Kaynak Makinası Arızası

zayıf bir ihtimal çift köprü diyot var , kablolarını sök tek tek kontrol et. sağlam ise osilatör katı dediğimiz ön tarafta kart üzerinde 3285 olması lazım onu değiştir. bir de seri lamba girdiğinde ısınan bileşen var mı kontrol et. şimdilik aklıma gelen bunlar.

Ustalarim merhaba. Elimde zx7-200 250 inverter kaynak makinası mevcut. Kaynak makinasının 24 volt smps besleme katında bir arıza var. K2611Mosfeti, uc3843, 20v zener diyot, isense bacağına gelen direnc ve mosfetin source bacağına gelen 2.2 ohm luk direnç sürekli yanmakta. Makina sıfır alınmıştı bir kaç punto atıldiktan sonra yanmış daha sonra elime geçti bu arızalı parçaları değiştirdim makina çalıştı, kaynak yaparken bir elektrotu bitirmeden tekrar aynı arıza meydana geldi. Arızayı nerede aramalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-01-21-19-37-37-078_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2023-01-21-19-37-37-078_com.google.android.apps.docs.jpg
    137.9 KB · Görüntüleme: 34
  • SAVE_20221106_133340.jpg
    SAVE_20221106_133340.jpg
    151.5 KB · Görüntüleme: 25
DL 15-16-19
Z-1
Ustalarim merhaba. Elimde zx7-200 250 inverter kaynak makinası mevcut. Kaynak makinasının 24 volt smps besleme katında bir arıza var. K2611Mosfeti, uc3843, 20v zener diyot, isense bacağına gelen direnc ve mosfetin source bacağına gelen 2.2 ohm luk direnç sürekli yanmakta. Makina sıfır alınmıştı bir kaç punto atıldiktan sonra yanmış daha sonra elime geçti bu arızalı parçaları değiştirdim makina çalıştı, kaynak yaparken bir elektrotu bitirmeden tekrar aynı arıza meydana geldi. Arızayı nerede aramalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Mosfet kısa devre olmamış ve ölçümleri de ok ise, DL 15-16-19 ve Z1 %80 ihtimal
Ayakları devreden kaldırıp diyotları 2 yönlü ve mosfeti tam çıkarıp dışarıda ölçtünüz mü?

ben şema okumasını bilmem, sadece resim üzerinden konuşabiliyorum. eğer mümkünse bir tane 24 volt smps adaptör çakın içine. 24 volt devresi arıza yaptı mı pek kolay tamir olmuyor. ben öyle yapıyordum.

DL 15-16-19
Z-1

Mosfet kısa devre olmamış ve ölçümleri de ok ise, DL 15-16-19 ve Z1 %80 ihtimal
Ayakları devreden kaldırıp diyotları 2 yönlü ve mosfeti tam çıkarıp dışarıda ölçtünüz mü?
Bütün elemanları çıkarıp ölçtüm ustam. Mosfet kısa devreye düşmüş. Uc3843 porselen kılıfı parçalanmış, entegrenin isense 3. Bacagindaki direnç kavrulmuş. 2.2 ohm luk direnç açık hale gelmiş.
ben şema okumasını bilmem, sadece resim üzerinden konuşabiliyorum. eğer mümkünse bir tane 24 volt smps adaptör çakın içine. 24 volt devresi arıza yaptı mı pek kolay tamir olmuyor. ben öyle yapıyordum.
Ustam en son o şekilde bir çözüm düşünüyorum ama mümkünse tamir yoluna bakıyorum

Son düzenleme:
Bütün elemanları çıkarıp ölçtüm ustam. Mosfet kısa devreye düşmüş. Uc3843 porselen kılıfı parçalanmış, entegrenin isense 3. Bacagindaki direnç kavrulmuş. 2.2 ohm luk direnç açık hale gelmiş.

Ustam en son o şekilde bir çözüm düşünüyorum ama mümkünse tamir yoluna bakıyorum
çak geç hiç uğraşma, ben çözemedim, çaktım çalışıyor mu? iş bitmiştir. 2 amperden küçük olmasın smps.

çak geç hiç uğraşma, ben çözemedim, çaktım çalışıyor mu? iş bitmiştir. 2 amperden küçük olmasın smps.
Haklısın ustam şimdiye kadar mosfeti entegresi diyot derken baya masraf ettim
Ustam harici smps olmadı. mevcut smps çıkışında +24 - 24 simetrik çıkış var bunu standart smpslerde sağlamıyorum.

Haklısın ustam şimdiye kadar mosfeti entegresi diyot derken baya masraf ettim

Ustam harici smps olmadı. mevcut smps çıkışında +24 - 24 simetrik çıkış var bunu standart smpslerde sağlamıyorum.
bir foto atsana, benim kafa arızalı. görsel olarak hatırlıyorum. bildiğim bir şeyse yardımcı olurum

bir foto atsana, benim kafa arızalı. görsel olarak hatırlıyorum. bildiğim bir şeyse yardımcı olurum
Turuncuyla isaretlidigim +24, yeşil ile olan - 24 ustam siyah işaretli yer trafodan çıkan ortak gnd uçları.

Ekli dosyalar

• IMG_20230124_191729.jpg
    IMG_20230124_191729.jpg
    241 KB · Görüntüleme: 27
Turuncuyla isaretlidigim +24, yeşil ile olan - 24 ustam siyah işaretli yer trafodan çıkan ortak gnd uçları.
güzel kardeşim, bu benim bildiğim zx7 değil. eski zx7 ler express weldler. ortak uç kafam basmaz. harici ac alırım, trafoyu girerdim olurdu. bu makineyi tanımıyorum. nasıl eksi verilir -24 onu da bilmiyorum. dediğim gibi ben mekanikten geçtim elektronik bilmem. anlayan arkadaşlar umarım tavsiye verir. kusuruma bakma. bilmediğim bir şey için de yalan yanlış bir şeyler söyleyemem.

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,898
Son üye
KINGYuSuf

Yeni konular

Geri