kapasitifle ilgili bir soru

Bu durum 2004 ve sonrası TEDAŞ'yenı şartlarına gore imal edilmiş kombi sayaçlarda oluyor.Sebebi ise 45 kw altında sözleşme gücü olan abonelerin sabıt kondansator bağlayarak aşırı kompanze yapması ve sadece ay içerisinde bir iki gün kondansatorleri devre dışı bırakarak sayaca 3-5 kvar değer kaydettırmelerinden dolayı sistemin bozulmasını onlemek için Tedaş'ın haklı olarak aldığı bır karar....
Ama sorun bu kararı hiç kimseye duyurmadan yuruluğe koymakta tabııkı.
Neyse gelelim konumuza ;
Normal gün içerisinde orneğin 20 A akım çekilirken devreye sabit oalrak 15 kvar kondansator aldığımızda kapasıtıf endeksimiz ilerliyor ve reaktif endeksimiz duruyor. Gün içerisinde bir sorun da olmuyor.Ama akşam çekilen akım 3-4 A düştüğünde reaktif ve kapasitif endeksler beraber ilerliyor ve reaktif kapasıtıfden daha hızlı ...
Dikkat edilmesi gereken bir iki konu var
Kombi sayacı ekranında 1 2 3 gibi fazların mevcut olduğunu gosteren işaretlerden biri flaş yapmaya başlıyor. Bir diğeride -(eksi) işareti alıyor...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
moner69 ' Alıntı:
Bu durum 2004 ve sonrası TEDAŞ'yenı şartlarına gore imal edilmiş kombi sayaçlarda oluyor.Sebebi ise 45 kw altında sözleşme gücü olan abonelerin sabıt kondansator bağlayarak aşırı kompanze yapması ve sadece ay içerisinde bir iki gün kondansatorleri devre dışı bırakarak sayaca 3-5 kvar değer kaydettırmelerinden dolayı sistemin bozulmasını onlemek için Tedaş'ın haklı olarak aldığı bır karar....
Neyse gelelim konumuza ;
Normal gün içerisinde orneğin 20 A akım çekilirken devreye sabit oalrak 15 kvar kondansator aldığımızda kapasıtıf endeksimiz ilerliyor ve reaktif endeksimiz duruyor. Gün içerisinde bir sorun da olmuyor.Ama akşam çekilen akım 3-4 A düştüğünde reaktif ve kapasitif endeksler beraber ilerliyor ve reaktif kapasıtıfden daha hızlı ...
Kombi sayacı ekranında 1 2 3 gibi fazların mevcut olduğunu gosteren işaretlerden biri falaş yapmaya başlıyor. Bir diğeride -(eksi) işareti alıyor...

arkadaşım senin dediğin fizik kurallarına aykırı devrede 15 kvarh kondasatör varken 3 4 amprlik reaktif yük hiç bir zaman değer kaydetmez

TUYAP ELECO 2007 fuarında reaktif role ureten firmalardan birinin standına uğradım.onlarda senin dediğin gibi olamaz dediler.Ama kendi panolarında kombi sayaç ve kompanze panosu vardı.Beraber denedik ve onlarda sonra inandılar.İstersen sen de deneyebilirsin

Moner69 haklıdır kapasitif akım... konusundaki yazımı tekrarlayarak biraz açıklık getirmek istiyorum. Yazılım konusunda bazı EMO lar ile Tedaş mahkemeliktir.

"Sayın hocam her iki konunu da ortak tarafı elektronik sayaçlardaki yazılımın tedaşın istediği gibi yapılmasıdır. Elektronik sayaçta bir mekanik hatadan bahsedemeyiz ki örneğin falanca marka geri dönüşü önleyen tırnağı çok zayıf malzemeden yapmış çabucak kırılıyor cümlesini elektronik sayaçlar için söyleyemeyiz."

Durumu vektörel olarak incelersen sonuçlarını çok kolaylıkla görebilirsin.I=Ia+J(Ir-Ic)=0-JIc I=-Jc devreden bu akım geçer.Teorik olark sadece kapasitif akım geçen bir devrede %100 kapasitif güç çekilir ve bu durumda sonsuza kadar yolu var.

Arkadaşlar bu konuya itiraz eden olacakmı veya merak edip araştıran varmı diye bekledim.Konu kapandı.
sfenksant arkadaşımız itiraz etti ısrarcı olmadı.Ben de Moner69 arkadaşımızın net fikir öne sürmesinden tereddüte düştüm.
- Köhler 2006 imali Kombi sayaçta 12 saat denedim. Böyle bir durum yok.Yük sıfırken devredeki kondansatör kapasitif menüsüne endeks yazdırıyor.
Endüktif menüsüne endeks yazdırmıyor.
-- Moner69 arkadaşımız bu olayın Makel sayaçta olduğunu belirtti.Onda deneyemedim.Deneyince paylaşacağım.Olacağınıda sanmıyorum.
-Fuarda genelde görsel anlamda sunumlar yapılıyor.Arkadaşımızın bahsettiği panodaki sayacın muhtemelen bağlantısının yanlış olabileceğini düşünüyorum.
-Forumda büyük firmalarda çalışan bu konuları takip eden arkadaşlarıma bir tavsiyem olacak. O.G. de fazlarda veya fazın birinde anormal bir dalgalanma olduğu zaman, üretimi kısa bir süre durdurup Ölçü sistemini kısa sürelide olsa enerjisiz bırakmakta yarar var.Teknik olarak izah edilemeyecek sayaçlarda bir endeks yazması ile karşılaşılabilir. Örneğin: Ak-2 İnd-6 Kap-7 gibi. ( Bu konuya devam edeceğim) Saygılar..

moner69 ' Alıntı:
TUYAP ELECO 2007 fuarında reaktif role ureten firmalardan birinin standına uğradım.onlarda senin dediğin gibi olamaz dediler.Ama kendi panolarında kombi sayaç ve kompanze panosu vardı.Beraber denedik ve onlarda sonra inandılar.İstersen sen de deyebilirsin

Yukarıdaki mesajda örnek olarak verdiğim sayaca imalatçı firma raporunu verdi. O.G. de gerilimin 26,5-31,5 kV. arasında dalgalandığı ve havanın şarjlı olduğu kısa bir zamanda bilgi entegresinin hafızasının karışması.
Aynı mevkiide bulunan ve aynı O.G. hattından enerji alan diğer iki tesise ait farklı marka sayaçlarda herhangi bir problem doğmadı. Aynı arızaya farklı sayaçlar değişik tepki verdi.

moner69 ' Alıntı:
TUYAP ELECO 2007 fuarında reaktif role ureten firmalardan birinin standına uğradım.onlarda senin dediğin gibi olamaz dediler.Ama kendi panolarında kombi sayaç ve kompanze panosu vardı.Beraber denedik ve onlarda sonra inandılar.İstersen sen de deneyebilirsin
Kesinlikle doğru ... 2 yıl önce denemiştim... Aktif -reaktif okunan bir işletmede Reaktife girmesin diye dayadım kondansatörü... Bir baktım yine reaktif ceza .Sonra Makel in mühendisini aradım teknik servisten...
"Doğrudur hocam , aşırı kompanzasyon da Dijital Kombi sayaçlar Reaktif yazarlar .dedi...
Bir baktım yine reaktif yazmış

Kapasitife giren bir sistemde diyelimki röle arızalandı ve daha fazla kondansatör grubu devreye almaya başladı. Sistem dizaynınıza göre zaten toplam kapasitif reaktif gücünüz mevcut endüktif reaktif gücünüzden biraz fazla olduğundan.Hiç endüktif reaktif yük olmadığını ve tüm kondansatör gruplarının devrede olduğu durumu düşünürsek bunu şekil2'de vektörel olarak gösterdim. Sistem full endüktif reaktif yük varken ve kompanzasyon yapılmamış durumdaki haliyle aynıdır çünkü görünür güç S'ler aşağı yukarı aynı değerlerde olacaktırki bu her iki durumdada şebekeden çekilecek olan akımın aynı değerlerde olduğunu gösterir. Kafanızda daha iyi şekillenmesi açısından bunu vektörel olarak gösterdim.
Birde kullandığımız yanlış ifadelerle ilgili bir düzeltme yapmak istiyorum; Reaktif demek aktif olmayan demektir, iki çeşit reaktif güç vardır endüktif reaktif ve kapasitif reaktif. Bizim teknik elemanlar olarak Reaktif kelimesini yalnız endüktife adayarak kullanmamız yada farklı tabirler kullanmamız doğru olmaz bunlar piyasa ağızıdır bizim farkımız olmalıdır diye düşünüyorum* ;) saygılar...

moner69 ' Alıntı:
Neyse gelelim konumuza ;
Kombi sayacı ekranında 1 2 3 gibi fazların mevcut olduğunu gosteren işaretlerden biri flaş yapmaya başlıyor. Bir diğeride -(eksi) işareti alıyor...

Moner69 Arkadaşımızın bu konuyu foruma taşıyalı kafamıza bir soru işareti kondu. Hala da gitmedi sayılır. Kimi arkadaşlarımız Fizik kurallarına aykırı dedi.Biz ölçü mantığına aykırı dedik.İndüktif Reaktifin adı bellidir.Kapasitif reaktifinde.Sayaçlarda bu enerjilerin kaydedileceği menülerde bellidir.Doğru bağlantılarda.
Bu bilgiyi bir panoda denedik olumsuz sonuç aldık.Farklı marka sayaçlarla denemekte fayda olur düşüncesini muhafaza ettik.Mesutelb arkadaşımızda net fikir ileri sürmesi bir daha deneme yapmamızı gerektirdi. Türkiyede sadece teknik düşünmenin yetersiz olduğunu biz de gördük. Deney sonuçlarını paylaşayım.

Sayaç X5 380 Kombi İ.Yılı:2007 DATO:800/5 Kondansatör 40 kVAR Akımları 60-60-60 Amp. Sayacın Okuduğu Akım:0.396 Amp. UN:224 V. 11 Dk. süresinde Kombi sayacın Kaydettiği enerji Miktarı Aktif: 0 İnd.Reaktif : 7.2 kVARh Kap.Reaktif: 0.8 kVARh.

Saygılar..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri