Kartsız Elektrikli Süpürge Çalışır mı?

Üç bacaklı dediğiniz eleman BTB12 Triyaktır (asıl işi gören eleman) linktekini alabilirsiniz. Fiyatı 2 TL... kargosu 10 TL. :)
Bulunduğunuz yerde elektronik malzeme satan varsa BTB12 veya muadili Triyak isteyiniz.
Altta yuvarlak dediğiniz şeyi anlayamadım... Kolay gelsin..
https://urun.n11.com/diger-bilgisayar-yedek-parcalari/btb12-to220-12a-600v-tristor-P393315402
Teşekkür ederim. O parça yuvarlak plastik bir parça triyakın altına plastikten takılmış, devreye lehim bağlantısı yok tırnakları açınca çıktı. Sanki triyaka soğutma, havalandırma gibi birşey. Onu çıkarınca triyakın yandığı daha net ortaya çıktı. İyi akşamlar.
20200126_221721.jpg
20200126_221731.jpg
vazifesi

Rica ederim...
Evet herhalde o parça süpürgenin hava akışından faydalanıp triyağı soğutmak için kullanılmış.

Başınızı ağrıttım ama kafama birşey daha takıldı. Ben ters bağlantı yaptım sigortalar attı dedim, şimdi devre kartının üzerinde N - Mavi ve A + Kahverengi çıkışları var ama motorda kutupları gösteren hiç bir ibare yok. Ben ark yaptığı için biliyorum fakat bu motorlarda kutup varmıdır, işaret yoksa nasıl bilinir, eğer kutup önemli değilse benim sigortalar neden attı.

Başınızı ağrıttım ama kafama birşey daha takıldı. Ben ters bağlantı yaptım sigortalar attı dedim, şimdi devre kartının üzerinde N - Mavi ve A + Kahverengi çıkışları var ama motorda kutupları gösteren hiç bir ibare yok. Ben ark yaptığı için biliyorum fakat bu motorlarda kutup varmıdır, işaret yoksa nasıl bilinir, eğer kutup önemli değilse benim sigortalar neden attı.
Bu motorlar (Üniversal motor) ile ilgili geniş bilgi aşağıdaki linkte mevcuttur.
Siz kutup değiştirerek değil, muhtemelen dimmer çıkışını kısa devre ederek arızalanmasına sebep oldunuz.
https://hbogm.meb.gov.tr/MTAO/1ElektrikMakLab/unite9.pdf

Son düzenleme:
Sonuç ; BTB12 aldık, 7.tl. kaliteden mi, tek satıcı avantajımı bizde böyle. Taktık sıkıntı yok gayet güzel devir ayarı yapıyor. Asıl amacımız motoru söküp temizlemek, rulmanını kontrol etmek, yağlamaktı ama o göbekteki somun çıkmam dedi, sabitte durmayınca bütün denemeler boşa çıktı. Makine lazımmış başka zaman ne yapıp edip sökecem, ses fazla gelmeye başladı. Kömürler iyi durumda sayılır, olmassa yeni motor alacağız. Teşekkürler iyi akşamlar

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri