Kaynak makinesi elektrot

Merhaba arkadaşlar,
Kaynak yapan otomasyon sisteminde,kaynak yapılan yerlerde çapaklanmalar mevcut durumun elektrot kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Elektrodu neye göre seçmeliyim ve hesapları nasıl olmalı,konu hakkında bilgisi olan biri yardım ederse sevinirim.

istediğini seç çapak her durumda oluşur, benim tamir ettiklerim de böyle çapak yapmayan var mı bilmiyorum.

Merhaba. Burada genel olarak bu elektrotlar seçilirken en önemlisi;
1- Elektrotlar kaynak yapılacak olan metal malzemesine, metal alaşımlarına çok uygun olarak seçilmeldir.
2- Uygulanacak amper miktarı elektrot çapına çok uygun olarak ayarlanmalıdır. Amper çok fazla olursa elektrotlar sıçratma, çapak, vb. yapabilir, kaynatılacak parça gereğinden inceyse delinebilir, bu durumda elektrot plazma (kesme) görevini yapabilir, amper gereğinden az olursa içinden geçerken onu tam eritemez, kaynak banyosu-elektrodu arasında gereken nüfusiyet (geçişkenlik, elektrottan metal geçişi olayı) çok sağlıklı sağlanamaz. Seçilen malzemeye göre elektrodun malzemesi, türünün doğru ve çok uyumlu olması ve elektrot kalınlığına göre amper ayarının ideal ayarında yapılmış olması, kaynak kalitesi, kaynak nüfusiyeti, sıçratması, damlatması, çapak oluşturması, vb. olası tüm olumsuzlukları açısından oldukça önemlidir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri