çözüleceğini zannediyor ama fizibillitesi doğru yapılmadığı için elde patlıyor... Ayrıca kaynak iş yoğunluğuna göre tercih yapmalısın. Mesela sürekli kaynak ihtiyacın doğuyor mu... Pozisyoner ihtiyacın var mı? Kendi pozisyoner çözümünü kendin yapabilir misin... ve benim halen bilmediğim bir sürü detay... Robot işinin seçimi çok zor... Merdiven altı olmuş durumda... Haberin olsun...

Hocam bu şirketler projelendirme adı altında güzelce para kazanıyorlar... Projelendirme istemediğini söyle... Projelendirme ile ne yapıyorlar nasıl bir proje yapıyorlarmış... Senin ürünün belli kaynak yapılacak yer belli ee geriye ne kalıyor standart bir robot alacaksın... Öğretmeli mod vs vs... Kuru kuruya para almasınlar... Çok iyi araştırmalısın... Eğer senin bu işten anlamadığını görürlerse gözünü bi güzelce boyarlar... Bir çok firma robotla işinin çözüleceğini zannediyor ama fizibillitesi doğru yapılmadığı için elde patlıyor... Ayrıca kaynak iş yoğunluğuna göre tercih yapmalısın. Mesela sürekli kaynak ihtiyacın doğuyor mu... Pozisyoner ihtiyacın var mı? Kendi pozisyoner çözümünü kendin yapabilir misin... ve benim halen bilmediğim bir sürü detay... Robot işinin seçimi çok zor... Merdiven altı olmuş durumda... Haberin olsun...

Pozisyoner ihtiyacimiz kesinlikle var, parcalarimiz yaklasik 100 kg agirliginda 100kg da fikstur 200 250 kg oluyor yaklasik.

Seri imalat yapiyoruz su anda, 4 tane kaynak operatorumuz surekli calisiyor. Robot alirsak robot bir vardiya calisacak gunde kesin. Eger kapasite arttirimi olursa 2. vardiya da calisabilir, kesin degil tabi. Ayrica cevremizdekilere de yavas yavas haber veriyoruz boyle bir yatirima girecegimizi. Kaynakli seri imalat yapan firmalara da fason calisabiliriz.

Robot konusunda bilgimiz cok fazla degil evet. Ancak cok cok iyi iki tane danismanimiz var bu konuda. Acikcasi kendilerini hem samimi buluyorum, hem de cok guveniyorum. Ikiside bu konuda cok tecrubeli. Kandirilabilecegimize ihtimal vermiyorum o yuzden.

Robot fiyatlarini karsilastirabilecegim bir kaynagim yok elimde, herkes farkli fiyatlar veriyorlar.

Lutfen ankete katilip goruslerinizi belirtin arkadaslar.

merhabalar,

Motoman Robotlarının entegratörlüğünü yapan firmamızdan da mutlaka fiyat ve bilgi alınız. Sektörde yaklaşık olarak en az 150 adet Panasonic, en az 200 adet fanuc robot kurulumu yaptım. tüm robotların avantaj-dezavantajları konusunda mutlaka bilgi alınız.
iletişim bilgilerinizi aşağıdaki mail adresime gönderebilir siniz.

iyi çalışmalar.

Robotline Robot Teknolojileri
[email protected]

24 saat ABB robotta kaynak yapıyoruz firmamızda hiç gayet memnunuz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell