Kare dalga üreteç invertör

https://www.google.com.tr/search?q=...AUIBygB&biw=360&bih=511#imgrc=ifiD30SKSGAHzM:

3000 wattlık inverter devresi yaptım ama besleme enerjisini akü olmadığı için dc akım üreten güç kaynağı ile verdim çalışmadı acaba bu yüzden mi çalışmadı yoksa başka bir sorun mu var

Daha önce pcb hazırladın mı bilmiyorum ama bu baya kapsamlı vir devre, şemaya bakarak bölümlere ayır ve yol + eleman kontrolü yap. Ekmeği bir seferde ağzına tıkma lokma lokma ye!

Selamun aleykum by lent ve peugeot cevapladığınız için pcb baskı devresini elektronikçiye yaptırdım ama devrenin çalışma prensibini bilmediğim için nerde hata olduğunu kestiremiyorum yani anlıyacağınız elektrik mezunuyum ve elektronik bilgim az ama bir heves işte ankarada olan arkadaşlar varsa yüzüye gelip şu işi halledelim bu kadar emek harcadım bu kadardan sonra atmak istemiyorum
Peugeot 10 amperlik güç kaynağıyla besledim olmadı 12v 7a lik akü ile besledim olmadı devreyi bitirdim resim nasıl atılır buraya bulamadım bulursam resmini atarım
Ankarada bulunupta yardım etmek isteyen arkadaşlar 05418500815 [email protected] ulaşabilirsiniz
teşşekkür eder ve yardımınızı teşekkür ile yetinmeyeceğimi bildirmek isterim

Ekli dosyalar

• DSC_0062.JPG
    DSC_0062.JPG
    106.6 KB · Görüntüleme: 32
Buda değişik şekillerde görünüşü bu emeğe yardım eden olmazsa yazık olacak

Ekli dosyalar

• DSC_0064.JPG
    DSC_0064.JPG
    185.3 KB · Görüntüleme: 32
  • DSC_0065.JPG
    DSC_0065.JPG
    167.9 KB · Görüntüleme: 29
  • DSC_0066.JPG
    DSC_0066.JPG
    127.6 KB · Görüntüleme: 28
  • DSC_0063.JPG
    DSC_0063.JPG
    182.4 KB · Görüntüleme: 28
Bu resimlerdenbişeyler çıkartmak çok zor.

Peki baskı devreyi yaptırdığınız kişi bunu size çalışır haldemi tesmil etti?

Etmediyse bir çok sorun olabilir.

1- pcb basım çizim hatası
2- Montaj kablolama hatası
3- Arızalı parça olması

en çok oluşabilecek sorun bunlar. bu tür osilatörlü devreleri test ederken mutlaka bir osiloskop lazım. Çünkü entegrelerden ve güç mosfetlerinden çıkan sinyali görmedikçe eliniz kolunuz bağlanır hiçbişey yapamazsınız.

Ben olsam önce güç devresini ayırır cihazdan sinyal çıkıyormu bunu araştırırım. ( osiloskopla )

Başka türlü olmaz.

Mosfetler çıplak metal değil mi, ayrı kanal fetleri tek soğutucuya bağladığında direk lısa devre ettirirsin! Emek var görünüyor ama uzaktan yapılan yardım da sınırlı kalacaktır çevrende anlayan da yoksa ancak kendinden fayda var.

Yok mosfetler çıplak metal değil plastik kılıflı ve kanalları ayrı soğutuculara bağladım fakat şurda bir fikir yürüterek lehim atmaya erinerek A kanalın mosfetin diğer ucu D olarak lehimlemedim sanırım işten kaçarak burda yanlış yaptığımı düşünüyorum

Eyvah sanırım sorunu buldum inş mosfetlere bir şey olmamıştır D bağlantısını B den alacağıma A dan almışım şuan devre yanımda değil ama öyle tahmin ediyorum
Bu arada by lent ALLAH razı olsun ayrı kanal fetlerin birbirine değmemesi konusunda uyardığın için soğutucular arasında 5mm var ama esnemeden dolayı değebilir ben aralarına yalıtkan bir malzeme koyayım

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri