Kaynak Makinası Arızası

Aksi

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
Bir tanıdığımın markası Expressweld, modeli İnverter 161-Ultra olan kaynak makinası arıza yapmış. Kaynak makinaları ile ilgili pek bir bilgim olmadığından çıkışlarının ya da sürücü katının arıza yapmış olabileceğini düşünüyorum. Elektrik uygulayınca girişteki röle çekiyor ama çıkış vermiyor.

Bu sürücü kartı ve IGBT olan tarafı.

23042012340.jpg

Bu çıkışta bulunan parçanın ne olduğunu ve arıza yapıp yapmayacağını bilmiyorum.

23042012341.jpg

Parçanın üzerinde YNC-200A 090904 yazıyor. Sağ alt tarafta offset ayarı sol alt tarafta GIN -+ için ayar vidası bölümü bulunuyor. Bu parçadan çıkan kablolar direk çıkışa ve sürücü kartına gidiyor.

Cihazdaki sorun ne olabilir?

YNC-200A 090904 numaralı malzemenin içinden kalın bir kablo geçiyormu?. Geçiyorsa akım sensörüdür. (Hall Effect Sensor) genelde doğru kullanılmışsa pek bozulmazlar. güç katındaki Mosfet ve Diod ların numaraları nedir?

YNC-200A 090904 adlı malzemenin içinden çıkış kabloları geçiyor. Muhtemelen dediğiniz gibi Akım Sensörü olabilir. Zaten o malzemenin çıkışındaki kablolar da sürücü katına giriyor. Anladığım kadarı ile aşırı akımlardan cihazı korumak için kullanılıyor.

Cihazın görünen tarafında 2 adet IGBT arka tarafında ise 6 adet güç diyodu bulunuyor. Güç diyodu ve IGBT üzerindeki numaraları da yazayım.

IGBT K75T60
Güç Diyodu D45E60 HAD108

Merhaba;

Gerçi konunun üzerinden zaman geçmiş ama arızayı giderebildiniz mi ?

arkadaşlar tüm ustalarıma kolay gelsin aynı makinadan bendede var kaynak yapmak için elektrotu bastığımda termostat ışığı yanıp korumaya alıyor kendini diyotlar sağlam mosfet sağlam kontrol kartındaki kaynak makinası çıkışlarına giden soketi çıkartım bu sefer akım vermedi tekrar taktım makina kaynak yapmaya başladı aradan 1 gün geçti kaynak makinası aynı sorunu tekrarladı benim tespitim kadarı ile kontrol kartı arızalı diye düşünüyorum siz değerli ustalarımında yorumlarını bekliyorum
kolay gelsin

Merhaba;

Başlangıç olarak elektrodun temasından hemen sonra korumaya geçtiğini, makinanın çıkışlarına bağlı olan kablonun soketini çıkarıp taktıktan sonra ise 1 gün kaynak yaptığını ve aynı hatayı verdiğini ifade etmişsiniz. Bu anlamda bir temassızlığın veya soğuk lehimin olduğu kanaatindeyim.

Temel olarak arızanın nedenlerinden birincisi, kontrol kartının çıkış voltajını okuyamayıp referans alamaması, diğeri ise kontrol kartının şöntü okuyamamasıdır.

Sıralayacak olursak;

1) Referans kablosunun, kontrol kartına girdiği sokette temassızlık.
2) Şönt kablosunun, kontrol kartına girdiği sokette temassızlık.
3) Kontrol kartı arızası.
4) Hall Effect Sensor Arızası (Çok düşük ihtimal)

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
hocam sorun makinada devam etmekte bu sefer zorlayınca trafodan ses geliyor ve kaynak arkından sıtlık sesine benzer ses gelmekte kontrol kartını değiştirdim ama çozüm olmadı ustam fan makina ilk açınca normalden hızlı çalışıyor sanki kaynak yapıyor gibi
ayrıca ilginiz için teşekkür ederim

Ync200 dediğin parça hall dir kaynak yapmama gibi arızalar bu parçadanda kaynaklanbilir makinanın çıkışlarını ölçmen gerekiyor çıkış veriyormu vermiyormu ıgbt leri ölç altta diyot grubu var onlar ölç bu arada varistörü iptal etmende fayda var patlayıp çatlaması çok oluyor kaynak soketlerine bağlantıları kontrol et kntrol kartındada problem olma ihtimali yüksek

termik ışığı yanıyorsa kontrol kartında problem ihtimali çok yüksek IGBT ler aşırı ısınıyor olabilir ıgbt lerin ayaklarında soğuk lehim olabilir kaynak soketlerinin vidalarını kontrol et gevşemiş olabilir eğer bu alanda bilginiz yoksa servisi göndermeniz en doğrusu 40-50 tl ye tamir edilebilir şeyleri kurcalayıp bozan ve 150 200tl ye çıkarma bence
arkadaşlar tüm ustalarıma kolay gelsin aynı makinadan bendede var kaynak yapmak için elektrotu bastığımda termostat ışığı yanıp korumaya alıyor kendini diyotlar sağlam mosfet sağlam kontrol kartındaki kaynak makinası çıkışlarına giden soketi çıkartım bu sefer akım vermedi tekrar taktım makina kaynak yapmaya başladı aradan 1 gün geçti kaynak makinası aynı sorunu tekrarladı benim tespitim kadarı ile kontrol kartı arızalı diye düşünüyorum siz değerli ustalarımında yorumlarını bekliyorum
kolay gelsin

ilginize teşekkürler arkadaşlar kontrol katını değiştirdim sorun devam etti ilk makinayı açtığımda çıkış voltajı 60volt dc gelmekte kaynak elektrodunu şaseye değdirdiğim zaman koruma lambası yanıyor aşırı yük sayıyor birşeyleri diyotlar sağlam mosfet sağlam tek denemediğim Hall Effect Sensor kaldı kemal teknik hocam çok düşük ihtimal diye yazmış

arkadaş istemeden konuya kulak misafiri oldum.kontrol kartında karşılaştırıcı ve sürücü entegresini değiştirmeyi denedinmi kurumuş kondansatörde olabilir orjinal mosfet bulmak çok zor.piyasa beşpara etmez malzemelerle dolu mosların ve diyotların bence sağlam bozuk olsa bir patlama sesi elektrotu vurduğun anda duyardın.bence dediğim malzemelere odaklan trafo dada sorun olabilir sırayı takip et

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri