Kapasitiften Cezaya Giren Bir İşletmeye Gidiyoruz İlk Yapacağımız Ne Olmalıdır?

Bir keresinde sadece akım trafosundan gelen kablo kırık olduğu için sistemdeki arızayı birkaç saat aramıştım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
---- Kapasitif yazıyırsa : Reaktif Güç Rölesinin Kondansatör devreye alma zamanını (T on) yüksek tutarız... Bırakma Zamanını (T of) kısa tutarız...

Bu Konu İle İlgili Başka Fikirleri Olan Yokmu Arkadaşlar Konu Çok İyi Gidiyor Katılımları Bekliyorum

Başıma gelen bir örnekle:
Bir komp. panosunda en yüksek kademedeki kondansatörün Sigortasında yalnızca -Orta Faz Sigortası S fazı - arızalanmış(Aslında grup sigorta var ama Orta faz sigortası iletim yapmıyor) R.G.R. sinin de akım trafosu orta faza bağlı dolayısıyla R.G.R referans fazına göre kond. aldığından aşırı komp. sözkonusu olmuş ve Sistem Kapasitif yazmış... Ölçü aleti ile Zar Zor bulabilmiştim...

En çok gördüğüm hatalardan biri yüksek değerli bir sabit kondansatör bağlıyorlar. Tesis çalışırken problem yok durunca (tailde yada gece......) Kapasitif aşırı artmış oluyor. Sabite gerek yok bence Role iyi çalışıyorsa hiç gerek yok.
Bu bahsettiğim AG den ölçüm yapılan (küçük güçteki tesisler) için geçerlidir. OG den ölçümlerde trafo kayıplarını karşılayacak kadar sabit rolenin akım trafosundan önce bağlanmalıdır. AG den ölçüm yapan kendi trafosu olan tesislerde (tedaş deyimi ile 500 lük müşterilerde) Trafonun reaktifini sayaçlar görmiyeceği için sabit bağlanmasa daha iyi olur. Yeni uygulamaya göre zaten tedaş trafonun %3 ila 5 i arsında bir güçteki kondansatörün sayaçlardan önce bağlanmasını mecbur kılmıştır.
Yine de tesisin gücüne göre çalışmadığı zamanlarda eğer akım trafosunun hissedebileceğinden daha düşük endüktif yükler devrede ise:
Örneğin 400 kVA lık bir trafoda Kompanzasyon için 600/5 akım trafosu kullanılmış olsun. Saat 15 te tesis devreden çıkıyor ve saat 18-19 gibi aydınlatma için 20 adet 40W floresan lamba devreye alınıyor sabah saat 05 gibi bunlar söndürülüyor olsun. kaba bir hesap ile 40x20=800 Watt yük çekilir bu da kabaca 2 amper civarında bir akım eder 600 A de 5 A ise 2 A de 16 mA gibi bir akım geçer bu akım rolenin hassas çalışması için yeterli değildir. Bu gibi durumlarda gerekli güvenlik tedbirlerini alarak direk olarak bir floresan lambanın anahtar çıkışından kumanda alan ve lambalar ile devrede çıkan sabit bir kondansatör öneririm. Bu örnekte önerim 0,5 kVAR bir kondansatör olacaktır. Bu durumlar çok uç örnekler dahi olsa bilmesinde fayda olduğu inancındayım.

kompanzasyon ag kısmında olacak tabıkı ,allah allah...garip soru soruyonuz ,kapasıtıf ceza varsa ben once kontaktörlere bakarım yapısmısmı diye,ne alaka kondansatör güclerini ölçmek ya ,sanki indüktif cezada.onuda ölç eyvallah ama bı röleyi cıkar devreden yav bak yapısan varmı...

Bahsettiğin konuyu açan arkadaşın yazdığı 1 maddedir.
kontrolsuzkalem ' Alıntı:
kompanzasyon ag kısmında olacak tabıkı ,allah allah...garip soru soruyonuz ,kapasıtıf ceza varsa ben once kontaktörlere bakarım yapısmısmı diye,ne alaka kondansatör güclerini ölçmek ya ,sanki indüktif cezada.onuda ölç eyvallah ama bı röleyi cıkar devreden yav bak yapısan varmı...

vallahide çok güzel oldu yaw hay allah razı olsun yazan ellerinize sağlık

Arkadaşlar böyle bir siteyi kurduğunuz için teşekkür ederim.Benim sizden bir ricam olucak acıkca söylemek gerekirse benim Kompanzasyon bilgim az yeni tedaş yönetmeliğine göre oranlar aşağı cekildi biz şu anda zaten sınırdayız sisteme ne ilave edeceğim konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri