Katı yakıtlı kat kalorifer stoker motoru röle arızası

Motor hiç dönmüyordu, yoksa bende sesine bakacaktım. Bir ara yükten ayırıp matkapla boşta döndürsem mi diye düşündüm, ona da üşendim açıkcası.:)
elle döndürünce o şey çalışmıyor matkapla döndürmek gerekir en kolayı arka kapağı açıp bakmak gövde üzerinde 4 vida var ön kapakta somunları oluyor açınca bozulmaz tabi yere düşürmezsen...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
elle döndürünce o şey çalışmıyor matkapla döndürmek gerekir en kolayı arka kapağı açıp bakmak gövde üzerinde 4 vida var ön kapakta somunları oluyor açınca bozulmaz tabi yere düşürmezsen...

Merkezkaç anahtarın açması için motorun epey devirlenmesi gerekiyor. Bu yüzden dediğin gibi matkapla çevirmek şart.

sonra niye gamak daha çok satıyor derler volt böyle motorunu 10 yıldan önce desteği bırakırsa kimse almaz ancak bizim gibi rahat insanlar alır...

ESkı monofaze motorlarda, devir yükseldıkden sonra,kondansatör ve yardımsıyı devreden çıkarmak için merkezkaç anahtar(santrifüj anahtada denılen) arka mıle momde edılmıiş kontak sistemi kullanılırdı. Resımdekı , buzdolabı motorlarında da kullanılan ılk hareket rölesı, motor bellı bir akım değerıne ulaşınca kontak çektırerek aynı işlevi yapıyor. Eklanmiş olan sonresımde, soket ayagında sıyahlık görülüyor. Muhtemelen, soket gevşek kalmış ve zamanla ark yaparak görev yapmasını engellemiş. Aynı akım değerlerınde bir röle aynı işi görür.Marka tutkunu bagımlısı olmaya gerek yok, bobinajcılarda bulabılırsiniz.

ESkı monofaze motorlarda, devir yükseldıkden sonra,kondansatör ve yardımsıyı devreden çıkarmak için merkezkaç anahtar(santrifüj anahtada denılen) arka mıle momde edılmıiş kontak sistemi kullanılırdı. Resımdekı , buzdolabı motorlarında da kullanılan ılk hareket rölesı, motor bellı bir akım değerıne ulaşınca kontak çektırerek aynı işlevi yapıyor. Eklanmiş olan sonresımde, soket ayagında sıyahlık görülüyor. Muhtemelen, soket gevşek kalmış ve zamanla ark yaparak görev yapmasını engellemiş. Aynı akım değerlerınde bir röle aynı işi görür.Marka tutkunu bagımlısı olmaya gerek yok, bobinajcılarda bulabılırsiniz.

Hocam size bir konuyu danışmak istiyorum. Monofaze motorlarda klemens kutusuna 4 kablo, 4 kablo veya 6 kablo gelebiliyor. 3 kablo olan tek yöne dönebilen tek kondansatörlü, 4 kablo olan iki yöne de dönebilen tek kondansatörlü, 6 kablo olan iki yöne de dönebilen çift kondansatörlü diye biliyorum. Daha önce gördüklerimden bu sonuca vardım. Doğru mudur?

Saygılar....

Çok teşekkür ederim. İş çıkışı tekrar bakarken bobinajcıları da ziyaret edeyim.

Hocam size bir konuyu danışmak istiyorum. Monofaze motorlarda klemens kutusuna 4 kablo, 4 kablo veya 6 kablo gelebiliyor. 3 kablo olan tek yöne dönebilen tek kondansatörlü, 4 kablo olan iki yöne de dönebilen tek kondansatörlü, 6 kablo olan iki yöne de dönebilen çift kondansatörlü diye biliyorum. Daha önce gördüklerimden bu sonuca vardım. Doğru mudur?

Saygılar....
Monofaze motorda, 4 kablo cıkıyorsa, ikisi ana sargı, ıkısıde yardımcı sargıdır.Omajı az olan kalın iki kablo ana sargı,yüksek omajlı olan ıkı kablo da yardımcı sargıdır. Diğer ıkı kablo kondansantatöre ait olmalı.
Yön değişi için, ana sargı veya yardımcı sargının iki ucunu kendı arasında yerdeğiştirin.

Monofaze motorda, 4 kablo cıkıyorsa, ikisi ana sargı, ıkısıde yardımcı sargıdır.Omajı az olan kalın iki kablo ana sargı,yüksek omajlı olan ıkı kablo da yardımcı sargıdır. Diğer ıkı kablo kondansantatöre ait olmalı.
Yön değişi için, ana sargı veya yardımcı sargının iki ucunu kendı arasında yerdeğiştirin.

Hocam kondansatöre ait dediğiniz kablo merkezkaç anahtar olmuyor mu? Kondansatörün biri direkt yardımcı sargıya bağlı, diğer kondansatör ise bu kablo üzerinden yardımcı sargı ile irtibatlandırılıyor. Eğer böyle ise motor stop konumunda iken bağlantıları söktüğümde bu kablonun kısa devre gözükmesi gerekir değil mi?

Saygılar.....

Nihayet volt motor bayilerinden biri aracılığıyla fabrikadan bir tane getirttik. 25,00.-TL + KDV fiyata. Test ettik evde sorunsuz çalışıyor.
Anladığım kadarıyla fabrikada da pek kalmamış bu malzemeden. Her ne kadar eskisini idareten çalıştırmayı başarsak da ömrünün çok uzun olduğunu düşünmüyorum. Malzeme arıza yapıncaya kadar yeni aldığımız yedekte bekleyecek.
Benzer malzemeye ihtiyaç duyanlar olursa yardımcı olan bayinin adresini verebilirim.
Yardımcı olan herkese çok teşekkürler.

Not: Hafta sonunda motorun etiket fotoğrafını çektim. İlk mesajda düzenleme yapamadığımdan aşağıya ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Volt_VMR-80-4.jpg
    Volt_VMR-80-4.jpg
    460.8 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
o belli olmaz 3 günlük ömrü var değimiz röle ölmek bilmemişti sonunda atolye şefi yakmıştı onu...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri