Karsilastirici Devresi(Comparator)

Arkadaslar Merhabalar;

Bi devreye ihtiyacim var. Kafamda bunu karsilastirici entegre(orn: LM339) ile yapilan bi sekilde canlandirdim. Fakat elektronik bilgim dusuk oldugu icin sizden yardim istemeye karar verdim.Bi tur komparator devresine ihtiyacim var sanirim.

Ihtiyacim olan sistemde, sistem ornegin 5 volta ayarlandiysa voltajdaki en ufak dusmede anlik sinyal almam lazim. Sinyalin turu onemli degil onu donustururuz zaten. Ama en ufak gecikme olmamali ve voltaj geri 5 volt oldugunda sinyal aninda kesilmeli.(milisaniyelerle olusan gecikmeleri gozardi edicez tabiki :) ) Ayni sey Voltaj arttiginda da gecerli. Yani bunun icin iki ayri entegre veya ikili bi entegre kullanabiliriz.

Simdi karsilastirici devresi voltaji regule ediyo bildigim kadariyla yani 3-5volt arasi voltaji 5 volt, 0-3 volt arasi voltajiysa 0 volt olarak verebiliyo. O zaman bende entegrenin 4.90-5v arasi 0V cikis, 0-4,90 v arasi 5 v cikis vermesini saglayabilirim.

Buraya kadar hersey guzel ama ben ornegin 5 volta gore yaptim devreyi, bunu degistiremiyoruz. Yani ben 5 volta ayarladigimda 5 volt dusunce sinyal istiyorum. Ama 10 volta veya 2 volta ayarladığımda ona göre sinyal istiyorum. Yani kaç voltun altı ve üstündeki değişimlerde sinyal almak istiyorum onu ayarlamam lazım. Yani 5 volt/5.5 volt/2 volt vs..
Ve ayrı olarak ayarlanan voltajdan ne kadar değişim olduğunda sinyal almak istediğimi de ayarlamam gerek onu zaten entegreye bağladığımız trimpotla yapıyoruz sanırım.

Şimdi benim tam olarak hangi entegreleri kullanmam gerek ve yukardaki ayarlamaları nasıl yaparım? Yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaslar koca forumda, o kadar muhendisin, uzmanin icinde bana yardim edebilecek kimse yok mu? Ya da ben mi yanlis yere actim konuyu?

Sabredecek kadar acilse başka "koca" olmayan forumlara bakınız veya bugün gidin pazartesi gelin! Herkesi işsiz güçsüz mü sanıyorsunuz, biri bi şey sorsun da cevabı yapıştıralım diye ekran başında durmak için uzman mühendis oldular!

Arkadasim bu konusma seklinin ve igneli, ofkeli tavrinin sebebini anlayabilmis degilim. Kimseye isi gucu yok dedigimi hatirlamiyorum. Ayrica baska forumlara bakma veya bakmama iradesinin kendimde oldugunu saniyordum. Forumumdan memnun oldugumu belirtmek isterim.

Belki biraz sabirsiz olabilirim ama meragin geregi budur zaten. Uzun lafin kisasi burasi tartisma yeri degil bildigim kadariyla eger bi sorun varsa pm ve e mail gibi kisisel haberlesme yollarini kullanmanin daha dogru oldugunu saniyorum. Umarim yanlis anlasilmamisimdir.

Iyi Forumlar :)

Çok enteresan bir soru sordun arkadaşım.Zaten besleme voltajın analog bir sinyaldir. bunu neye dönüştürmek istiyorsun ?
Kafanıza göre bir ADC seri yada spi yada parallel artık hangisi işinize yarıyorsa onu alın.
Örnek : AD7710SQ,ADS1203,LM3915 ...............................................................................

Amacınız ne? Ne yapmaya çalışıyorsunuz (çok gizli ise söylemeyin)?

Binlerce parça binlerce kombinasyon, malesef verdiğiniz bu datalarınızla size ancak bu kadar yardım edebilirim.

Kolay gelsin...

ATmega328 bak buda var içine yazılımda atarsın 32KB paşalar gibi yeter.
Ahanda linki. Başka versiyonlarıda var. Soruyu sorduğun için saol benim kafamda bir sürü fikir çağrıştırdın...

iyi geceler...

Seagate cevaplar için teşekkürler :) Ne gibi fikirler çağrıştırdı kafanda mesela? Bize de söyle(çok gizli değilse :D) de bizim de kafamızda bişeyler canlansın :) Forum budur işte ya :)

Voltaj regulatoru tarzı yerlerde kullanılabilir bu devre mesela voltaj düştü süntalini alınca regülatör voltajı artırır vs.

Aslına bakarsan benim kullanmayı düşündüğüm alan genel bi alan olmadığı için burda açıklamaya çalışmak çok çok zaman alır. Ben bu entegrelerin datasheetlere bi bakıyım yine yazarım.

İyi Forumlar...

Arkadaslar Merhabalar;

Bi devreye ihtiyacim var. Kafamda bunu karsilastirici entegre(orn: LM339) ile yapilan bi sekilde canlandirdim. Fakat elektronik bilgim dusuk oldugu icin sizden yardim istemeye karar verdim.Bi tur komparator devresine ihtiyacim var sanirim.

Ihtiyacim olan sistemde, sistem ornegin 5 volta ayarlandiysa voltajdaki en ufak dusmede anlik sinyal almam lazim. Sinyalin turu onemli degil onu donustururuz zaten. Ama en ufak gecikme olmamali ve voltaj geri 5 volt oldugunda sinyal aninda kesilmeli.(milisaniyelerle olusan gecikmeleri gozardi edicez tabiki :) ) Ayni sey Voltaj arttiginda da gecerli. Yani bunun icin iki ayri entegre veya ikili bi entegre kullanabiliriz.

Simdi karsilastirici devresi voltaji regule ediyo bildigim kadariyla yani 3-5volt arasi voltaji 5 volt, 0-3 volt arasi voltajiysa 0 volt olarak verebiliyo. O zaman bende entegrenin 4.90-5v arasi 0V cikis, 0-4,90 v arasi 5 v cikis vermesini saglayabilirim.

Buraya kadar hersey guzel ama ben ornegin 5 volta gore yaptim devreyi, bunu degistiremiyoruz. Yani ben 5 volta ayarladigimda 5 volt dusunce sinyal istiyorum. Ama 10 volta veya 2 volta ayarladığımda ona göre sinyal istiyorum. Yani kaç voltun altı ve üstündeki değişimlerde sinyal almak istiyorum onu ayarlamam lazım. Yani 5 volt/5.5 volt/2 volt vs..
Ve ayrı olarak ayarlanan voltajdan ne kadar değişim olduğunda sinyal almak istediğimi de ayarlamam gerek onu zaten entegreye bağladığımız trimpotla yapıyoruz sanırım.

Şimdi benim tam olarak hangi entegreleri kullanmam gerek ve yukardaki ayarlamaları nasıl yaparım? Yardımlarınızı bekliyorum.

Aradığınız devrenin tanımına en uygun uygulamalara genel olarak Window Comparator denir. Ekte genel olarak kullandığım bir devre bulunmaktadır. R136, R137 ve R138 dirençleri referans gerilimlerini ayarlamak içindir. Ekteki devrenin Referans gerilimi 5 volttur. Dirençler ile comparatörlerin referans gerilimleri 2.4 ve 2.6 Volt olacak şekilde ayarlanmıştır. Ölçüm yapılan devrenin gerilimi 15 VDC den düşürüldüğünden ve hassas bir ölçüm yapılaması istendiğinden gerilim bölücünün Yani R135 ile R139 un birleştiği noktada tam 2.5 VDC olacak şekilde ayarlanmıştır. Komparatörlerin çıkışları bir flip-flop ile kilitlenerek sistemde alarm sinyali oluşturulacak şekilde normalde 0 limit dışına çıktığında 1 olacaktır.

WindowComparator.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri