kapasitif ve endüktif değer düşürülmesi

aytekin

Üye
bir özel yurtta kompanzasyon sistemini değiştirdim 3 fazlı röle taktım sistem eskiden % 55 reaktifle çalışıyordu şimdi reaktif % 23 kapasitif %16 ya düştü güç 63 kw yıl sonunda bu değeri mecburen geri çekmem gerekecek nasıl olacak devrede 6 kademe var 1,5 2,5 2,5 5 7,5 10 kvar kond var nasıl bir değişiklik yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gücünüz küçük olduğu için, çok muhtemel fazlarınız dengesiz yükleniyordur.Öncelikle,bu prblemin gi-
derilebilmesi için,kompanzasyon rölesinin 3 fazlı ile değiştirilmesi uygun olur.İkinci olarak,seçeceğiniz
rölenin,bu dengesiz yükü ayarlıyabilmesi için,tek faza kondansatör atayabilen tip (mesela varkombi,Enres RG3-CS,inter RKR-3P13MT ...vs ) olmasında yarar var.3,olarak ilk 3 kademeye küçük
güçlü monofaze kondansatörleri (Entes'te 2-3-4 nolu kademeler ) bağlanırsa iyi olur.Akım trafolarınız
125/5 ten büyük olmamalı.Röle kademe sayısı 6 kademe kurtarmayacağı için,hem rölenizi 12 kademe
olarak hem de,kondansatör gurubunu 12 kademeye göre düzenlemekte yarar olacaktır.2008 yılbaşın-
dan sonra,şimdiki uygulanan değerler daha aşağı çekileceği için,hazırlıkların aslında buna göre şimdi-
den yapılması faydalı olur görüşündeyim.

inter 3 fazlı röle 7 kademeli kullandım ilk sıralar düşük kond kullandım 1,5 2,5 2,5 akım trflarım 50/5 yani ilk 3 kademeye monofaze kond kullanmak daha sağlılkı olacak birde o şekilde deneyeyim tam yükte 17.5 kvar kond devrede oluyor geceleri ilk 3 kond değiştirdiğim zaman diğer sıraları düşürmem gerekiyor mu yoksa aynı kalmalı mı ?

Biliyorsunuz İnter rölelerde istediğiniz güçte değişik grup konabiliyor.Grupları,değişik rakamlarda
olması daha avantajlı.Buradan anladığım,sizin tesisinizde fazlar dengesiz.O nedenle,rölenizin tek faz
kondansatör devreye alabilen tip olması sorunu çözecek.Bu tip röleler,benim bildiğim 12 kademeden
aşağı olmuyor.Kademenin 12 sinide kullanmanız şart değil.Ölçümle tespit edemiyor iseniz,monofaze
grupları 1-1,5 Kvar lıkla denemekte yarar var.Ölçü aletiniz yok ise,deneme/yanılma metodundan başka
maalesef metot yok.Grupları mutlaka farklı yapın ( 0,5-1-2,5-5-7-10-12,5-..gibi ).17,5 Kvar işinizi gördü-
ğüne göre ( aslında arıza ihtimalini de düşünerek biraz fazla tutmanızda yarar var ) , gruplamayı buna
göre oluşturursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri