Karbon direnç

eeempusa

Üye
Arkadaşlar kusura bakmayın sorunum çok saçma ise özür dilerim yeni girişiyorum bu işlere ve pek bir bilgim yok. Sorularım şu şekilde,

Resimde eklediğim karbon direncinin altında, devre üzerinde yanma izi var. Yani karbon direcin kendisinde birşey yok. Ama devrede yanık izi var.

1.Bu bir problem yaratır mı ?
2.Değişmesi gerekir mi ? (Belki önceden değiştirilmişti bilmiyorum)
3.Yanık izi olması bir problem mi ? (baştan komple bir devre mi gerekir)
4.Direncin renkleri belli olmuyor alet edavat yok nasıl ölçülür ?

Bu bir monitör devresi LG marka.
Bu arada Monitörde geç açılma problemi var ve kondansatörden olduğunu düşünüyorum onu değiştirirken bunu da değiştirsem mi diye kafama takıldı.

(lütfen cahile anlatır gibi anlatın)

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-03-10 at 02.12.32 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-10 at 02.12.32 (1).jpeg
    120.4 KB · Görüntüleme: 21
  • WhatsApp Image 2021-03-10 at 02.12.32.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-10 at 02.12.32.jpeg
    90.2 KB · Görüntüleme: 21
  • WhatsApp Image 2021-03-10 at 02.22.30.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-10 at 02.22.30.jpeg
    156.9 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Bence ucuza bir ölçü aleti al 20-30 tl ye ve ölçümünü yap. Direncin değerini üzerinde renk yoksa ölçü aletin olmadan öğrenmen çok zor. Eğer kartın dahasheetini bulursan orda devrede kullanılan elemanların değerlerini görebilirsin ama bu tarz kartlar için dahasheet bulman da zor.
Ölçü aleti aldığında yolları, kondansatör değerini, diyotları varsa röleleri test edebilirsin.

Ek olarka hiç uğraşmak istemiyorum dersen kartı internette bulursan direk değiştir. Sorunu bulmak ta dert. Önemli olan kartın yanık olması değil yollarda bir sıkıntı var mı? O kartın yanan kısmına herhangi bir elektrik akımı gelmiyor direnç ısındığı için direncin sıcaklığından kart yanmış.

Bence ucuza bir ölçü aleti al 20-30 tl ye ve ölçümünü yap. Direncin değerini üzerinde renk yoksa ölçü aletin olmadan öğrenmen çok zor. Eğer kartın dahasheetini bulursan orda devrede kullanılan elemanların değerlerini görebilirsin ama bu tarz kartlar için dahasheet bulman da zor.
Ölçü aleti aldığında yolları, kondansatör değerini, diyotları varsa röleleri test edebilirsin.

Ek olarka hiç uğraşmak istemiyorum dersen kartı internette bulursan direk değiştir. Sorunu bulmak ta dert. Önemli olan kartın yanık olması değil yollarda bir sıkıntı var mı? O kartın yanan kısmına herhangi bir elektrik akımı gelmiyor direnç ısındığı için direncin sıcaklığından kart yanmış.
peki direncin ısınması kondansatör kaynaklı olabilir mi

direnç 100 ohm. 1 watt civarı galiba. bir mahzuru yok. isterseniz aynı omajda daha yüksek güçlüsü ile değiştirebilirsiniz. bacaklarını uzun tutarsanız kararma yapmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri