Karşılaştırma devresi (Akıllı Ev için)

ertan2002

Üye
Merhabalar,

Bir akıllı ev sistemi tasarlıyorum. Bir konuda fikirlerinizi almak istedim. Seri iletişim yapan bir hat üzerinden 20 tane farklı cihaza veri göndermek istiyorum. bu veri mesela 10100111 gibi bir veri olsun. Her cihazın önüne bir çözücü devre koyup gelen seri bilginin kendisine gelip gelmediğini kontrol edip ona göre işlem yapmasını planlıyorum.

Şöyle ki; 10000001 mutfak lambasını yakıyor diyelim, 1000010 da aspiratörü çalştırıyor. şmdi aynı hat üzerinden bu bilgi tüm sisteme gidiyor. lambanın önündeki devre bu bilgiyi kendi bilgisiyle karşılaştıracak ve eşleşdiğini görüp ona göre lambayı yakacak/söndürecek. Aspritatorun devresi de eşleşmediği için hiç bir şey yapmayacak.

Şimdi bu karşılaştırmayı nasıl yapacağım. Pic kullanmak istemiyorum çünkü hem maliyet açısından hem de ileride sayısı artacak devreler için ayrı ayrı programlanması gerekecek( mutfak lambası için 1000001 verisi aspiratorde 1000010 olması için pic yzılımında küçük değişiklik gerekli anlamında söyledim)

bunun yerine nasıl bir yön izlemeliyim. Op-ampları düşündüm ama bu seferde dizaynlar değişmesi gerekecek, o zaman pic daha kolay oluyor. Eğer alternatif yoksa pic eşdeğerinde daha ucuz ve içinde sabit bilgi barındıran Rom olarak kullanabileceğimiz bir şeyler var mı

İkinci olarak her 20 devreye ana devredeki picden 20 tane çıkış alarak tek tek kablo ile götürebilrim de. Bu seferde kablo kirliliği gibi bir şey olacak. Bunu önemsemek maliyet açısından hangisi daha iyi olur

Yaa bu iki sistem karşılaştırılırsa hangisini tavsiye edersiniz?

yada bir üçüncü, dördüncü sistem mevcut mu?

Not: kablosuz teknolojiler kullanmak istemiyorum (bluetooth,rf gibi..)

Teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sanırım soruyu anlamadınız :) atıyrum tek bir çıkış ve 70 tane çıkış olacak, bu çıkışların uçlarında küçük devreler olacak onlardan bahsediyorum. yoksa plc nin yaptığı işi ben zaten yapıyorum pic ile

Ben bu işi ileride toplu üretim olarak yapmayı planlıyor olsam pic kullanırım, 8 bacaklı olan 12f serisiydi herhalde onlar ilk tercihim olur,tahminim bu picler toplu alımlarda 50 kuruş- 1 lira civarında bir fiyata gelir, (16f84 ü 500-100 tane toplu alımda 1 dolara alan arkadaşım var ona dayanarak söylüyorum). Pic i 1 wire bir cihaz gibi programlayıp ilgili işlemi yaptırırım (ds18b20 1 wire sıcaklık entegresi ni assembler ile kulanmıştım bir haftada programlamayı başardım bu gibi 1 wire cihazlar hakkında tecrübeniz var ise dediğimi yapabilirsiniz örnek olması açısından nette 1 wire lcd de incelenip bu özelliği olmayan bir cihaz nasıl modifiye edilir çözebilirsiniz). Sonraki tercihim sayıcı kullanmak olur uygun mantık kapıları barındıran sayıcı entegrelerini incelemek lazım belki bir iki entegre kullanıp sayılabilecek en yüksek sayı değerini sürüm gerektiren düşündüğünüz işte arttırmak gerekebilir, sayıcıdada her bilgi gönderiminden önce hattaki tüm sayıcıları sıfırlayıp ardından sayı gönderirim sayının son bulduğunu söyleyen bitti bilgisini gönderirim ve bu bilgiyle sayan sayıcılardan hangisi set değerine geldiyse çıkıştaki durumunu terslettiririm cihaz açıksa kapanır kapalıysa açılır vs vs belki ekstra özellik eklenebilir ama şuan aklıma bunlar geliyor. iki durumu karşılaştırdığımda pic ile tasarlamanın modülerlik ve esneklik ve imalat açısından çok daha üstün olduğunu düşünüyorum ve benim daha hakim olduğum bir konu olduğundan picle yapardım tavsiyem bu yönde. Belkide bu işle uğraşan arkadaşlar varsa çok basit bir yolu olabilir onu söylerler artık.

teşekkürler ilginiz için. 1 wire biraz zor gözüktü ama araştırayım bakalım. olmadı artık pic kullacağız gibi görünüyor..

amatörce 3 şekil tasarım yaptım.

1. tasarım:

bilgisayardan kontrol edildiğini varsayalım. ve kişi mutfaktaki ocağı yakmak istedi diyelim. pic in mutfağa giden pinleri aktif olacak ve dağıtıcı deveye pic bir veri yollayacak 1010011 (bunun bir mantığı olacak tabi) bu dağtıcı devre bu kodu çözümleyip hangi sistemi çalıştıracağına bakacak sistem 2 ye uyuyor mesela. direk sistem 2 ye uygun çıkışı 1 yapacak tabii buradaki işlem logic 1 seviyesinde yani 5 volt
biz ocağı kontrol edeceğimiz için ocağın 220 volt kablosunun fazına seri şekilde bir röle çekeceğiz.

1r2osj.png

2. tasarım:

tek bir hat üzeridenden odalara gidiyor. burada ayrı ayrı gösterdim ama hepsini tek hat olarak düşünebilirsin
her sistemin önünde bir çözücü devre var
mesela bilgisayardan yatak odasının lambasının yanmasını istiyor kişi
10001101 verisi yollanıyor pic e
pic de bunu çıkışına veriyor
tüm sistemlerin önündek çözücü devrelere gidior bu
100001101 verisi
her devre bakıyor buna bana uygun mu diye? her devrenin içinde bir tane kod var ayrı ayrı hepsinde farklı kod
kiminde 100101001 kiminde 10011111 kiminde 1000000000
hepsi picden gelen 10001101 verisi ile kendi verisini karşılaştırıyor
bu veri yatak odasındaki lambaya yani sistem 1 e uygun mesela
o devre kendi bilgisi ile bu veriyi karşılaştırıyor aynı olduğunu görünce çıkışını aktif yapıyor röle atıyor röle atınca da lamba yanıyor

jht0g6.png

3. tasarım:

tek bir yer için problem yok
ama yer çoğalınca böyle şeyler çıkıyor
bu kablolarda da logic 5 volt taşınacak
her sistemin önünde röle olacak
hangisinde gerlim var ise o röle atacak ve sistemini çalıştıracak
burada her çıkış birbirinden bağımsız, alakasız

fmqbsm.png

Şimdi maliyet ve uğraştırma bakımından 1. tasarım daha mantıklı geliyor. Ama arkadaşm 2. sistemi savunuyor. Daha kolay genişletilibr olacağını savunuyor. Yani sistee yeni bir şey eklemek onun bahsettiği sistemle daha kolay. Bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum. yanlışımız var mı yada gözden kaçırdığımız şeyler, ya da önerileriniz ??

teşekkürler

Bu sizin yazılım, donanım bilginize ve projenin şekline göre değişir.

Teoride her 3 yöntem de çalışır ve 3 yöntemi de kullanan sistemler mevcut. Yukarıda bahsettiğim gibi tercih tamamen size ve projenin şekline göre değişir. Kararı siz vereceksiniz.

cevabınız için teşekkürler, 3 şekilde de yapabilrim sistemi ama en mantıklı görünen hangisi size göre? çünkü bu konuda çok tercübelisiniz ve tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Eğer BUS topolojisi konusunda ki sorunları çözebilirseniz 1. sistem daha esnek ve ekonomik olur.
Burada ki en büyük sorununuz topoloji ve güvenli haberleşme olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri