Kaynak Makinası Arızası

güzel kardeşim, bu benim bildiğim zx7 değil. eski zx7 ler express weldler. ortak uç kafam basmaz. harici ac alırım, trafoyu girerdim olurdu. bu makineyi tanımıyorum. nasıl eksi verilir -24 onu da bilmiyorum. dediğim gibi ben mekanikten geçtim elektronik bilmem. anlayan arkadaşlar umarım tavsiye verir. kusuruma bakma. bilmediğim bir şey için de yalan yanlış bir şeyler söyleyemem.
Teşekkür ederim paskomya ustam. Harici pwm modülü uygulamayı düşünüyorum belki o şekilde durumu çözebilirim. Bu süreçte yazan biri olursa onların tavsiyesini de değerlendirebilirim

Bütün elemanları çıkarıp ölçtüm ustam. Mosfet kısa devreye düşmüş. Uc3843 porselen kılıfı parçalanmış, entegrenin isense 3. Bacagindaki direnç kavrulmuş. 2.2 ohm luk direnç açık hale gelmiş.
hocam bi önden arkadan sağ sol vs. detayli net 3 5 foto cekermisiniz. sistemi anladim. bu ürdünlü üstad dehşet. adim adim gidersek cozeriz.
yukaridaki arizali parcalari bulmussunuz ok. once onlari yenileriyle yenileyin sonra sisteme guc vermeden devam edelim. yeniledikten sonra devrede kisa devre kaldimi varmi yokmu detayli kontrol.
detayli kisa devre kontrolunde once tum zenerler diyotlar transistor mosfet kopru. sonra kondansatorler. devrede kisa devre bulamassak sonra watli direncler kontrol. arka planda yollar. sora seri lambayla bi güc denemesi yapariz. devrede kisa devre olmadigina emim olacaz oncelikle

Son düzenleme:
merhabalar kaynak makinamda 4 adet ıgbt patlamıştı yenisini aldım, taktım çalıştı 60 vdc çıkıyordu elektrodu vurdugum an ıgbtler geri patladı yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

merhabalar kaynak makinamda 4 adet ıgbt patlamıştı yenisini aldım, taktım çalıştı 60 vdc çıkıyordu elektrodu vurdugum an ıgbtler geri patladı yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler
ah be güzel insan, burada defalarca yazdık paylaştık araya seri lamba girdin mi?, (hayır) IGBT ayaklarındaki dirençleri değiştirdin mi? (hayır) şimdi nerede yardımcı olacağız? marka, model, görsel paylaşmazsan hiç kimse yardımcı olmaz. hele ben hiç.

IMG_20230725_231615.jpg
IMG_20230725_231543.jpg
IMG_20230725_231533.jpg
IMG_20230725_231523.jpg
IMG_20230725_231350.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn