Kayan Yazı

serkantgl

Üye
Merhabalar

120led x 16led kayan yazı yapıyorum.Ledleri dot matrix bağladım.Pic ile 1. satırdan 16. satıra tarama yapıyorum.Tarama yapınca ışık şiddeti çok fazla düşüyor.Bunun çözümü nasıl olabilir

Tarama işlemini nasıl yaptığını yazarsan iyi olur.. 120 ledlik çıkışlar için birer direnç bağlayıp, 16 led sırasını beslediğin çıkışlara da 120 ledi birden sürebilecek güçlü bir transistör koyabilirsin..

Yok yazılımsal bişey olsun diyorsan, önermesem de çözüm olarak yanacak ledleri saydırıp, ona göre 16 sırayı sürdüğün transistöre pwm değeri verebilirsin..

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler.
Devre şemasını ekledim.Şema 8x8 lik deneme kartına ait.Yazılımı bitirince 120x16 ya göre eklemeler yapçam.
pic ile önce 1. sırada yanması gereken ledleri yakıyorum.Daha sonra 2. sırada yanması gereken ledleri daha sonra 3. sırada diye devam ediyorum. 8. sıraya gelince tekrar 1. sıradaki ledleri yakıyorum.her iki tarama arasında 1 milisaniye bekleme zamanı var.Bu şekilde hızlıca tarama yapıyorum.

16 led için BC337 yeter sanırım, led başına 50ma düşüyor.. Yatay sırada 160 led için zaten yetmeyecek.. Analog elektronik bilgim yok ama sağlam bi transistör kullanmalısınız.. Onun dışında 160 led sütunu için dirençli bağlamışsınız, bu devrede ciddi bi ışık farkı olmamalı sanırım..

Bu arada asm kullanmıyorsanız bu tip işlerde işlemci hızına dikkat etmenizi öneririm.. Asm de bile en iyi ihtimalle 1 bitin yazılımla aktarımı 5 saykıla denk gelir..
120*16 = 9600
9600*30Hertz = 288000 bit/sn aktarım yapılacak..
288000*5 = 1440000 Hertz lik işlem her saniyede harcanacak..

Tabi 50 Hertz yaparsanız saniyede 2,4 Mhz i bulacaktır.. Kullandığınız işlemcinin maksimum hızının 5te biri.. Ve asm de yazılmış optimize edilmiş bir kodda..

işlemci hızı yetiyordur diye düşünüyorum bir saykıl 80ns sürüyor.usb den gelen donanımla 48 mhzde çalışıyor.
Neyse 8x8 lik deneme kartında bile ışık çok düşüyor.Ledi tek yakınca iyi ama tarama yapınca kötü.
Ledin bir tanesini ölçtüm 13ma akım çekiyor.

Ben senin devre problemini yanlış anladım sanırım.. :) Tarama esnasında 16 sırada tek bi led yandığında parlak, bikaç led yandığında sönük oluyor, onu diyorsun sandım.. :)

Taramayı 8 sıra üzerinden yapmayı dene istersen.. 16 sıra biraz fazla gelmiş olabilir.. Biraz daha uzun bir sürede tüm datayı yükleyip, latch edersin, ama diğer sıra için bekleme süresi en az 2 kat artar.. Bu da ışık şiddetini arttırır.. Ekran yenileme hızını da işlemci kapasitesine bıraktıysan, işlemine göre 100Hertzi geçiyorsa o yüzden de sönük yanabilir ledler.. 50 Hertz de sabitlemeyi dene..

Bu arada yukarıda işlem hatası yapmışım.. İşlemci yeter her türlü.. :D

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler.
Devre şemasını ekledim.Şema 8x8 lik deneme kartına ait.Yazılımı bitirince 120x16 ya göre eklemeler yapçam.
pic ile önce 1. sırada yanması gereken ledleri yakıyorum.Daha sonra 2. sırada yanması gereken ledleri daha sonra 3. sırada diye devam ediyorum. 8. sıraya gelince tekrar 1. sıradaki ledleri yakıyorum.her iki tarama arasında 1 milisaniye bekleme zamanı var.Bu şekilde hızlıca tarama yapıyorum.
hocam bunda ledleri teker teker nasıl yakıyorsun örneğin 2x2 deki ledle 5x5 deki ledi aynı ayna yaktığın zaman 2x5 deki ledin de istemdışı olarak yanmayacak mı?

hocam bunda ledleri teker teker nasıl yakıyorsun örneğin 2x2 deki ledle 5x5 deki ledi aynı ayna yaktığın zaman 2x5 deki ledin de istemdışı olarak yanmayacak mı?

hocam biriniz soruma cevap verebilir misiniz??

O entegrelerden bir tanesi, 8 çıkıştan sadece 1 olacak şekilde ayarlanıyor.. Tarama yöntemi kullanılıyor.. Her sıraya tek tek 1 verip, o sırada yanması gereken ledlerin çıkışını da diğer 8 çıkıştan veriyor.. Yani 50Hz ekranı tarama hızı ise, 20 mslik ekran yenileme süresinde eşit zaman aralıklarıyla 8 sırayı tek tek tarıyor.. Tabi insan gözü belli bir hızdan sonra ledleri normal yanıyormuş gibi görüyor..

O entegrelerden bir tanesi, 8 çıkıştan sadece 1 olacak şekilde ayarlanıyor.. Tarama yöntemi kullanılıyor.. Her sıraya tek tek 1 verip, o sırada yanması gereken ledlerin çıkışını da diğer 8 çıkıştan veriyor.. Yani 50Hz ekranı tarama hızı ise, 20 mslik ekran yenileme süresinde eşit zaman aralıklarıyla 8 sırayı tek tek tarıyor.. Tabi insan gözü belli bir hızdan sonra ledleri normal yanıyormuş gibi görüyor..

anladım hocam eyvallah :)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri