Kat kaloriferi sirkülasyon pompası sürekli çalışıyor

Evet birebir aynısı cihazın. Ama sorularınız banaysa maalesef cevap veremem. Konu hakkında bilgim olsa kendim bir şeyler denerdim. Sağdan soldan,internetten duyma bilgi kırıntılarıyla bir şeyleri kotarmaya çalışıyoruz. O da gittiği yere kadar. Yine de yardımcı olmak için cevap yazmışsınız , çok teşekkür ederim.

Pompanın arkasındaki vidayı gevşetip komple sökün. Ortada motor milini göreceksiniz. Muhtemelen bir düz tornavida ağzı olacak.

Tornavida ile bu mili döndürün. Serbest dönüyormu kontrol edin. Dönmüyorsa yada zorlanarak dönüyorsa pompada sorun var demektir. Ama serbest dönüyorsa bu şekli ise enerji verin ve bu milin döndüğünden emin olun. Sonra kapağı kapatın.

Sonucu yazarsanız sizi yönlendirebiliriz.
Serkan_48 Üstad şehir dışında olduğum için ancak yazabiliyorum. Dediğin gibi vida pompanın arkasında değil de tam önünde( alttaki resim birebir benim pompanın resmi) bulunan geniş vidayı açtım. İçinde bir milin başı var ama düz tornavida açmaz. Çok değişik bir yarık yapmışlar. Neyse tornovidanın kenar kısmından her iki yöne de baskı uygulamama rağmen milim oynamıyor bu meret. Söküm yapmam gerekecek galiba. Bunun için sanırsam önce cihazdaki suyu su basma musluğundan tahliye etmeliyim değil mi?

Son düzenleme:
Serkan_48 Üstad şehir dışında olduğum için ancak yazabiliyorum. Dediğin gibi vida pompanın arkasında değil de tam önünde( alttaki resim birebir benim pompanın resmi) bulunan geniş vidayı açtım. İçinde bir milin başı var ama düz tornavida açmaz. Çok değişik bir yarık yapmışlar. Neyse tornovidanın kenar kısmından her iki yöne de baskı uygulamama rağmen milim oynamıyor bu meret. Söküm yapmam gerekecek galiba. Bunun için sanırsam önce cihazdaki suyu su basma musluğundan tahliye etmeliyim değil mi?

İçinde bir milin başı var ama düz tornavida açmaz. Çok değişik bir yarık yapmışlar.

foto yayınlasaydınız daha iyi olurdu

Buyrun. Göreceğiniz üzre iki yarık var ve biri diğerinin bir kaç milim altında. Açamayalım da servis açsın diye yapıldığı besbelli.
IMG_20201104_201124.jpg

Buyrun. Göreceğiniz üzre iki yarık var ve biri diğerinin bir kaç milim altında. Açamayalım da servis açsın diye yapıldığı besbelli.Ekli dosyayı görüntüle 68484

Öndeki tapayı açmışsınız. Gördüğümüz iki yarıklı parca motor mili.

Bu motora start verin. Bu mil dönüyor mu kontrol edin. Mil dönüyorsa motor saglam. Mil dönmüyorsa motor sıkışık yada arizali.

Motor calismaz iken tornavida ile bu yarıklara takip cok rahat dondurebiliyor olmanız lazım. Dönmüyor ise sıkışık demektir. Söküp bakılması lazim. Uzun sure susuz kalması sıkışmaya neden olabilir.

Kolay gelsin.

Start verdim ustam,dönmüyor. 45 dereceye kadar ısındı ama sirkulasyon pompasında hareket yok. Bu yarıklardan birine tornovida sokup denedim ama nafile,

Start verdim ustam,dönmüyor. 45 dereceye kadar ısındı ama sirkulasyon pompasında hareket yok. Bu yarıklardan birine tornovida sokup denedim ama nafile,

O zaman sökülüp bakılacak. Sökünce aradaki oringlerinde değişimi gerekir. Muhtemelen genişleyecekler. Uzun sure kuru beklemeleri rotorun yapışmasına neden olur. Sistemde dönen su kirli paslı ise rotorun sıkışması yapışması daha kolay olur.

İçerideki su basma vanasını azıcık açtım, su değil zift aktı resmen.
Bu oring contası inşallah kolay bulunabilir bir şeydir. Umarım sağlam çıkar. Söktüğümde durumu özetleyen resimleri eklerim. Herkese şimdiden çok teşekkür ederim

Arkaplan ustam, pompa sadece bunlardan ibaretse işimiz çok da zor görünmüyor buradan:))). Allahtan elim yatkın böyle sökümlere.

Son düzenleme:
Yeniden merhaba
Daha önceden plan dahilinde olan su sirkulasyon pompasını söküp tamiratını yapmadım,çünkü sıkışık vaziyetteki mile çekiçle hafifçe vurunca dönmeye başladı. Ardından sistemde eksilen suyu da haberciden su gelene dek basarak tamamladım. Ve sonuç olarak gürül gürül yanan eski kaloriferimize yeniden kavuştuk.
Konuya ilgi gösterip yardımcı olmaya çalışan forumdaşlara yeniden teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri