Kasetçalar kristal preanfi lazım yardım

Merhaba herkese kasetçalar için playback devresi lazım ancak video linki atıyorum reklam değil sadece kasetçalar için kristal sinyalini yükselten devresini videoda göreceksiniz dikkatle izleyince kullanılan transistör c1815 olduğunu gördüm ve bununla ilgili devre bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

Not : stereo yapacağım

Şart mı aynısını yapmak. İnternetten bakın transistörlü ya da opamplı yüzlerce preamplifikatör + amplifikatör devresi bulabilirsiniz.

Şart mı aynısını yapmak. İnternetten bakın transistörlü ya da opamplı yüzlerce preamplifikatör + amplifikatör devresi
Bana göre şart çünkü hangi transistörün kaset kafasını sürecek preamp olduğunu bilemiyorum entegre alacak durumda değilim şuan sadece videodan anladığım 1 kanal için 2 transistör ile yükseltiliyor stereo olarak toplamda 4 transistör oluyor nasıl bir devre yapabilirim ? yardımcı olursan sevinirim

Kafama yatan devre göremedim breadboard yokki deneyeyim birine baktım bass booster diyor alakasız geldi kaset kristalin yüksek mi yada düşük empedanslı olduğunu bilemiyorum bildiğim şu tek transistörlü devre ile kaset kristalini sesini yükseltmeyi denemiştim düşük ses geliyordu 2 transistörle acaba nasıl olur ? 2n2222 ? C1815? 741?

Elimde LM324N var uydurabilir miyim sizce ?yüksek ki düşük empedans olduğunu bilmiyorum kristalin direnci 350 ve 360 ohm

Sadece transistör kullanarak bu pre ampliyi yapmak oldukça zor olur.
Yeterli kazancı sağlamak ve NAB EQ eğrisi için (Bahsi geçen bass boost ) en azından kanal başı 4 er transistör kullanılmalıdır. Bu da dereyi çok karmaşık ve üstelik de daha hassas kompenentlerin kullanılmasını zorunlu yapar.
NEC firması zamanında bu konuda çok iyi üretim yapmış ve piyasada yeri doldurulamaz ürünleri ile yer etmiştir.
UPC 1228 entegresi bu konuda kral gibi idi.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/6667/NEC/UPC1228.html
SER8.png

Kırmızı ile gösterilmiş devrelerin yapılmasına gerek yoktur. Dolayısı ile devre son derece küçük bir plakete sığmaktadır.
Entegrenin 16V a kadar tek kaynaktan beslenilmesi, yüksek gürültü bastırabilme ve ripple bastırma özellikleri ele alındığında son derece ideal olacaktır.

Sadece transistör kullanarak bu pre ampliyi yapmak oldukça zor olur.
Yeterli kazancı sağlamak ve NAB EQ eğrisi için (Bahsi geçen bass boost ) en azından kanal başı 4 er transistör kullanılmalıdır. Bu da dereyi çok karmaşık ve üstelik de daha hassas kompenentlerin kullanılmasını zorunlu yapar.
NEC firması zamanında bu konuda çok iyi üretim yapmış ve piyasada yeri doldurulamaz ürünleri ile yer etmiştir.
UPC 1228 entegresi bu konuda kral gibi idi.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/6667/NEC/UPC1228.html
Ekli dosyayı görüntüle 71350
Kırmızı ile gösterilmiş devrelerin yapılmasına gerek yoktur. Dolayısı ile devre son derece küçük bir plakete sığmaktadır.
Entegrenin 16V a kadar tek kaynaktan beslenilmesi, yüksek gürültü bastırabilme ve ripple bastırma özellikleri ele alındığında son derece ideal olacaktır.
Entegreyi bulabilirsem deneyeyim bulamazsam lm833 ile denerim fikir için Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri