kapasitiften ceza yiyorum

senyigiti

Üye
iyi günler
Benim sorunum bu ay 2500 tl lik elektrik faturasında 400 tl kapasitiften ceza ödedim.

120 kva ups var.35 tane bilgisayar 30 tane klima ve 100 e yakın florasan var.röle hiç kondansatör devreye almıyor röle de en düşük kondansatör gücü 5 kvar var 2 tane diğer 8 i 10 kvar ama devreye hiç kondansatör almıyor. bu durumda ne yapmam lazım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
faturaya bırsey yapamayacagın kesın sen Reaktif Güç Kont. Rölesini degistir almıyor gıbı gorunup bır kısa devre sonucu olabılır .

Kompanzasyon tesisinizde,sabit kondansatör ve yapışık kontaktör yok ise,UPS ten kay-
naklanan reaktif sorununuz var demektir.Sayacınızın 8.8.0 endeksinden yararlanarak,şönt
reaktör bağlamanız gerekir.

rölem de bi sorun yok faturaya bi çözüm olmayacağını bende biliyorum bundan sınraki faturalara önlemimi almak istiyorum

Kapasitif bir sisteme rölenin yapabileceği bir şey yoktur. Zaten kapasitif olan sisteme kapasitör devreye alması zaten mantıksız olduğu için almıyor röleniz.
Kapasitif cezadan kurtulmanızın yolu şönt reaktör kullanmak.

Şimdi calısmıyor dıyorsunuz dırek baglanmıs kondansatorlerden kaynaklanan bır sorun harıcınde hıcbır sorun bulamazsınız nedenı zaten capasıtıf ten yedınız cezayı ya reaktıf guc fazlatuketın yada kompanzasyonu bır elden gecırın

fatih bey tesekkür ederim.peki sayaçtan değilde rg3-12 c nin menüsünü kullanarak ne kadarlık şönt reaktör ihtiyacım olduğunu nasıl bulacağım ve ne kadarlık olduğunu

rölenin var menüsüne geldiğimde L1 de 1,2 kvar L2 de 800 var L3 de 900 var gibi değerler var L ve L3 değerlerinin sonunda nokta yanıp sönüyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kapasitif bir sisteme rölenin yapabileceği bir şey yoktur. Zaten kapasitif olan sisteme kapasitör devreye alması zaten mantıksız olduğu için almıyor röleniz.
Kapasitif cezadan kurtulmanızın yolu şönt reaktör kullanmak.

Şönt röle bır çözum olabılır ama kapasıtıften ceza gelmesı anormal bırsey sabır kondansator olmasa bu ceza gelmezdı bende ceza aldım ama röle arızalıydı röle arızalı oldugundan kondansator hep devrede kalmıs yanı kondansatorlerı devreye alan kontaklar yapısmıs bu nedenle kompanzasyon sıstemınıze bır Bakım yaptırsanız dahaıyı olur

bu durumda ne kadarlık şönt reaktör kullanmalıyım ve nereye nasıl bağlamalıyım

rölemdeki kondansatörlerin değerleri 10-5-5-10-20-20-20-20-20 kvar dır.
şönt reaktörü bağlayınca kondansatörlerle oynama yapmama gerek varmı

devrede ups var diyorum ya o yuzden capasitiften cezada

,sayacın 8.8.0 menüsünden endeks okuyun.1 saat sonra tekrar okuyun.Elde ettiğiniz fark ihtiyacınız olan reaktörün gücüdür.Bunu UPS çıkışına bağlamanız iyi olmaz.Her hangi bir yere bağlayabilirsiniz.Ama ana panoya yakın olması iyi olur.Reaktör çok ısı ve ses yapar.Nüve ve sargıdan oluşur.Onun için uluorta yerlere koyamazsınız.

Endekslerim, tüketim
Aktif: 6474
Endüktif: 596
Kapasitif: 5263
endeksler 30 günlük ve görüldüğü üzere kapasitif bedel ödüyorum.Buradan yola çıkarak ne kadarlık bir şönt reaktör kullanmalıyım bulabilirmiyim.
Ben şöyle hesapladım doğrumudur bilmiyorum sizinle paylaşmak iştedim.
Kapasitif tüketim(5263 kVARh) / Gün sayısı (30 gün) = yaklaşık günlük 176 kVARh
Kapasitifi yazdıran 3 fazlı UPS olduğunu düşünürsek
Günlük kapasitif tüketim (176) / 24 saat = yaklaşık 7,5 kVAR lık bir şönt reaktör. Tabi bunu UPS çıkısına 3 fazlı olarak bağlamayı düşünüyorum.
Ha UPS 120 kVA

tamamen bır ornektır

yaklasık olarak bulmanı saglar ala ılk dedıgım en mantıklısı

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31