kapasitif ve reaktif sayaçlar ters dönüyor

merhaba arkadaşlar.sorum şu: devrede kondansatör yokken reaktif sayaç normal dönüyor ancak kapasitif sayaç ters yönde dönmeye başlıyor, ancak devreye kondansatör alındığında kapasitif sayaç normal dönmeye başlarken reaktif sayaç ters yönde dönmeye başlıyor.sizce bu normalmidir, acil yardımlarınızı bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bahsettiğiniz durum mekanik sayaçlar için doğrudur. Çünkü indüktif sayaçla kapasitif sayaç, aslında aynı tip sayaçtır. Sadece klemens bağlantılarında yapılan değişiklikle birisi indüktif sayaç olur diğeri kapasitif sayaç.

İndüktif güç ile kapasitif güç vektörel olarak birbirine ters yöndedir. İndüktif sayaç düz dönerken kapasitif sayaç ters döner. Ama tırnakları sayesinde en fazla bir tur sonra durması gerekir. Sizinkiler durmuyorsa eğer sorun var demektir.

elimde bir x5 sayaç başa bela oldu bağlantılar komple doğru kompanzasyon devrede iken yön doğru yalnız yük sigortalarını devreye verdiğimde başlıyo faz yönleri terse toprak nötr karışımı olabilirmi bakalım birde sayacı değiştircem

Bahsettiğiniz durum mekanik sayaçlar için doğrudur. Çünkü indüktif sayaçla kapasitif sayaç, aslında aynı tip sayaçtır. Sadece klemens bağlantılarında yapılan değişiklikle birisi indüktif sayaç olur diğeri kapasitif sayaç.

İndüktif güç ile kapasitif güç vektörel olarak birbirine ters yöndedir. İndüktif sayaç düz dönerken kapasitif sayaç ters döner. Ama tırnakları sayesinde en fazla bir tur sonra durması gerekir. Sizinkiler durmuyorsa eğer sorun var demektir.

merhaba arkadaşlar aynı sorun ile bende karşılaştım ve devrede sadece aydınlatmalar var iken cos phi 0,5 ten yukarı çıkmıyor ama yüke bindiğinde normale dönüyor (0,99 oluyor) sizce bu normalmidir şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim

genç arkadaş ın dediği gibi mekaniklerde b durum bu..
yalnız bu zamana kadar enerji aldığınız kurum sayaçlarınızı kombi tip dijital sayaçla
değiştirmenizi neden istemedi anlamadım...

çok teşekkür ederim arkadaşlar.ayrıca aynı durumu bugün başka bir atölyede daha rastladım.

merhaba arkadaşlar aynı sorun ile bende karşılaştım ve devrede sadece aydınlatmalar var iken cos phi 0,5 ten yukarı çıkmıyor ama yüke bindiğinde normale dönüyor (0,99 oluyor) sizce bu normalmidir şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Sizin durumunuz bu konuyla ilgili değil aslında. Sadece lambalar devrede iken, uygun kompanzason yapılamıyor anladığım. Bunun birkaç sebebi olabilir:
Yük az olduğu için röle yükü alılayamıyor olabilir.
Algılayıp da uygun kademe (monofaze veya trifaze) bulamadığı için kompanzasyon yapamıyor olabilir.
Bu olay sayacınıza göre ceza sınırlarına yaklaştırmıyorsa sizi endişe etmenize gerek yok. Ama işletmede uzun süre boyunca sedece aydınlatmalar devrede kalacak olursa (kış döneminde çalışamayan yerler gibi), faturada ceza görülebilme ihtimali vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri