kapasitifle ilgili bir soru

can2121

Üye
arkadaşlar şöyle birşey aklıma takıldı kapasitife giren bir sisteme daha da kondansatör eklenirse ne olur?
bu oran en fazla ne kadar yükselebilir bu oran atıyorum %80 lere gelirmi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yükselmenin sınırı yoktur teorik olarak tan90'ı bulabilirseniz son noktayı bulmuş olursunuz.
Hatalı bağlantıdan dolayı bütün kondansatörler devreye girmiş makinalar kapanınca devreden çıkmamış olan bazı tesislerde gecelik olarak aktifin 15-20 katı kapasitif reaktif yazdığına şahit oldum (%1500-2000) gibi.

edremit çok güzel açıklamış.

devrede hiç aktif akım çekilmese, yanlızca kondansatör olsa kapasitif oranı ;
kapasitif /sıfır= % sonsuz olur.

tabiki kondansatörlerinde bir direnci olacağından bu değer sonsuz olmasa bile, oransal açıdan çok uçuk değerlere ulaşabilir.

sonuçta kondansatörün yaptığı işin (başkalarına kompanzasyon yapıyor olsan bile ) faturasını ödemek zorunda kalırsın.

Düşük tüketim durumunda bu aşırı kompanzasyon kombi sayacın induktif endeksinin kapasitif endeksten daha fazla ilerlemesine de neden oluyor.

tam emin olmamakla birlikte sebeke gerilimi ni de yukseltebilir

moner 69 arkadaşımın tespiti çok önemli.Gerçektende,kapasitif endeksin okunmadığı abonrlerde
şike olarak kullandığımız aşırı kompanzasyon,endüktif değerinide ilerlettiği için başımıza iş açabilir.
moner arkadaşıma bu uyarısı nedeniyle teşekkür ederim.

MAH ' Alıntı:
Devreye haddinden fazla kondansatör konulması.Devrede kapasitif akımın dolaşmasına sebep olur.Dolaşan kapasitif akım ölçü devrelerini etkileyebilir.Kombi sayaçlar aşırı kapasitif akımla karşılaşınca endüktif reaktif olarak yazar.

bu bilgi yanlış arkadaşım deverede aşırı kompansazyon varken sayaç neden reaktif yazsın

sfenksant ' Alıntı:
MAH ' Alıntı:
Devreye haddinden fazla kondansatör konulması.Devrede kapasitif akımın dolaşmasına sebep olur.Dolaşan kapasitif akım ölçü devrelerini etkileyebilir.Kombi sayaçlar aşırı kapasitif akımla karşılaşınca endüktif reaktif olarak yazar.

bu bilgi yanlış arkadaşım deverede aşırı kompansazyon varken sayaç neden reaktif yazsın

Aşırı kompanzasyonda,devreye çok fazla kondansatör alındığında,devrede kapasitif akım dolaşmaya başlıyor,peki bu ne olarak yazar?

arkadaşım şimdi devrede kapasitif bir akım varken sen reaktif sayaç yazar diyosan yanılıyosun ben diyorumki kapasitif sayaç yazar diyorum ancak şöyle bir durum var kombi sayaçların özelliği her fazı ayrı kompanze etmesidir yani sen a fazını kompanze ederken b fazıda eksik kompanzeden dolayı reaktife girebilir ancak hiç bir suretle aşırı kompanze reaktif değeri yükseltmez kanısındayım ancak bana daha değerli bilgiler verirseniz sizlere teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
moner69 ' Alıntı:
Düşük tüketim durumunda bu aşırı kompanzasyon kombi sayacın induktif endeksinin kapasitif endeksten daha fazla ilerlemesine de neden oluyor.

Sn.moner69

Yukarıdaki ifadeyi biraz açıklayabilirmisiniz ? Anlayamadım. Bana ters geldi.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,828
Son üye
berkayerdem

Yeni konular

Geri