Karttaki trafonun patlama nedeni

kagan44

Üye
Ustalarım kolaygelsin elektronik karttaki trafo patlattı yenisi ile değiştirdim ancak fişe takar takmaz yeniden patladı bunu neden yapabilir fotoları sizinle paylaşıyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    251.5 KB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    215.9 KB · Görüntüleme: 20
  • image.jpg
    image.jpg
    244.5 KB · Görüntüleme: 20
  • image.jpg
    image.jpg
    260.1 KB · Görüntüleme: 20
  • image.jpg
    image.jpg
    172.2 KB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    242.4 KB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    259.5 KB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    235.9 KB · Görüntüleme: 20
  • image.jpg
    image.jpg
    414.8 KB · Görüntüleme: 19
Elektronikci arkadaşlar yardımcı olabilirler düşüncesindeyim .
kolay gelsin sağlıcakla ...

Son düzenleme:
Evet, bu anlatım şeklinden göründüğü şekliyle elektronik kart içindeki monteli besleme trafosu ise durum şöyledir; trafonun 220 volt girişi değil ama ikincil (sekonder) AC çıkışından sonra mutlaka kısa devre vardır, benim kendi görüşüme göre. Çünkü bu trafoyu yerine monte etmeden önce redresör devresindeki köprü diyotta, elektrolitik kondansatörlerde, ondan sonra paralel bağlı tüm elektronik devre elemanlarında vb. kısa devre kontrolünü, bir avometrenin omaj kısmıyla, sesli kısa devre omaj ölçer kısmıyla yapmanız gerekiyordu. Bu durumda sürekli kısa devre varsa yenisini de alıp taksanız yine yanar. Bu yüzden önce trafonun sekonder devre çıkışında kısa devre kontrolünün çok dikkatlı yapılması lazımdır. Kolay gelsin.

arkadaş yeni bir tane cihaz almanı tavsiye ederim o trafoyu bulmak nerdeyse imkansız yani bizim tabirle bir cacık olmaz...

Elektronikci arkadaşlar yardımcı olabilirler düşüncesindeyim .
kolay gelsin sağlıcakla ...
Çok teşekkür ederim :)
Evet, bu anlatım şeklinden göründüğü şekliyle elektronik kart içindeki monteli besleme trafosu ise durum şöyledir; trafonun 220 volt girişi değil ama ikincil (sekonder) AC çıkışından sonra mutlaka kısa devre vardır, benim kendi görüşüme göre. Çünkü bu trafoyu yerine monte etmeden önce redresör devresindeki köprü diyotta, elektrolitik kondansatörlerde, ondan sonra paralel bağlı tüm elektronik devre elemanlarında vb. kısa devre kontrolünü, bir avometrenin omaj kısmıyla, sesli kısa devre omaj ölçer kısmıyla yapmanız gerekiyordu. Bu durumda sürekli kısa devre varsa yenisini de alıp taksanız yine yanar. Bu yüzden önce trafonun sekonder devre çıkışında kısa devre kontrolünün çok dikkatlı yapılması lazımdır. Kolay gelsin.
Hocam çok teşekkür ederim anllattığın yolları izliyerek terrardan parçaları kontrol edeceğim çok sağolun :)

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri