Kare Dalga RC ile Türev ve İntegral Dalga şekillendirme farklılıkları

bguvenee

Üye
Resimde gördüğünüz gibi RC elemanları yer değişince oluşan şekillerdeki farklılık olayını çözümleyemiyorum.Soldakidaki resimde gerilim kapasitörde depolanmış iken akım 0dır.Yani bi faz farkı vardır.Ama diğer resimde kapasitör akımla nerdeyse aynı fazda yükselip girişte değişim olmadığı için azalmıştır.

i=dt/dv mantığı ile bakarsak akım oluşabilmesi için gerilim değişmesine ihtiyaç vardır.Bu iki devredeki farklılığı anlayamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    65.2 KB · Görüntüleme: 19
gerilim kaynağı pulse fonksiyonunu yazarken yükselme ve düşme hızlarınıda yaz mesela 1mikrosn gibi.
kondansatör şarz ve deşarz olurken akım geçiyor. şarz olduktan sonra akım sıfıra yaklaşıyor. normal.
eğer tam kare dalga gerilim uygulasaydın (yukarıda açıkladığım gibi) akımın başlangıçta 5ma olduğunu görürdün.

gerilim kaynağı pulse fonksiyonunu yazarken yükselme ve düşme hızlarınıda yaz mesela 1mikrosn gibi.
kondansatör şarz ve deşarz olurken akım geçiyor. şarz olduktan sonra akım sıfıra yaklaşıyor. normal.
eğer tam kare dalga gerilim uygulasaydın (yukarıda açıkladığım gibi) akımın başlangıçta 5ma olduğunu görürdün.

kapasitör dolu iken devrede akım 0 üzerinde gerilim vardır.Sağdaki devrede akıl ile gerilim nerdeyse aynı fazda gibi neden.

kapasitörün dolma boşalma gerilim grafiği kitapta böyle değil.

evet
ben eskisinde uzun tutunca yani default 1ms imiş rise ile fall o yüzden akım az çıkmış.
1udan aşağı düşürsemde fark etmiyor 5ma çünkü E/R en yüksek mili amper değeridir.Gerçekte dc ilk başka yaptığım kadar gecikmiyor yani böyle anladım.
sağdaki devreki akım ile gerilim arasındaki anlamadım sadece

Ekli dosyalar

• asdasdadas.PNG
    asdasdadas.PNG
    91.3 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
kondansatör ilk başta yüksüz olduğundan ilk anda empedansı sıfırdır. üzerinden akım geçtikçe ters yönde şarz olacağından kaynak gerilimi azalmaya başlar. böylece direnç üzerinden daha az akım geçmeye bağlar. kapasitör tam 5 volta şarz olduğunda akım sıfır olur.

ustam valla anlayamadım sağdaki devredeki gerilim grafiği ile soldaki devredeki gerilim grafikleri neden farklı hala oturmadı.

kaynak gerilimi 5v, kondansatör ters yönde 1v a şarz olduysa çevre gerilimi 5-1=4v olacaktır.
Bu durumda akım 4/1k =4ma olacaktır.
kondansatör ters yönde 2v a şarz olduysa çevre gerilimi 5-2=3v olacaktır.
Bu durumda akım 3/1k=3ma olacaktır.
......
......
Çevre gerilim sıfıra kadar böylece devam eder.
Dikkat edersen akım gittikçe azaldığı için kondansatörün şarz gerilimi başta hızlı artarken , devamında gittikçe yavaşlayacaktır. teorik olarak sonsuz snde sıfıra ulaşacaktır.

Sana tavsiyem bir sorunu düşünürken, çözerken her elemanı kendi elektriksel özelliklerine göre değerlendir. kondansatörün direncin akım ve gerilime verecekleri tepki bellidir. Hangi devrede nasıl kullanılırsa kullanılsın değişmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri