Kaynak Makinesi Arızası

Gözden kaçılacak bir yere konulmuş sağolun altkat resminde işaretlediğiniz diyot gitmiş şimdi ntc kontrollerine geçiyorum
Ntcler sağlam hocam varistörü ölçemedim(devre kartının konumu yüzünden onu sona bıraktım) altkat resminde işaretlediğiniz siyah dikdörtgen kutuya benzer elemanı nasıl ölçeceğim?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gözden kaçılacak bir yere konulmuş sağolun altkat resminde işaretlediğiniz diyot gitmiş şimdi ntc kontrollerine geçiyorum
Ntcler sağlam hocam varistörü ölçemedim(devre kartının konumu yüzünden onu sona bıraktım) altkat resminde işaretlediğiniz siyah dikdörtgen kutuya benzer elemanı nasıl ölçeceğim?
diyot kademesinde kısa devreye yakın gösterecek (dijitalde)

İşaretlediğiniz elemlanları kontrol ettim hocam diyot arızalıydı 1n4004 ,1n4007 ile değiştridim ondan sonra transistörlere geçtim transistörlerin nerdeyse tamamının bacakları birbiriyle bağlantılı (6lı grup olarak) D-S 450 D-G 900 civarı ölçüyorum ölçü aletinde tekrar D-S yaptığımda yine 450 civarı görüyorum normalde düşmesi gerekiyor, hepsi bağlı olduğundan mı bu değerleri görüyorum? şüphelendiğim rastgele bir kaç transistörü çıkarıp tekil ölçtüm sağlamdılar.

şimdi arkadaşım, kasa toplanmış gibi hayal ediyorum(budurumda biz tüm fişleri takar kısa devre olmamasına dikkat ederek elektrik veririz) lütfen araya lamba gir. 1- 7812 de 12 volt var mı?
2- işaretli kartta led yanıyormu_ yanıyorsa hangi led?
3- arka tarafta trafo çıkışında voltaj var mı (300 volt, ben lambayla bakıyorum)

1 7812 de voltaj var
2 7812 nin bulunduğu kartta yeşil led yanıyor
3 Trafo ölçümü ile ilgili daha fazla detay verirseniz sevinirim elimde lamba mevcut

kondansatörlerin bulunduğu kartta muhtemelen çatlak veya soğuk lehim var kontrol et derim

1 7812 de voltaj var
2 7812 nin bulunduğu kartta yeşil led yanıyor
3 Trafo ölçümü ile ilgili daha fazla detay verirseniz sevinirim elimde lamba mevcut
alt kata trafolara giden soketi sök dc 300 volt vardır akkor lambayla bak bir kaç saniye yeter lamba güçlü yanıyorsa yeterli elektrik var demektir. diyotlarda kısa devre yoksa transistörlere iyi bak, genelde ölçü aleti düzgün gösterir ama en sağlıklısı söküp ölçmektir.

USTALAR KAYNAK MAKİNESİ TOPRAKLAMA YAPILDIĞINDA KAÇAK AKIM SİGORTASI ATIYOR BİRDE KAYNAK YAPARKEN TOPRAKLAMA OLAN BİR YERE - ŞASE TAKAR TAKMAZ ELEKTRİK KAÇTIĞI İÇİN CİHAZ KIRMIZI LED YANIP KORUMAYA ALIYOR NERDEN KAYNAKLANIYOR OLA BİLİR YANİ KASAYA GÖVDEYE + ELEKTRİK KAÇAĞI GELİYOR

kapağını aç resim yükle bakalım, ne marka nede model vermişsin müneccim değiliz, görmeden yorum yapalım.( bir de büyük harf kullanmadan yaz lütfen, nezaket gereğidir)

kapağını aç resim yükle bakalım, ne marka nede model vermişsin müneccim değiliz, görmeden yorum yapalım.( bir de büyük harf kullanmadan yaz lütfen, nezaket gereğidir)
arıza ile ilgili video çekim yapıldı link :

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri