kapastif durdu reaktif ilerliyor

Kenan1299

Üye
slm arkadaşlar bizim tessiste 630 kw trafo var tessin kompanze tessise gore. sabit kompazede var cok fazla kondatsor devre aldıgım halde bile saatte kapasitif hiç ilerlemiyor gunde 1 puan atıyo reaktif ise cezaya dusuyo saatti degistirdik sorun yine devam ediyor bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bende de sıkıntı tam tersi. entes röle var. 9 kademeli kapasitörler var. bunların 9 unu da açıyor önce. sonra kapasitiften ceza yedirtecek konuma kadar geliyor. bizde kontroller günlük olduğundan farkedip kapattık kapasitör gruplarını manuel olarak. şimdi de indüktif gösteriyor ancak düzey normale indi. muhtemelen röle ayarlarımızda bir sorun var [MENTION=285226]Kenan1299[/MENTION] ben de entes ile görüşeceğim. normalde senin sıkıntın kapasitörlerin zarar görmüş olma ihtimalidir. ancak sende indüktif gösterip kapasitörleri devreye sokmuyor mu yoksa kapasitörler devrede olduğu halde mi indüktife düşüyorsun?

sayın kenan arkadaşım kapasitifin günde 1 puan atması demek bana öyle geliyorki benim zamanında düşmüş olduğum bi hataya düşmüşsün ben panonun içindeki sayaçtan değerleri alıp girdiğimde tıpkı senin gibi kapasitif hiç oynamıyor endüktifte cezada görünüyordu...daha sonra farkettimki benim açtığım pano süzme sayaçmış yani ana sayaç başka bir yerde bu süzme sayacın beslemesinde kapasitif bi yük olmadığından oynamıyordu ve kapasitif olmayınca kompanzeyede bakamassın senin başka bi yerlerde ana bi sayacın varmı yokmu bi araştır derim ben..

belki de kondansatörleriniz ölmüştür ya da patlamıştır. görev aldığım hastanede 2 yıldır kondansatör değiştirmemiştim. bütün kondansatörleri devreye aldığı halde kapasitif ilerlemiyordu, pensampermetre ile kondansatörleri ölçtüm çoğu ölmüş, hepsini değiştirdim şimdi kapasitif tıkır tıkır gitmeye başladı.

röle ayarlarına bakın. tan (-) değerlere alın ce cosfi yi biraz düşürün ve bir de öyle ölçüm yapın derim.

slm arkadaşlar bizim tessiste 630 kw trafo var tessin kompanze tessise gore. sabit kompazede var cok fazla kondatsor devre aldıgım halde bile saatte kapasitif hiç ilerlemiyor gunde 1 puan atıyo reaktif ise cezaya dusuyo saatti degistirdik sorun yine devam ediyor bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim
Çok fazal kondasnatör, göreceli bir miktar. Cos fi yi 1 yapacak kadar alıyormusunuz? Sabitiniz kaç kvar..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri