Kaynak dönüşümü nedir ?

Giriş AC bendeki devreyi öncelikle DC den AC ye çevirmem gerekiyor ozaman

Giriş AC bendeki devreyi öncelikle DC den AC ye çevirmem gerekiyor ozaman

Arkadaşım anladığım kadarıyla elektrik bilginiz sanırım biraz az. Nereden çıkardın derseniz devre için AC besleme gerekmiyor. Bu sebeple gereksiz masraf yapmaman için uyarıda bulunmak istedim. 200V 10V dönüşümü yapan devrelerin en verimlisi bile 0.4W tan fazla güç harcar. Bu sebeple senin istediğin şey olamaz.

Kolay gelsin...

Teşekkür ederim öneriniz için ama devre girişinde AC çıkışında DC yazıyor benmi yanlış görüyorum ?
Arkadaşım anladığım kadarıyla elektrik bilginiz sanırım biraz az. Nereden çıkardın derseniz devre için AC besleme gerekmiyor. Bu sebeple gereksiz masraf yapmaman için uyarıda bulunmak istedim. 200V 10V dönüşümü yapan devrelerin en verimlisi bile 0.4W tan fazla güç harcar. Bu sebeple senin istediğin şey olamaz.

Kolay gelsin...

Arkadaşlar bu güne kadar hep gerilim kaynaklarıyla uğraştık durduk. Peki bu işin akım kaynağı yok mu? Aslında yok ama var. Biz işin teorisiyle uğraştığımızdan böyle şeyler var. Akım kaynağı demek şu demek bir tane kolun üstünde ampermetre gibi durur fakat üstünde A değil de ok işareti vardır. Ok işaretinin olduğu yönde akım verir. Verdiği akım sabittir. Yani akım kaynağının olduğu koldan akım kaynağının dediği kadar akım geçer başka türlüsü olmaz.
Gerçek hayatta bu imkansız gibi birşeydir. Çünkü şuna benziyor bu iş evimizdeki musluklar birer akım kaynağıdır misal ne kadar açarsak açalım hep aynı suyu bize verirler. Fakat hepimizin bildiği üzere binamız çok yüksekte olduğu zaman açtığımızda su veremez çünkü gücü yetmez. Yani akım kaynağımızın belirli bir gücü var ve o güce kadar bize sabit akım veriyor diyebiliriz.

Yoksa misal 1A lık bir akım kaynağımız var uçlarına 10M ohm luk direnç bağladık. I^2 *R bağıntısını kullanırsak bu 10MW güç demek. Ya da V = I*R dersek, 10MV’lik bir gerilim demek.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri