Karsilastirici Devresi(Comparator)

C de program yazan protondada yazar,micropascalda yazar vss. protonda yazan C de yazar,micrpscl, yazar mantık hep aynıdır sadece syntaxlar farklıdır. buda sadece ezber işidir. önemli olan hep söylediğim gibi notayı bilmek. notalar kimi dilde sarı kimi dilde kırmızı kimi dilde beyaz olur. for next yerine arka arkaya ledyak söndür kullananda var for nexti sadece led için kullananda var, yada array için index numarası olarak kullananda var. 5000 satır program yazınca iş yaptığını zannedende var,o 5000 satırı 100 satırda bitiren adamda var.Elektronikte ucu bucağı olmayan meslek olduğundan programlama mantığıda ucsuz bucaksızdır.tamamen yoğurt yeme meselesidir.Benim çok değer verdiğim meslekte eline su dökemiyeceğim bir abim en iyi program çalışan programdır derdi.burdan bir sürü anlam çıkarabilirsiniz.Hadi forumun bu konusunu bu anlamları çıkartmaya dönüştürelim yeni konu açmıyalım :)
en iyi program çalışan programdır sözündeki anlamlar nelerdir.

Yanlış anlamıyorsam ds18b20, dht11 gibi entegrelerle iletişim kurmak içinde, 1 wire tarzı iletişimlerdede çok işe yarar.
x-10 xin-xout power line iletişim nedir bilmiyorum,
güç hattı üzerinden iletişimle alakası yoktur değil mi?

xin xout tam olarak dediğin gibi power line yani güç hattı üzerinden data ve fıtık gibi çalııyor. önemli olan burda zero cross yakalamak zaten bu komut bunu yapıyor.normalde zero için ben hep bir rb kesmesi kullanırdım ama işte gel görki bu komut...

Diziler konusunda sorun var idi( Hala var mı bilmiyorum),Struct tanımlayamıyorduk,Kesmeler konusunda biraz hımbıldı.
En büyük sıkıntılardan birisi derlenen kodun büyüklüğü, diğeri ise diğer MCU lara taşınamamsı( Örneğin 8051türevleri veya Atmel...)
Bunun haricinde proton PBP ya göre çok daha sağlamdır. PBP donanımsal kesmeleri desteklemiyordu( şu an ki durumu nedir bilmiyorum) ama bazı arkadaşlar SwordFish ve Mbasic için çok iyi diyor.

Günümüz hatice değil netice günü,
elbette en iyi şey çalışan şey :) programda öyle,
bencede algoritma yeteneğini kazanan herdilde herşeye program yazar,
sizde bende yeri geliyor, lojik entegrelerle program yazıyoruz (devre kuruyoruz),
o zaman vhdl ilede program yazarız,
yeterki silahlarmızı tanıyıp öğrenebilelim,
işin sıkıntılı kısmıda bu zaten,
yeni bir platforma geçince ne özellikleri var bize kullanmamız için neler sunuyor öğrenmemiz lazım,
iyi bir kaynak bulamazsak sıkıntı çekiyoruz,

xin-xout, bu kadar basit olamaz,
bu iş piyasada büyük değeri olan bir iş,
bendende ilgilenmemi isteyenler olmuştu,
o sıralar asm ile kafayı bozduğum için zor gelmişti,
aynen gel gör ki bu komut...

C de program yazan protondada yazar,micropascalda yazar vss. protonda yazan C de yazar,micrpscl, yazar mantık hep aynıdır sadece syntaxlar farklıdır. buda sadece ezber işidir. önemli olan hep söylediğim gibi notayı bilmek. notalar kimi dilde sarı kimi dilde kırmızı kimi dilde beyaz olur. for next yerine arka arkaya ledyak söndür kullananda var for nexti sadece led için kullananda var, yada array için index numarası olarak kullananda var. 5000 satır program yazınca iş yaptığını zannedende var,o 5000 satırı 100 satırda bitiren adamda var.Elektronikte ucu bucağı olmayan meslek olduğundan programlama mantığıda ucsuz bucaksızdır.tamamen yoğurt yeme meselesidir.Benim çok değer verdiğim meslekte eline su dökemiyeceğim bir abim en iyi program çalışan programdır derdi.burdan bir sürü anlam çıkarabilirsiniz.Hadi forumun bu konusunu bu anlamları çıkartmaya dönüştürelim yeni konu açmıyalım :)

Protonda yazan adamın C de yazması çok kolay değil. Zaman alır. Pointer konusu başlı başına bir dert haline gelir( Assembly tabanı var ise durum başka)

Burada şunu netleştirelim; ne kadar süre ile çalışan program?

Yazdığım ve sorunsuz çalışıyor görünen bir programın 2 yıl sonra hatasını bulmuştuk. çok saçma bir durumdu ama benim hatam idi.

Program yazan kişilerde bir körlük oluşur, yazılım körlüğü. Bu sebeple maymun testi yapmak lazımdır, hemde 1 maymunla değil.
Buna rağmen, bug olabiliyor hatta bir Üstadım hatasız kod yoktur derdi. Zamanla katılmamak elde değil. Asla her durumu öngöremiyoruz ve tedbir alamıyoruz.

evet bencede bug sız kod yoktur hemen mantık çerçevesinde şu soru sorulabillir kime göre neye göre gibi. önemli olan neleri referans aldığımız. proton yeni versiyonu dizi konulalrını tamamen düzeltmiş. bütün hard interruptlar çalııyor.ayrıca 18f87k22 18f46k22 gibi mcu lara yazdım sorunsuz.bunlar pll ile 64mhz oluyor.
birde sign float eklenmiş bunun dışında epey bir değişiklikte var.

Şuan programı en son seviyede yazılmış şey insan,
hatasız kul olmaz Orhan babadan,
hiçbirzaman hatasız program yazılacağına inanmıyorum,
veya hatasız donanım yapılacağına,
ancak tahammül edilebilir hatası olan program yazmak zaten çok yüksek bir nokta,
buda 2 yıl sorunsuz çalışan program olabilir.
Sayın katana benzeri konulardaki programcılıkla ilgili yazılarınızı okumuştum,
çoğuna katılıyorum,
ancak çok geniş yelpazede programlama dillerini bilmediğimden katılımım ne derce önemlidir bilemiyorum.

Bende araştırmalarımda,
basicde yazılan kodların donanım değiştirme konusunda sıkıntı çıkardığını görmüştüm,
bu konuda yapacak birşey yok herhalde,
program çıktısı büyük oluyor diyorsunuz bunada şahit oldum,
bu çözülebilir bir problem, donanım özelliklerini büyütüceğiz yapacak birşey yok,
elektron,k çok ucuzladı, 3-5 kbyte ın hesabını tutmayalım,
ama bu structure işi biraz bozuyor halen durum aynı mı?
struct için çözümler var mı?

2 yıl çalışan bir program çalışmaya devm eder sadece htası 2 yıl sonra bulunmuştur.

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri