Kapasitiften ve indüktiften sürekli cezadayız?

merhaba arkadaşlar
benim bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim.
1000 kva trafomuz var ama işletme içerisinde 60 kva yükümüz var.
yaptığımız tüm müdahalelere rağmen kapasitif ten ve reaktiften sürekli cezadayız.
üzerinde 12 kademe 3 fazlı entes marka kontrol rölesi var.
bir çok bu işi yapan insanın da müdahalesine rağmen çözüm bulamadık yardımlarınızı bekliyorum

___

arkadaşlar benım sorunum jenaretörden şebekeye ceryan verırken voltaj 0 dan220 ye çıkanakadar lambalar yanmıyor bilgisayalar çökuyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba arkadaşlar
yaptığımız tüm müdahalelere rağmen kapasitif ten ve reaktiften sürekli cezadayız.
bir çok bu işi yapan insanın da müdahalesine rağmen çözüm bulamadık yardımlarınızı bekliyorum

aynı derdin benzeri bizde de var.
endekslerinizi,akım trafo oranınızı,kademelerinizi ve sayısını,sabit grubunuzun değerini rölenizin set değerlerini( alma-çıkarma zamanı,cosq set değeri gibi) yazarsanız daha detaylı çözümler bulunabilir.sizin durumunuzda,hassas kademelendirme,monofaze kompanzasyon ve hızlı kompanzasyon yapılması lazım diye tahmin ediyorum.kesin çözüm olarak ise dinamik kompanzasyon gerekiyor diye düşünüyorum.Tabii bunlar tahmini şeyler.kompanzasyona çeşitli firmalar müdahale etti dediğiniz için bunu söyledim.Kompanzasyon sisteminde hatalı yapılmış bir şeyler de olabilir.
Bir de sabit grubunuzun çok iyi ayarlanması gerekir.Biz benzer sorunu çözmek üzereyiz.çözdüğümüzde sizinle paylaşırım.yüksek güçteki bir trafonun,kapasitesinin çok altında kompanze edilmesi,epeyice sıkıntılı bir iş.

arkadaşlar benım sorunum jenaretörden şebekeye ceryan verırken voltaj 0 dan220 ye çıkanakadar lambalar yanmıyor bilgisayalar çökuyor

Zaten normali şudur,jeneratör çalışmaya başlar,gerilim ve frekans normal seviyesini gelir ve yük jeneratöre verilir.Jeneratörünüz manuel ise,envensör şalterle bu işi yapabilirsiniz.Eğer jeneratörünüz otomatik devreye giriyorsa,transfer işlemini de otomatik yapmalısınız.Bunun için forumda, transfer panosu şemaları mevcuttur.Bilgisayarların sadece çöktüğüne şükretmelisiniz.Güç kaynakları ya da başka bir donanımı bozulabilir de.

merhaba arkadaşlar
akel elektrik bey sisteminiz ile ilgili veriler isteyeceğim ;
1-akımtrafo oranınz nedir?
2-rölenize otomatik tarama yaptırdınızmı?
3-kondansatör diziliminiz nedir?.
4-kondansatörlerinizi devre dışı bırakarak rölenizin var hanesine gelipL1 L2 L3 teki reaktif güçlerinizi bildirirseniz daha kolay yardımcı olurum
kolay gelsin

1 mva trafonun 60 kva yükünü kompanze etmek için 2 adet role birisinde mono faze kondansatörler birisinde trifaze kondansatörler bağlanır ve devreye alma bırakma işlemleri manuel olarak ayarlanır

1 mva trafonun 60 kva yükünü kompanze etmek için 2 adet role birisinde mono faze kondansatörler birisinde trifaze kondansatörler bağlanır ve devreye alma bırakma işlemleri manuel olarak ayarlanır

Sadece ''yuh'' diyorum size.Kompanzasyonu katletmek böyle birşey sanırım.Lütfen bir konu hakkında bilgimiz yok ise,sallamayalım.

jeneratorun ozellıgı sebekedekı enerjı kesıldıgı zaman oan sebekeye baglı olan yuk oranına gore hemen dewreye gırmesıdır jeneratorun calısma prensıbı bvdvr....ya senın jeneratorunde arıza war yada jeneratorun yuklerı besleyecek guce sahıp degıl bırde jeneratorlerın altında enerjı kesıldıgınde yukebaglı olarak enerjı saglayabılmesı ıcın sıcak tutulur tam olarak bv sıcak tutulmanın nasıl oldugunu bılmıyorum ama alt kısmında rezıstanslar we jenerator yag haznesı olur boyle bı rjenerator ıse yagı azalmıs yada rezıstan s bozulmus olabılır

Sn Akel Elektrik, OG den akım bilgisi alarak AG de düzeltme yapan sistemlerle tanışmanızı öneririm. Elkomsis Ankara firması bu konuda şu ana kadar dört uygulama yaptı 20 kvar ile 300 kvar arasındaki cihalzar ile, üç tanesi yükleri ya çok az yada fabrika yatar durumda olan yerler.. Bir görüşmenizde fayda olur.

1000kVA'lık bi trafo için 60kva çok düşük bir güç.
şöyle başlıyalım isterseniz.
enerji ölçümü büyük ihtimalle OG'dendir.bu yüzden 30kVAR'lık sabitiniz olmalı ve bu sabit kompanzasyon akım trafosundan önce olmalı.bu sayede trafonun end.reaktifini kompanze etmiş olursunuz.
kompanzasyon akım trafolarınızın değeri çok büyük olduğundan küçük yükleri görmeme ihtimali yüksek.bu yüzden rölenizi daha hasas başka bir röle ile değiştirmenizde fayda var.çünkü rölelerin ekseriyeti 50mA sekonder akımı isterler.bunun altını görmeyecektir.tense röle önerebileceğim bir üründür ki algılaması 3mA.
kademelerdeki kondansatörlerinizi kontrol edip kapasitelerini küçültmenizde fayda var.

şimdilik bu kadar.

daha detaylı bilgilerle geri dönerseniz daha iyi yardımcı olmaya çalışırız.

Sn. Akel Elektrik bu tür ölçümün OGden yapıldığı ve trafonun çok düşük yüklerde kullanıldığı durumlarda klasik agden ölçüm alınarak yapılan sistemler çok baş ağrıtabiliyor burada yapılması gereken ölçüm bilgisinin OGden alınmasıdır. bu sayade hem tükettiğiniz yüklerin reaktif enerji ihtiyacını hem de trafonun yük miktarına göre değişken olan reaktif enerji ihtiyacını toplam olarak görecek ve ona göre her faz için ayrı ayrı müdahale edebileceksiniz. Her faz için ayrı diyorum çünkü çok düşük yüklerde trafo nun her fazı ayrı bir reaktif enerji ihtiyacı duyar dengeli değildir buda oranda sıkıntı çıkarır. Ölçüm OGden alınacağı için alınan akım bilgisinin çok düşük olacağı göz önüne alınmalıdır şöyleki agden 10A yük geçtiği zaman OG 1000kva lık sistemin og akım trafosunun sekonderinden yaklaşık olarak 19-20 mA geçer bu değer bir çok röle ve sistemlerin müdahale sınırının altında kalmaktadır. Kurulacak sistem hem bu hassasiyeti görecek hemde bu hassasiyette müdahale edebilecek bir sistem olmalıdır. Bu şekilde sabit kondansatör grubunuda ortadan kaldırmış olacak ve sisteminiz şuan yüksüz olmasına rağmen ceza problemi olmayacak dahası sisteminiz yüke girdiği zaman dahi bir probleminiz olmayacaktır. Yani çözemediğiniz bu kompanzasyon problemi tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Biz Elkomsis olarak bu tür müşterilerimizin problemlerini farklı uygulamalar ile çözdük sizede yardımcı olabilmiş isek ne mutlu bize. Daha ayrıntılı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
Şimdiden iyi çalışmalar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri