Karel Ms26 Telefon Santrali Hakkında...

Arkadaşlar öncelikle selamun aleyküm.Elimde bir fabrikanın telefon santrali var ve yerine monte edilecek öyle fabrika dediysem ahım şahım bişey de değil... :D ama sonuç olarak fabrika diye geçiyor ve bu santralin de oraya takılması lazım.
Evet şimdi santralin özelliklerine gelelim
iki adet ptt giriş klamensi yani 4 giriş ucu iki hat bağlanabiliyor
altı adet harici tel bağlanabiliyo.
Şimdi ben bu ptt giriş uclarının birine faxs a ait olan hattı bağladım diğerine ise telefon a ait olan kabloyu bağladım ve sonra 1 numaralı çıkışa telefonlardan birini iki numaralı girişe diğerini üç noluya da farklı bir telefon cihazını ve dört nolu uca da faks cihazını bağladım ama işde bağlamak sorun değil de asıl macera şimdiden sonra başladı :D
Santralden enerjiyi kesiyorum yani fişini çıkarıyorum normal telefon çalıyo çevir sesi geliyo enerjiyi verince santralin röleleri bi şaha kalkıyo tıkır tıkır mıkır falan sonra tel kendiliğinden başlıyo dışardan arama varmış gibi çalmaya sonra sekreter kız atlıyo tele alooo iyi günler xxxxx üretim buyruun :D birkaç kere kızla zor durumda kaldık yane :D hangi hatta bağladığım tel çalıyo dikkat etmedim ama bir sorun oldu
Arkadaşlar şimdi sizce ben mi yanlış bağlıyorum yoksa bu santral e ayrıca bir programlama mı gerekiyor yada bu santral ölmüş mü selasını versinler mi ?
Şimdi yarın yine gideceğim bu gün işi tam cevaba bağlayamadık ama yarın gidince santralin nerlerini ölçmem gerekir nerelerinde ne olması gerekir yada bu santrali nasıl çalıştırabilirim
Arkadaşlar bana acil hatta çok acil yani en geç saur a kadar bu cihazla ilgili olabildiğince arıza notları olur kurulumu hakkında bilgi olur bu cihazın kodlaması ile alakalı olur yani sıfırdan alıp yerine takıp çalışır hale getirilmesi ile alakalı bilgiler lazım
Bütün bunların yanında bu konu ile ilgili abilerimizin ustalarımızın arkadaşlarımızın tecrüblerine dayalı bütün fikir ve tavsiyelerinizide ayrıcalıklı olarak bekliyorum saygılarımla ....

arkadaşım

şimdi ilk soru ms 26 santral plastik kabinetmi yoksa saç kabinetmi

yani dış kabı plastikmi saçmı önce onu öğreneyim

her ne olursa olsun proğramlamak için bu soruya cevap ver

bu santral 2 adet ppt hattlı ve 6 adet iç dahili hatlı

ptt 1 ptt 2 veya T1 - T2 yazar

ptt 1 e telekomdan gelen 2 ucu ( şöyle yazayım a-b uçları deriz iki kablo )evindeki telefon kablosunu
düşün 2 uç gelir çentiği çekerek bir ucunu sağına bir ucunu soluna takarsın ptt1 karşısına

telekomdan gelen ptt 2 nci hattı nıda ptt 2 ye bağlarsın

onu bağladıktan sonra şimdi geldi masalara dağıtımına

11 veya 1 yazan yerden iki uç yine birini sağına birini soluna takıp sekreter masasına doğru

kabloyu çekersin

12 veya 2 yazan yerden ikinci masaya doğru götürürsün

bu 6 adet masaya kadar götürebilirsin masaya derken imalathanede olabilir

not :hiç bir kablo bağlamadan önce sadece 11 numarayı bağla ucunada makina bağla

eğer sürekli telefonu çaldırıyor ise anladığım kadarıyla santralın bozuk gibi gözüküyor.
ancak bu şekilde deneme yapabiliriz daha sonra detaylarını size anlatırım.

beni ara özel mesaja yazacağım numaramı

mahmut

Mahmut ustam vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim...
Öncelikle belirtmem gerekir ki santralimiz plastik kabinli o söylediğiniz sürekli çalma olayıda var ama hangi uçlara bağladığımı şu anda tam hatırlamıyorum.
Santral bir fabrikaya ait olduğundan tekrar gittiğim zaman size gerekli detayları daha geniş kapsamlı anlatırım kısmet olursa
Göstermiş olduğunuz emek ve ilgilerinizden dolayı teşekkür ederim

estağfurlah nedemek her zaman yardımcı olurum

özel mesaj da numaramı verdim ordan ararsan sana yardımcı olabilirim

sa
arkadaşlar karel ms 26 santral va biinci girişte tel var ikincide fax hat alınca 2 hattan çıkış yapıyordu net fax net bağlayınca sürekli bir cızırtı yaptı nedense o yüzden faksı direkledim

sonra çıkış ypaınca hat boşta kaldı sonra 2. girişe tele aktardım şimdi tamam gibi ama

gelelim sıkıntıya telefon çalınca dış zil çalıyor ama telefonlar çalmıyor yani iş yeir dışında telsiz ile akıyordum ama şimdi tel gelince içerdeki zil çalıyor ama iç hatlara bağlı hiç bir telefon çalmıyor

umarım anlatabilmimdir acaba bunu bir çaresei varmı ve bilipte pyalaşmak istemeside lazım lebet neyse şimdiden ao

SA
1234567890
sa
arkadaşlar karel ms 26 santral va biinci girişte tel var ikincide fax hat alınca 2 hattan çıkış yapıyordu net fax net bağlayınca sürekli bir cızırtı yaptı nedense o yüzden faksı direkledim

sonra çıkış ypaınca hat boşta kaldı sonra 2. girişe tele aktardım şimdi tamam gibi ama

gelelim sıkıntıya telefon çalınca dış zil çalıyor ama telefonlar çalmıyor yani iş yeir dışında telsiz ile akıyordum ama şimdi tel gelince içerdeki zil çalıyor ama iç hatlara bağlı hiç bir telefon çalmıyor

umarım anlatabilmimdir acaba bunu bir çaresei varmı ve bilipte pyalaşmak istemeside lazım lebet neyse şimdiden ao

sos elinde saç kabin ms 26 program kılavuzu varmı

arkadaşlar ms 26 saç
kabin kılavuzu buldum isyenlere mail olarak gönderirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri