kayar bara nedir?

electrics

Üye
bu kavrami ilk kez duydum nasil bişey bu aciklarmisiniz rica etsem

- Trafo gücüne göre 400 kVA’ya kadar Termik manyetik kesicili (Kompakt tip), 630 kVA ve yukarısında kayar baralı (Tip proje ve tek hat şemasına veya İDARE’ce verilen keşif listesine göre),

ana baraya bağlantı icin kullaniliyor galiba ama nasil bişey bu bilen yok mu millet?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kayar bara 400kVA üzeri AG panolarda kullanılır.
TMŞ pahalı olduğu için TEDAŞ yüksek güçlü Panolarda kayar bara kullanıyor.
Kayar baranın amacı ana giriş barası ile dağıtım barasını birleştirmektir.
Yani bunu bir şalter olarak değil sadece birleştirme aparatı olarak düşünebilirsiniz.
Ana bara ile dağıtım barası arasnda 10-15cm kadar bir boşluk vardır bu ara ana bara kesitinde bir bara ile birleştirilir. Benim gördüğüm bu şekilde. Ama uygulamada bu pek tercih edilmez.

teşekkür ederim hattuşaş çok naziksin, peki acaba neden kayar diyorlar onu anlayamadim ama...

Sadece Tedaş şebekeleri için uygulanması düşünülen bir çözümdür.Primer korumada bir ak-
saklık olması durumunda,panonun havaya uçması kaçınılmazdır.üç kuruş kar edeceğiz diye
bulunmuş uyduruk bir çözümdür.Umarım,insan hayatına malolmaz.Adam gibi malzeme kul-
lanmayı deneseler daha iyi olurdu.Bu tip panolarda çalışan personelin,çok dikkatli ve bilinçli
olması gerekiyor.Allah yardımcımız olsun.Bu konuyu,Tedaş ana sayfadan,şartnameler bö-
lümünde bulabiliriniz.

Sn.fahri yetiş,ağzınıza(elinize) sağlık.Aynen görüşlerinizi destekliyorum.Snhattusa.,nın izah ettiği şekildedir.Tedaş uygulamalarında AG.TMOK şalter pahalı geldiğinden,AG. panoda şalter konulması gereken yerde,baralar eklidir.Gerektiğinde bu ekin açılıp kapatılması için cıvata delikleri gezer gelik tabir ettiğimiz uzun deliklerdir.Yani uzun kanal şeklindedir.İki bara parçasını birbirine bağlayan parça cıvataları gevşetilip kaydırılarak,tamamen yerinden sökmeden devreyi açıp kapamaya yarar.En kısa sürede fotoğrafını ekleyeceğim.
Koruma AG.akım trafolarına bağlı bir AG aşırı akım rölesi ve buna paralel bir açma butonu ile,trafo koruma hücresindeki yük ayırıcıya veya kesiciye açma sinyali verilerek sağlanır.Açma bobini kusurlu ise,yardımcı gerilim yok veya yetersiz ise ;Kulakları çınlasın öğretmenim Yımaz BAL şöyle derdi''yandı gülüm keten helva''

arkadaşlar yardimlarinizi esirgemediniz cok tesekkur ederim cok naziksiniz.. iyi calismalar
(resim eklerseniz ziyadesiyle memnun oluruz...)

Metal Mahfazalı Alçak Gerilim Dağıtım Panoları Teknik Şartnamesi'nin 24. sayfasında şu şekilde bir ibare var ama bu olayın uygulamadaki yanlışlığını telafi etmiyor:

NOT: Kayar Bara’lı panolarda kayar baraya ait somunların açılmasında ve sıkılmasında kullanılmak üzere 1 (bir) adet izole saplı somun anahtarı pano ile birlikte verilecektir. (Söz konusu teçhizat birim fiyatlara dahil olacaktır.)

Ekli dosyalar

• Metal Mahfazalı Alçak Gerilim Dağıtım Panoları Teknik Şartnamesi.pdf
    238.9 KB · Görüntüleme: 188
Arkadaşlar kayar baralı pano resmi yükleyeceğimi önceden belirtmiştim.Geç oldu ama işte görüntüler.

Ekli dosyalar

• Fotoğraf-0006.jpg
    Fotoğraf-0006.jpg
    93.1 KB · Görüntüleme: 402
  • Fotoğraf-0007.jpg
    Fotoğraf-0007.jpg
    82.6 KB · Görüntüleme: 347
  • Fotoğraf-0008.jpg
    Fotoğraf-0008.jpg
    84.4 KB · Görüntüleme: 321
  • Fotoğraf-0009.jpg
    Fotoğraf-0009.jpg