Kapasitif ve endüktif cezayamı girmişim?

IMG_6889.JPG
IMG_6888.JPG
Arkadaşlar merhaba reaktif güç kontrol rölesindeki değerle -474/998/ ve 537 dir. Bunun sebebi ne olabilir. Geçen ay 4000-4500 arası gelen elektrik faturası bu ay 12000 lira geldi. Elektrik faturasından da cezaya girip girmediğimi anlayamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Endexe göre cezaya girmiyorsunuz.
Röle değerşerinin o an için neden öyle göründüğünü burdan anlamak imkansız.

O an değil ama 3-4 gündür bu şekilde değerler ve bu fatura artışının değişimi ne olabilir ekstra farklı bir güç bağlanmadı sisteme klimalara yüklenilmiş olabilir biraz ama 3 katı gelmesi mümkün değildir diye düşünüyorum. Faz dağılımını eşit olmaması ile alakalı bir durum olabilir mi ?

Endexe göre cezaya girmiyorsunuz.
Röle değerşerinin o an için neden öyle göründüğünü burdan anlamak imkansız.

O an değil ama 3-4 gündür bu şekilde değerler ve bu fatura artışının değişimi ne olabilir ekstra farklı bir güç bağlanmadı sisteme klimalara yüklenilmiş olabilir biraz ama 3 katı gelmesi mümkün değildir diye düşünüyorum. Faz dağılımını eşit olmaması ile alakalı bir durum olabilir mi ?

Tesisin o anki yükü, devredeki kondansatör gücü ve kondansatörlerin durumu gibi şeylere bakarak o değerlerin nedeni bulunabilir. Ama faturanızda ceza görünmüyor.
Eğer tüketiminiz ciddi oranda artmadıysa TEDAŞ ile görüşün. Belki sayaç okuma hatası olabilir. Yada endexleri sayaçtan kendiniz kontrol edin.
Zaten Faturada Enerji bedeli ile Dağıtım bedeli 9.500 TL tutuyor. (Dağıtım bedeli çok fazla gibi) Faturanın alt kısmı görünmüyor. KDV vs. ile 12.000 olmuştur.

Tesisin o anki yükü, devredeki kondansatör gücü ve kondansatörlerin durumu gibi şeylere bakarak o değerlerin nedeni bulunabilir. Ama faturanızda ceza görünmüyor.
Eğer tüketiminiz ciddi oranda artmadıysa TEDAŞ ile görüşün. Belki sayaç okuma hatası olabilir. Yada endexleri sayaçtan kendiniz kontrol edin.
Zaten Faturada Enerji bedeli ile Dağıtım bedeli 9.500 TL tutuyor. (Dağıtım bedeli çok fazla gibi) Faturanın alt kısmı görünmüyor. KDV vs. ile 12.000 olmuştur.

Evet KDV vs ile 12000 lira oluyor fatura bana da dağıtım bedeli yüksek geldiği için ceza dağıtım bedelinin içerisinde olma ihtimali var mı acaba sorusu takılmıştı. Şirkette 40 pc bile Yok nerdeyse aydınlatma Ups ve ısıtma sistemi çalışıyor sadece faturanın bu denli yüksek olması kompanzasyon da mı sıkıntı var acaba sorusunu getirdi aklıma. Peki yani L1 - değerde görünüyor bu 1. Fazın cos fi değeri anlamına mı geliyor. Eğer geliyor ise yük olsun veya olmasın 1 e yakın olması gerekmiyor mu ? Kompanzasyon sistemini yapan kişiler ile konuştuğum da - de olabilir problem Yok gibisinden geçiştirdiler. Bu değerler ile kompanzasyon sisteminde kesinlikle bir problem var diyebilir miyiz?

L1 -.474 o fazın kapasitif bölgede olduğunu gösterir.
L3 0.537 bu faz ise indüktif bölgede
Eğer bu değerler böyleyken tesiste fazla yük yoksa normal olabilir. Ama yük varken böyleyse sorun olur.

Arkadaşlar merhaba reaktif güç kontrol rölesindeki değerle -474/998/ ve 537 dir. Bunun sebebi ne olabilir. Geçen ay 4000-4500 arası gelen elektrik faturası bu ay 12000 lira geldi. Elektrik faturasından da cezaya girip girmediğimi anlayamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

kurulu gücünüz ne kadar og den mi ölçüm alıyorsunuz endüktifiniz çok yüksek gelmiş rölede bir L3 fazı nın cosinüs değeri çok düşük gözüküyor faturanızın yüksek gelme sebebi bu olabilir

kurulu gücünüz ne kadar og den mi ölçüm alıyorsunuz endüktifiniz çok yüksek gelmiş rölede bir L3 fazı nın cosinüs değeri çok düşük gözüküyor faturanızın yüksek gelme sebebi bu olabilir

Ag den ölçüm alıyorum kurulu gücü tam olarak bilmiyorum benim kafamı karıştıran da endüktif değer yük orantılı dağıltılmadı sanırım fazlara bu veriler ile cezaya girip girmediğimi anlamam mümkün mü ?

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri