Kapasitif sensörler ile endüktif sensörler arasındaki fark nedir ?

0M42

Katılımcı Üye
Selam üstadlar, Kapasitif sensörler ile endüktif sensörler arasındaki fark yada farklar nelerdir ? Elimde bir adet üzerinde pnp yazan bir sensör var kapasitif mi endüktif mi bilmiyorum.Bu sensörleri öğrenmek istiyorum elimdeki sensörün söktüğüm mekanizmadaki rolü önüne metal cisim geldiğinde röleyi çekiyordu.Aynı bağlantıyı yapmak ve çalışma mantığını öğrenmek istiyorum.

Sensörden toplamda 4 adet kablo çıkıyor bunlar kahve, mavi, beyaz ve siyah biraz araştırma yaptım anladığım kadarıyla kahve + mavi - siyah ve beyaz ise çıkışlar.Bu sensöre röle nasıl bağlarım bu sensörler hakkında teknik bilgiye ihtiyacım var forumlarda çok detayına inilerek anlatılıyor anlamakta zorluk çekiyorum kafam karışıyor.

Sadece metal cisimleri algılıyor, ağaç veya plastik cisimleri algılamıyorsa bu sensör endüktif sensördür, bunların hepsini de algılayabiliyorsa kapasitif sensördür.

Bağlantısı:

sensor baglantısı.JPG

Kahverengi: +24 V
Mavi: 0 Volt
Siyah: Normalde açık kontak çıkışı
Beyaz: Normalde kapalı kontak çıkışı

Kahve-Mavi arasına güç kaynağınızdan 24 V DC besleme uçlarını bağlıyorsunuz.
Siyah-Mavi arasına 24 Volt bobin besleme gerilimine sahip röleyi bağlarsanız, sensör algılama yaptığında röle çeker.

Siyah-Mavi arasına 24 Volt bobin besleme gerilimine sahip röleyi bağlarsanız, sensör algılama yaptığında röle çeker.

Beyaz-Mavi arasına, 24 Voltluk röleyi bağlarsanız, sensör algılama yaptığında röle bırakır.

Proximity sensorler, turkcesi ile yaklasim sensorleri piyasada goz diye de adlandirilirlar.
Cunku gorevleri gormektir.
Metali gorenler enduktif, herseyi gorenler ise kapasitiftir. Enduktif olanlar cok daha ekonomiktir ve kucuk caplarda uretilebilirler.
pnp ve npn tipleri ise cikis tiplerini belirtir.
pnp sensorlerin cikisinda cismi gordugunde voltaj olur, gormediginde 0 V olur.
npn sensorlerin cikisinda ise gormediginde voltaj olur, gordugunde ise 0 V olur.
Kimi sensorlerde ise her iki cikis tipi ayni anda bulunur.

Elinizdeki sensör metal cismi algılıyor ise bu sensör kapasitif yada endüktif sensör olabilir. Endüktif sensörler sadece metal cisimleri algılayan sensördür. Kapasitif sensörler ise hem metal cisimleri hemde plastik cisimleri algılayan sensördür. Piyasada çoğunlukla kapasitif sensörler kullanılır. Bütün sensörlerde PNP ve NPN durumları vardır. Bunlar NPN olunca pozitif sinyal ile iletime geçer. PNP ler ise negatif yani şase ile iletime geçen sensörlerdir bunlardan iki ucu beslemedir diğer uç ise çıkışın olduğu uçtur :)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim elimdeki sensör sadece metal cisimlerden etkileniyor anlattıklarınıza göre elimdeki endüktif sensör.Ben bu sensör ile bir düzenek kurmak istiyorum sistemin çalışması şöyle olacak sensörün önündeki metal cisim kaybolduğunda zaman rölesini tetikleyecek ve zaman rölesinin ayarlandığı süre boyunca kontakları çekili kalacak fakat önemli olan nokta şudur "sensörün önündeki metal nesne kaybolduğunda zaman rölesinin süresi dolmadan sensör önüne tekrar metal nesne gelse dahi zaman rölesinin enerjisi kesilmemeli"

Yani zaman rölesindeki yükün enerjisi sadece zaman rölesinin süresi bittiğinde kesilmeli.

Elimde bir adet endüktif sensör, bir adet sensör çıkışının bağlı olduğu 24 volt mini röle ve bir adette zaman rölesi (ER15) var.Bu malzemeler ile bu bağlantıyı nasıl yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bu bir hobi projesidir hem elemanların çalışma mantığını öğrenme adına hemde hobi olarak yürüttüğüm mekanizmayı yapma adına sizlerden yardım istiyorum.

Yokmu yardım üstadlar ?

Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim elimdeki sensör sadece metal cisimlerden etkileniyor anlattıklarınıza göre elimdeki endüktif sensör.Ben bu sensör ile bir düzenek kurmak istiyorum sistemin çalışması şöyle olacak sensörün önündeki metal cisim kaybolduğunda zaman rölesini tetikleyecek ve zaman rölesinin ayarlandığı süre boyunca kontakları çekili kalacak fakat önemli olan nokta şudur "sensörün önündeki metal nesne kaybolduğunda zaman rölesinin süresi dolmadan sensör önüne tekrar metal nesne gelse dahi zaman rölesinin enerjisi kesilmemeli"

Yani zaman rölesindeki yükün enerjisi sadece zaman rölesinin süresi bittiğinde kesilmeli.

Elimde bir adet endüktif sensör, bir adet sensör çıkışının bağlı olduğu 24 volt mini röle ve bir adette zaman rölesi (ER15) var.Bu malzemeler ile bu bağlantıyı nasıl yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bu bir hobi projesidir hem elemanların çalışma mantığını öğrenme adına hemde hobi olarak yürüttüğüm mekanizmayı yapma adına sizlerden yardım istiyorum.

Sayın OM42,

Elinizdeki malzemelerle istediğiniz devreyi elde etme imkanı yoktur,
az malzeme ile çok iş istiyorsunuz.:)

" sensörün önündeki metal cisim kaybolduğunda zaman rölesini tetikleyecek" diyorsunuz, bu durumda sensörün önünde cisim yokken, daha hiç gelmemişken de ZR tetiklenir. Kısaca sizin "Düşen Kenar'a" ihtiyacınız var, bunu sisteminize bir PLC ekleyerek elde edebilirsiniz.

Muhtemelen "ben, PLC işlerine gelemem." diyeceksiniz, :)
yine de yapılamaz değil,
Elinizde 2 sensör, 2 röle, 2 ZR olursa istediğiniz devre yapılabilir.

Peki bu işi tek sensör ile yapamazmıyız ? Başka ne gerekiyorsa alırım ama sensör bir tane olmali nitekim anlattığım şekilde tek sensör ile plc siz çalışan bir düzenek var ama bağlantılarını inceleme şansım yok.

Elimde ayrıyetten bir tane de 24 voltluk mini zaman rölesi var.

2233.JPG

R1 rölesi, sensör algılama yaptığında aktif olur, ZR1 devreye girer, ZR1 enerjisi kesilince saymaya başlar, bu arada R2 önündeki kontağını kapalı tutarak sensör önündeki parça gittiğinde R2 rölesinin çekmesini sağlar. R2 aktif olunca ZR2 devreye girer ( bu arada şekilde yanlış almışım, ZR2 de ters ZR olacak.) ZR2 motoru çalıştırır, motor çalıştığı anda sensör önüne yeni parça gelse dahi R1 rölesinin çekmesine engel olur.

Umarım işine yarar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri